Małe rojniki wśród skał

Jakie rośliny na skalniak

Jedną z ciekawych dekoracji w ogrodzie oprócz oczek wodnych czy pergoli oraz klombów są skalniaki. Można je tworzyć zarówno w miejscach słonecznych jak i ocienionych drzewami. I w zależności od dostępnego terenu i warunków na nim panujących dobieramy odpowiednie rośliny.

Skalniaki

Podstawowym składnikiem skalniaka są kamienie. To one stanowią jego główną konstrukcję oraz najważniejszy element dekoracyjny. Rośliny są tylko dodatkiem, który ma za zadanie tą przestrzeń ożywić. O tym jakie gatunki dobrać na nasze skalne rumowisko decydować będzie jego położenie. Budując skalniak w cieniu musimy mieć świadomość, że nie urosną tam rośliny z typowo słonecznych stanowisk i odwrotnie.

Jakie rośliny na skalniak w cieniu

Warto wiedzieć, że na skalniaku w cieniu urosną rośliny pochodzące zwłaszcza z terenów leśnych. Wśród kamieni leżących pod osłoną drzew czy muru jest wilgotno, mniej słońca i przez to mikroklimat jest bardziej wilgotny. Takie warunki preferuje całkiem spora grupa roślin ozdobnych.

Paprocie i funkie – zgrany duet

W takim miejscu dobrze się zaaklimatyzują się paprocie i funkie, które razem tworzą całkiem zgrabny duet. Należy jednak zachować ostrożność z ich ilością, aby nie przytłoczyć całości. Te rośliny dobrze prezentują się na skalniaku większych rozmiarów. Poza tym lepiej jest wybierać odmiany nisko rosnące, które nie zasłonią w lecie innych roślin. Także o wiele lepiej bardziej dekoracyjnie wygląda funkia o kolorowych liściach niż jednobarwnych.

Kolorowe liście funkii
pixabya.com

Fuksje i azalie zwracają uwagę

Rośliny kwitnące na skalniaku w cieniu potrafią zachwycić swoim pięknem. Na pewno zwróci na siebie uwagę azalia czy fuksja. Ich kwiaty mają soczyste kolory od fioletu poprzez róż po biel i żółć. Barwny akcent mocno ożywi nasze rumowisko, dlatego nie warto z nich rezygnować.

Barwne kobierce

Rośliny zadarniające na skalniaku nie zawsze muszą na nim rosnąć. Jednakże ich obecność zasłoni część kamieni czy pustej gleby. A dodatkowo będzie to świetne tło dla innych roślin. Kwitnące rośliny rozłogowe to:

  • dąbrówka rozłogowa;
  • tojeść rozesłana;
  • barwinek.

Trudne zadanie rozwiązane

często mamy problem jakie rośliny posadzić na skalniak i wokół niego. Nie zawsze atrakcyjne połączenie z gruntem można także zasłonić roślinnością. Wgląda to bardzo naturalnie, co w przypadku ogrodu jest w cenie. Do tego zadania wyśmienicie nadają się wyższe rośliny ozdobne jak niezawodne liliowce czy okazałe bergenie. Ich kwiaty pojawiają się w lecie, a liście są na tyle dekoracyjne, że usuną w cień jakiekolwiek niedoskonałości u stóp formacji skalnej.

Byliny na skalniak sprawdź na https://www.podkarpackiesady.pl/

Jakie rośliny na skalniak w słońcu

Jeśli nasz skalniak planujemy w miejscu gdzie jest dużo słońca to rośliny jakie nań posadzimy muszą być bardzo odporne na suszę i mocne nasłonecznienie. Od wielkości oraz stylu w jakim utrzymać chcemy skalniak zależy dobór gatunków.

Małe ale doskonałe

Do zadarniania wolnych powierzchni nadają się byliny płożące. Niektóre z nich tworzą kwietne poduszki, jak chociażby floks skrzydlasty czy dzwonek dalmatyński. A inne jak karmnik ościsty są po prostu idealnymi wypełniaczami.

Zielone tło dla kwiatów

Efektownie wyglądają też zielone plamy na skalniaku. Stanowią one uzupełnienie dla roślin kwitnących, które dzięki nim są bardziej widoczne. Na takie zadania specjalne nadają się rojniki, niskie rozchodniki czy wspomniany wyżej karmnik.

Kwitnące kamienie

Kwiaty na skalniaku warto sadzić w rozproszonych skupiskach pomiędzy kamieniami i zielonymi kępami roślin. Już na początku wiosny nasz skalniak może zachwycać jeśli w odpowiednio wyeksponowanych miejscach umieścimy cebulki wiosennych kwiatów. Idealnie do tego nadają się śnieżyczki czy krokusy. Jesienią niezastąpione będą zaś anemony i zimowity.

Nic w nadmiarze

Większe byliny na skalniaku lepiej wyglądają jeśli rosną w rozproszeniu, wtedy zgrabnie uzupełniają kompozycję, a nie ma obawy, że ją zdominują. Dlatego lawendę, szałwię, jeżówkę wybierajmy raczej w odmianach nisko rosnących, a wysokie dawkujmy ostrożnie i raczej wokół niż na środku skalniaka. To też fajne rośliny, które zakryją połączenie naszego obiektu z darnią.

Skalniak to nie tylko same kwiaty i kamienie

Interesująco wygląda połączenie skalniaka z roślinami zimozielonymi. Do tych celów nadaje się jałowiec czy niskie odmiany sosny. W warunkach naturalnych potrafią one rosnąć praktycznie na gołej skale korzeniami wczepiając się w szpary. Tak więc jako rośliny na skalniaku będą się prezentować całkiem okazale.

Woda współgra z kamieniami

Połączenie kamieni z wodą to tak zwany związek idealny. Nic tak nie uzupełnia się w naturze jak ten duet. Jak się to ma do skalniaka? Można to jak najbardziej połączyć, ale bądźmy w tym ostrożni. Łatwo przedobrzyć i zamiast uroczego zakątka stworzymy coś na zasadzie parku rozrywki. Jeśli skalniak jest zrobiony na bogato to niech woda będzie tylko delikatnym dodatkiem w postaci oczka z boku całej formacji czy delikatnego strumyka w stylu naturalnym. Natomiast większych rozmiarów skalniaki dają dużą szansę na zabawę z wodą.

Skalniak to urocze miejsce w ogrodzie. Nie do każdego stylu pasuje, gdyż jest to bardzo charakterystyczna formacja. Najlepiej jeśli uda się nam znaleźć sposób na połączenie go z naszym ogrodem, albo stworzyć takie miejsce, które naturalnie prosi się o skalne rumowisko. Może być ono położone zarówno w słońcu jak i w cieniu.

Źródła:

Ogrody skalne, J. Rak,

One Reply to “Jakie rośliny na skalniak”

  1. Skalniaki są piękne. Bardzo mi się podobają. Pamiętam jak moja Mama zawsze dbała, żeby skalniaki u niej w ogrodzie wyglądały pięknie. Dużo serca i czasu w to wkładała, ale efekty zapierały dech w piersiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.