Jak powstają wieżowce

Każde prace budowlane zaczynają się od projektu. Wraz z rozwojem budownictwa miejskiego i skoku technologicznego zaczęły powstawać piętrowe budynki. Obecnie wieżowiec na ponad 10 pięter to widok powszedni w każdym mieście.

Od czego zaczyna się budowa w mieście

Po zatwierdzeniu projektów najpierw do pracy przystępują maszyny, które wyrównują teren pod budowę. Kolejno na przygotowane miejsce wchodzi geodeta aby wytyczyć zarys budynku. Również jego usługi są potrzebne przy wytyczaniu trasy przyłączy mediów.

Fundamenty pod budynkiem

Zazwyczaj takie inwestycje posiadają także piętro poniżej poziomu terenu. Dlatego do pracy przystępują najpierw fachowcy zajmujący się wykonywaniem i zabezpieczaniem wykopów głębokich. Zazwyczaj te wzmocnienia zostają już elementem fundamentu albo jego zabezpieczeniem. Jest to konieczne aby zabezpieczyć sąsiednie budynki czy działki przed zruszeniem gruntu jak też sam wykop przed osunięciem się ścian do wnętrz.

Budowa

Fundamentowanie

Zabezpieczenie wykopu tak jak wspomniano stanowi często element fundamentowania. Inne jego części są wykonywane według ustaleń zawartych w projekcie. Oczywiście ich wytrzymałość musi być o wiele większa niż zwykłych budynków mieszkalnych, gdyż muszą znieść obciążenie jakie będą stanowić powyższe pietra.

Dalsza konstrukcja

O tym z jakiego materiału powstaje budynek zależy pierwotne ustalenie w projekcie. Ściany mogą być wznoszone z żelbetonu, konstrukcji na podstawie szkła i metalu oraz wielu innych materiałów budowlanych. Szczególnie ze szkła powstaje wiele nowoczesnych inwestycji na terenach rozwijających się miast.

Szkło w obecnym budownictwie

Od lat szkło było wykorzystywane w konstrukcji budynków nie tylko mieszkalnych. Jego obecność świadczyła o wysokim standardzie. Tak zresztą jest do dziś im więcej szkła tym większy prestiż. Jednak ma ono dodatkowe zalety. Czyste szkło nadaje się do recyklingu. Poza tym odpowiednio zahartowane i dodatkowo zabezpieczone jest w dużym stopniu odpornym na uszkodzenia materiałem. Natomiast przeźroczyste tafle pozwalają na ocieplenie wnętrza przez promienie słoneczne, co ogranicza ogrzewanie.

Na koniec inwestycja musi przejść odbiór budowlany. Składa się na to wiele czynności związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym, zgodnością z obowiązującymi przepisami budowlanymi, BHP oraz wieloma innymi.

One Reply to “Jak powstają wieżowce”

  1. Niedawno obok mojego bloku skończyli budować taki wysoki wieżowiec. Także miałam okazję z okna pokoju podziwiać jak wszystko się robi. Faktycznie robi wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.