Tunel foliowy

Podstawowe zasady uprawy roślin ciepłolubnych

Uprawa roślin ciepłolubnych jest dość wymagająca, jednak dużą satysfakcję dają owocne zbiory, w przypadku zdecydowania się na warzywa ciepłolubne. Do ich uprawy stosuje się szklarnie lub tunele foliowe. Drugi sposób uprawy jest tańszy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na tunele nieogrzewane. Jednak czy można w nich uprawiać rośliny ciepłolubne?

Tunele foliowe – jakie wybrać do uprawy roślin ciepłolubnych?

Tunel foliowy zasadniczo może być ogrzewany lub nieogrzewany. W pierwszym przypadku uprawę roślin ciepłolubnych planuje się podobnie jak w szklarni. Czyli rozsady przygotowuje się już w marcu. Można sobie na to pozwolić jedynie przy dogrzewaniu, gdyż rośliny ciepłolubne mają szczególne wymagania. W dzień optymalna temperatura dla ich uprawy wynosi między 22-27 stopni, a w nocy niewiele mniej, bo 17-21 stopni Celsjusza. Dlatego w nieogrzewanych tunelach foliowych uprawę pomidorów, ogórków czy papryki można zaplanować dopiero na maj. Zarówno w jednym, jak i w drugim tunelu foliowym można liczyć oczywiście na szybszą wegetację, nawet o kilkanaście dni, natomiast konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości ciepła, stąd bardzo ważne jest usytuowanie tunelu, który powinien być postawiony dłuższym bokiem w kierunku z północy na południe. Jak wiadomo po południowej stronie najdłużej i najintensywniej świeci słońce.

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym – o czym należy pamiętać?

Po wysianiu nasion pomidora należy przysypać je półcentymetrową warstwą ziemi do wysiewu warzyw i przechowywać w ciepłych warunkach i temperaturze 25 stopni. Ponieważ w połowie marca aura jest jeszcze niesprzyjająca wysiane nasiona przechowuje się w domu na parapecie, aby zapewnić im jak najwięcej słońca. Gdy nasiona wykiełkują można zmniejszyć im temperaturę do 20 stopni w dzień i 16 stopni w nocy. Ponieważ jest to jeszcze sezon grzewczy, to taka regulacja temperatury w domu nie powinna stanowić problemu. Po 2 tygodniach można zauważyć pierwsze liście właściwe i wtedy należy przesadzić rozsady do większych skrzynek. Odległość pomiędzy podłożem, a liścieniami powinna wynosić 1 cm. Po kolejnych 2 tygodniach rozsady powinny mieć kolejne 3 liście właściwe i to czas aby przesadzić je do doniczek, których średnica powinna wynosić 8-10 cm. Kiedy rozsadę można przenieść do tunelu? Muszą być spełnione trzy warunki. System korzeniowy musi przerosnąć doniczkę, sadzonka powinna mieć wysokość między 18-30 cm, a także wykształconych 6-8 liści. Wtedy rozsady mogą już trafić pod uprawę do tunelu foliowego, co ma miejsce mniej więcej na początku maja. Podłoże musi być odchwaszczone i wolne od patogenów. Trzeba również pamiętać o zasileniu go nawozem. Przy sadzeniu należy zachować rozstawę 50×50 cm. Pomidory należy podlewać, ale nie za mocno, pamiętając by zasilać jedynie systemy korzeniowe. Podlanie liści skutkuje bowiem możliwością rozwoju grzybów.

Uprawa papryki w tunelu foliowym – zasady, których trzeba przestrzegać

Papryka, podobnie jak pomidory, wymaga wysokiej temperatury do uprawy. Ją również sadzi się z rozsady, której przygotowanie wymaga 7-8 tygodni. W ogrzewanych tunelach foliowych ogrodowych sadzenie przypada na marzec, natomiast w nieogrzewanych podobnie, jak w przypadku pomidorów, sadzi się ją w maju. Papryka wymaga gleby luźnej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej. W czasie wzrostu konieczne jest przycinanie pędów, by zapewnić dostęp do większej ilości światła. Paprykę trzeba często podlewać, dobrze jest ją również ściółkować, co zapobiega szybszemu odparowywaniu wody.

Ogórki – warzywa ciepłolubne doskonałe pod folie

Podobnie jak w przypadku papryki ogórki mają wysokie zapotrzebowanie na wodę. Konieczne jest również ich nawożenie. Tak jak inne ciepłolubne rośliny preferują temperaturę 18-30 stopni, dlatego nie należy ich zbyt szybko sadzić w tunelach. Przy temperaturze około 5 stopni zaczynają już obumierać, więc należy o tym pamiętać, jeśli chce się je uprawiać w nieogrzewanych tunelach foliowych ogrodowych. Bardzo dobrym przedplonem dla ogórków są warzywa strączkowe.

Kierując się podstawowymi zasadami w uprawie roślin ciepłolubnych można zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i cieszyć się bogatymi zbiorami. Oczywiście jest jedna kwestia, o której należy pamiętać w przypadku wszystkich roślin ciepłolubnych, a mianowicie każdego roku należy sadzić je na innej grządce. W tym samym miejscu można je uprawiać nie częściej niż co 4 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.