Współczesne domy najczęściej budowane są z użytkowym poddaszem. W wielu starszych budynkach poddasze nie jest jednak użytkowane, czyli nie jest wykorzystywane na cele mieszkalne czy gospodarcze. Czy poddasze nieużytkowe warto poddać termoizolacji?
Jakie są konsekwencje braku ocieplenia poddasza nieużytkowego?
Właściwa termoizolacja domu ma bardzo duże znaczenie. Dzisiaj przeprowadzana jest ona już na etapie budowy, aby zminimalizować ucieczkę ciepła oraz obniżyć koszty ogrzewania. W domach, w których poddasze nieużytkowe nie jest ocieplone, dochodzi do szybszej utraty ciepła, nawet jeżeli cały budynek jest intensywnie ogrzewany. W efekcie prowadzi to do zwiększonego zużycia materiału opałowego oraz wyższych rachunków.
Brak termoizolacji poddasza może także zmniejszać komfort mieszkańców. Nieocieplony strop powoduje szybsze wychładzanie się pomieszczeń, dlatego często temperatura w nich jest dosyć niska. Ponadto brak ocieplenia poddasza sprzyja gromadzeniu się wilgoci, co prowadzi do ryzyka rozwoju pleśni i grzybów. Przyczyniają się one do alergii, chorób układu oddechowego, a nawet nowotworów.
Dlaczego warto ocieplić poddasze nieużytkowe?
Ocieplanie poddasza nieużytkowego jest dodatkowym kosztem, jednak jest ona rekomendowana ze względu na związane z nią korzyści:
- łatwiejsze utrzymywanie optymalnego mikroklimatu – wilgotności i temperatury w domu,
- podniesienie komfortu domowników,
- zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku,
- zapobieganie rozwojowi grzybów i pleśni,
- izolacja akustyczna poddasza – wytłumienie dźwięków,
- poprawa parametrów przeciwpożarowych budynku,
- możliwość użytkowania poddasza, na przykład do przechowywania bez obaw o zniszczenie przedmiotów na skutek niekorzystnych warunków.
Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?
Przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych na poddaszu nieużytkowym warto uwzględnić kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysokość poddasza, rodzaj materiału wykorzystanego do budowy stropu dachowego oraz dostęp do niego, aby można było w pełni pokryć jego powierzchnię. Warto przy tym sprawdzić sposób wentylacji poddasza. Duże znaczenie ma ponadto ciężar materiału izolacyjnego, ponieważ nie powinien on stanowić nadmiernego obciążenia dla konstrukcji budynku. Gdy wybierany materiał jest cięższy, konieczne może być wykonanie wzmocnień. Aby rozpocząć ocieplanie poddasza nieużytkowego, trzeba także wcześniej zabudować sufit pod stropem, by zapewnić odpowiednią ochronę dla materiałów termoizolacyjnych.
Materiały do ocieplenia poddasza – co wybrać?
Obecnie w sprzedaży można znaleźć różne materiały, za pomocą których przeprowadza się termoizolację poddaszy. Na jaki typ docieplenia warto się zdecydować?
Wełna mineralna
Jednym z chętnie wybieranych materiałów do ocieplania poddasza jest wełna mineralna. Najczęściej stosowana jest w tym celu wełna szklana w formie mat lub płyt.
W wełnie mineralnej nawet 95% objętości zajmuje powietrze, co powoduje, że ma ona bardzo dobrze właściwości termoizolacyjne. Jest ona także sprężysta i łatwo dopasowuje się do miejsca montażu, co ma duże znaczenie na poddaszach, by wyeliminować mostki cieplne. Jej plusem są właściwości ognioodporne, dlatego sprawdzi się ona przy stropach drewnianych.
Wśród minusów wełny mineralnej należy wskazać na spory koszt oraz podatność na wilgoć. Jest ona też dość gruba i ciężka, więc może wymagać dodatkowego wzmocnienia konstrukcji stropu przed montażem.
Styropian
Styropian jest najczęściej wybieranym materiałem dociepleniowym. Występuje w różnych grubościach, które przekładają się na jego poziom termoizolacji. Płyty styropianowe skutecznie izolują, a przy tym są lekkie. Ponadto mają atrakcyjne ceny.
Za pomocą styropianu często ociepla się ściany, lecz ocieplanie poddasza z jego użyciem jest dość problematyczne. Styropian trzeba precyzyjnie docinać, a brak dokładności w cięciu i montażu może powodować powstanie mostków cieplnych. Nie ma on także zbyt dobrej izolacyjności akustycznej, dlatego nie wygłuszy dachu wykonanego z blachodachówki.
Natrysk pianką PUR
Trzecim sposobem na ocieplanie poddasza nieużytkowego jest pianka poliuretanowa (PUR). To rodzaj termoizolacji natryskowej, która powstaje przez naniesienie pianki na powierzchnię za pomocą agregatu. Pianka ta jest przyczepna do niemalże każdego podłoża.
Natrysk pianką PUR pozwala na uzyskanie bardzo szczelnego docieplenia, ponieważ po naniesieniu na powierzchnię pianka rozprężą się i wypełnia wolne przestrzenie. Jest też materiałem o optymalnych właściwościach termoizolacyjnych, ogniochronnych oraz dźwiękochłonnych. Pianka nie jest też podatna na zawilgocenie oraz na korozję biologiczną i gryzonie.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego pianką jest zatem korzystnym wyborem, biorąc pod uwagę szybkość, szczelność i trwałość tego typu termoizolacji.