W ostatnich latach coraz częściej porusza się temat ekologii i dbania o środowisko. Jest to temat poruszany przez wiele osób z powodu smogu i zanieczyszczeń krążących wokół nas. W tym trendzie można usłyszeć słowo ekogroszek.
W jaki sposób powstaje eko groszek?
Ekogroszek to węgiel mający określonej wielkości ziarna. Jest wysokokaloryczny i mało zanieczyszczony. Do produkcji ekogroszku wykorzystuje się węgiel o niskiej zawartości siarki oraz substancji niepalnych jak kamień czy popiół. Taki dobry jakościowo węgiel podczas spalania wydziela dużo ciepła, zaś w popielniku znajduje się niewiele popiołu.
Czy to rzeczywiście jest eko?
Bardzo często poruszając przyczyny powstawania smogu wymienia się opał mieszkań czy domów węglem. Tymczasem warto spróbować opału ekogroszkiem. Spalanie takiego rodzaju węgla jest mniej szkodliwe dla środowiska. Podczas spalania powstaje mniejsza ilość dymu, zaś emisja tlenku węgla, furanów czy węglowodorów aromatycznych jest znacznie obniżona niż w przypadku zwykłego węgla. Ponadto, powstaje wówczas mniej popiołu. Mówi się, że zazwyczaj stanowi on 10% początkowej masy opału.
Dla kogo ekogroszek nadaje się najlepiej?
Zaleca się, aby eko groszek spalać małymi porcjami w niskoemisyjnych kotłach na węgiel z automatycznym podajnikiem. Takie urządzenia mogą nam bardzo pomóc. Wykazuje się, że doskonale sprawują się przy niskiej emisji spalin. Każdy kocioł na ekogroszek posiada palenisko resortowe, na które paliwo dostarcza się porcjami poprzez specjalny śrubowy podajnik. Automatyzacja takich kotłów sprawia, że cały proces jest prosty i przyjemny. Wystarczy odpowiednio zaprogramować kocioł.
Podliczając koszty, ogrzewanie domu eko groszek opłaca się. Trzeba jednak zauważyć, że w dalszym ciągu jest on droższy od innych gatunków węgla. Koszty biorą się z doskonałej jakości produktu.
Eko groszek zazwyczaj sprzedaje się w workach po przynajmniej 10 czy 15 kilogramów. W przypadku zamówienia z dowozem najczęściej trzeba zamówić przynajmniej 1 tonę.
Wielu pytanych konsumentów stwierdza, że ekogroszek znacznie lepiej nadaje się do ogrzewania domu niż w przypadku zwykłego węgla. Jako duży plus podkreśla się sporą kaloryczność ekogroszku. Taki opał sprawia, że mieszkanie czy dom dłużej są ciepłe. Podliczając wszystkie koszty, wychodzi na to, że warto zainwestować w eko groszek jako swój opał. Nawet planeta nam za to podziękuje!