owoce borówki amenrykańskiej leżą zebrane w koszyku

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska zaliczana jest do jedzenia z kategorii superfood. Zawdzięcza to dużej zawartości witamin i antyoksydantów, oraz niskiemu indeksowi glikemicznemu. Wpływaja korzystnie na pracę jelit, obniża poziom „złego” cholesterolu oraz reguluje gospodarkę hormonalną organizmu. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie uprawiać borówkę amerykańską.

Uprawa borówki amerykańskiej

Roślina ta wymaga gleb kwaśnych, najlepiej o pH od 3,8 do 4,8. Kolejnym warunkiem udanej uprawy borówki amerykańskiej jest wysoka zawartość próchnicy w glebie. Odpowiednie warunki dla borówki uzyskamy na działkach leśnych i poleśnych, wśród lasów sosnowych. W takich miejscach gleby są odpowiednio lekkie, piaszczyste, próchnicze i kwaśne. Najlepszym terminem na sadzenie jest wiosna i jesień, jednakże borówkę można sadzić przez cały rok. Najlepiej będzie ona rosła w miejscu słonecznym i zacisznym, na którym nie ma dużych zastoisk wodnych czy porywistych wiatrów. Korzystne jest sadzenie kilku krzewów borówki o różnych odmianach blisko siebie,  gdyż polepsza to zawiązywanie się owoców.  Przy sadzeniu na jesień trzeba zabezpieczyć korzenie przed mrozem.  Do wyboru mamy następujące odmiany borówki: wczesne: Duke, Bonus, Patriot, Spartan; średnie: Bluecrop, Bluegold, Pink Lemonade(różowe owoce); późne: Darrow, Elliot, Nelson.

Zabezpieczanie borówek przed przymrozkami

Młode krzewy borówki należy okryć przez pierwszy rok. Sadząc krzewy jesienią trzeba zabezpieczyć borówkę amerykańską na zimę aby ochronić korzenie przed mrozem. Robimy to obkładając ziemię wokół roślin ściółką z torfu, trocin lub liści. Zaleca się sadzić borówki około 5 cm głębiej niż rosły w szkółce. Po posadzeniu krzewy należy podlać. Po pierwszym roku wzrostu nie musimy już się tak martwić o przymrozki, gdyż borówka to krzew mrozoodporny , który wytrzymuje temperaturę do -30°C.

Częstotliwość podlewania borówki

Gleba borówki powinna być umiarkowanie wilgotna. Nie należy podlewać zbyt mocno i często, gdyż wtedy korzenie zgniją. Nie można także doprowadzić do przesuszenia.

Nawozy i opryski odpowiednie dla borówek

Do nawożenia borówek warto wybrać specjalnie dopasowane do niej nawozy. Zakwaszają one glebę do odpowiedniego PH. Najlepiej używać ich w okresie wiosennym. Jeżeli borówka zapadnie na chorobę, należy wyciąć porażone pędy. To duża zaleta, gdyż nie musimy pryskać krzewów chemicznymi substancjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.