Wybudowany duzy dom z artresolą

Dom z antresolą – czy warto wybrać taki projekt?

Jak na niewielkiej powierzchni urządzić wygodną przestrzeń mieszkalną? Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest antresola, czyli rodzaj półpiętra wydzielony z parterowej kondygnacji. Może to być tańsze niż budowa domu z poddaszem, a do tego daje nowe możliwości aranżacyjne.

Czym wyróżnia się dom z antresolą?

Dom parterowy jest wygodny, nie trzeba w nim budować schodów, jeśli jednak działka jest mała, to na jednej kondygnacji może zabraknąć miejsca na wszystkie ważne pomieszczenia. Antresola zazwyczaj umieszczana jest w części dziennej, nad salonem. Może ona pełnić rolę dodatkowej sypialni, a jeśli jest otwarta, stanowić będzie przedłużenie salonu – świetnie się nada na bibliotekę, kącik do gier albo pokój do oglądania telewizji.

Oczywiście piętro musi być odpowiednio wysokie, by dało się wydzielić w górnej części oddzielną antresolę, dlatego takiego rozwiązania stosuje się zwykle w domach z wysokim, dwuspadowym dachem, na przykład w typie nowoczesnej stodoły, której projekty znaleźć można na projektyzwizja.pl. To także ciekawa opcja w domach nowoczesnych, wysokich, ale bez poddasza i z płaskim dachem – w takim budynku dominują otwarte przestrzenie, dzięki czemu antresola tworzy spójną całość z resztą mieszkania.

Antresola musi mieć solidną konstrukcję, tak by jej użytkowanie było w pełni bezpieczne dla wszystkich domowników. Trzeba też pamiętać o wybudowaniu schodów, przy czym mogą one zająć mniej miejsca niż przy tradycyjnym poddaszu, bo zostaną ułożone spiralnie albo przestrzeń pod nimi da się łatwo wypełnić meblami i półkami.

Dla kogo dom z antresolą będzie odpowiedni?

Antresola pomaga optycznie powiększyć przestrzeń, więc sprawdzi się w małych domkach. Co jednak ważne, taki dom musi mieć duże przeszklenia, tak by do wydzielonego półpiętra docierało odpowiednio dużo naturalnego światła. Dom z antresolą jest też zwykle tańszy w budowie niż dom z tradycyjnym poddaszem, choć z drugiej strony wymaga on zastosowania bardzo szczelnej izolacji dachu oraz wydajnego systemu ogrzewania – ciepłe powietrze ucieka zawsze do góry, więc na ogrzanie tak wysokiego salonu potrzeba więcej energii. Należy także zwrócić uwagę na rozchodzenie się dźwięku – otwarta antresola nie będzie tak cicha i kameralna jak zamykany pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.