Zamontowany wkład kominkowy w domu jednorodzinnym

O czym pamiętać przy zakupie wkładu kominkowego?

Wkład kominkowy to podstawowy element kominka, który odpowiada m.in. za trwałość i estetykę. Istnieją jednak różne rodzaje wkładów kominkowych. Czym się od siebie różnią?

Wkład kominkowy pełni funkcję zamkniętego paleniska. Wyposażony jest w przeszklone drzwiczki, dzięki którym można podziwiać skaczące płomienie ognia. Kominki różnią się między sobą m.in. budową i materiałem, z którego zostały wykonane.

Rodzaje wkładów kominkowych

Istnieją wkłady kominkowe żeliwne i stalowe. Żeliwne wyróżniają się wysokimi parametrami grzewczymi jednak mimo tego, że lepiej akumulują ciepło od stalowych są od nich dużo cięższe i droższe.

Kominki stalowe charakteryzują się bardziej nowoczesną formą. Z uwagi na plastyczny materiał z jakiego są wykonane wyróżniają się prostą strukturą i eleganckim kształtem. Ich palenisko wyłożone jest specjalną ceramiką akumulującą i trzymającą ciepło nawet kilka godzin po zakończeniu palenia. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie kominek pełni głównie funkcję dekoracyjną i stanowi dodatkowe źródło ciepła.

Jaki wkład kominkowy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wkładów kominkowych. Różnią się m.in. stylem wykończenia, przeszkleniami i umiejscowieniem drzwiczek. Wybór modelu wkładu kominkowego warto dokładnie przemyśleć uwzględniając projekt domu. Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze kominka warto sprawdzić jego wymiary i zaplanować jego aranżację w salonie. Dostępne są różne warianty przeszklenia, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie.

Ponadto, niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej mocy kominka. Za duża sprawi, że będziemy się przegrzewać, z kolei zbyt niska nie dogrzeje odpowiednio pomieszczenia.

Oszacowanie mocy jest kluczowe w doborze odpowiedniego wkładu do kominka. Orientacyjnie można przyjąć, że moc nominalna niezbędna do ogrzania 1m2 pomieszczenia o wysokości 2,5 m to od 0,08 kW do 0,14 kW w zależności od tego czy jest to nowoczesny dom zaizolowany według obecnych wymagań czy starszy, pozbawiony odpowiedniej izolacji.

Przy obliczaniu mocy można też skorzystać ze wzoru: D = V x G x Δt [W], w którym D oznacza straty ciepła [W], V – kubaturę budynku [m3], G – współczynnik przenikania ciepła [W/oC/m3] o wartości 0,75 w budynkach dobrze izolowanych, 0,90 – w średnio izolowanych, 1,20 – w domach ze słabą izolacją, a Δt – różnicę temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz [stopnie Celsjusza].

Kominki gazowe

Niektórzy producenci oferują również rozwiązania dla osób, które marzą o kominku, ale jednocześnie cenią sobie wygodę. Świetnym rozwiązaniem jest wówczas kominek gazowy! Nie wymaga składowania opału, dorzucania drewna ani czyszczenia czy usuwania popiołu. Kominek montuje się bardzo łatwo, bez konieczności przeprowadzania dużego remontu, a obsługuje się go… za pomocą pilota! Planujesz montaż kominka? Wkłady kominkowe, kominki gazowe i wiele innych urządzeń grzewczych znajdziesz na https://www.defrohome.pl/k,69,wklady-kominkowe-na-gaz.html .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.