Malowanie ścian farba ekologiczną

Farba ekologiczna, co to oznacza i dlaczego warto w nią zainwestować?

Bardzo ważną kwestią podczas wybierana farby malarskiej jest zwrócenie uwagi na jej skład, bezpieczeństwo stosowania. Nieprzyjemny zapach farby i ból głowy po malowaniu pomieszczenia zwykle wskazują na to, że w produkcie znajduje się szereg chemicznych substancji. Wiele z nich może być szkodliwych zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla zdrowia człowieka. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup farby ekologicznej, która nie zawiera żadnych rozpuszczalników, amoniaku ani szeregu innych niepożądanych substancji.

Czym są farby ekologiczne?

Farby ekologiczne są wodorozcieńczalne, wobec czego nie mają w swoim składzie szkodliwych rozpuszczalników. Przekłada się to na mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, ale brak szkodliwych substancji jest czymś zdecydowanie ważniejszym. Nie trzeba martwić się o to, że podczas wysychania farby do atmosfery przedostają się niebezpieczne dla zdrowia związki lotne. Farby ekologiczne to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie swoje zdrowie i dobre samopoczucie, alergików, dzieci. Do wyboru jest wiele rodzajów farb, które można zaliczyć do ekologicznych. Są nimi farby akrylowe, winylowe czy lateksowe, czyli tak zwane emulsje. Cechują się dobrym kryciem, nie ma problemu z ich rozprowadzaniem, można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną.

Najważniejsze jest to, że nie wydzielają żadnych trujących substancji podczas nasycania na pomalowanej powierzchni. Farby klejowe i mineralne (wapienne, silikatowe, cementowe) również można określić mianem ekologicznych. Najpopularniejsze są jednak rozcieńczalne w wodzie farny akrylowe i lateksowe. Na rynku dostępne są nawet farby hipoalergiczne, które nie mają w składzie żadnych substancji mogących powodować uczulenia. Szybko schną i nie trzeba nawet intensywnie wietrzyć pomieszczeń po malowaniu.

Dlaczego warto wybierać farby do wnętrz eco?

Jeśli ktoś nie chce niepotrzebnie wdychać niebezpiecznych dla zdrowia substancji lotnych, pragnie stworzyć przyjazny mikroklimat w domowym zaciszu, to warto pomalować pomieszczenia farbami ekologicznymi. Są one paroprzepuszczalne, co sprzyja utrzymaniu optymalnego poziomu wilgoci, zmniejsza ryzyko rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. W przypadku farb eco można liczyć na świetną przyczepność do podłoża, rewelacyjne krycie na różnym podłożu. Można je nanosić na powierzchnię natryskowo lub przy użyciu pędzla czy wałka. Mnogość kolorów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie idealną farbę, dopasowaną do aranżacji wnętrza i indywidualnych preferencji. Farby lateksowe są odporne na zmywanie, szorowanie i działanie wilgoci, bardzo wydajne. Produkty eco posiadają specjalne certyfikaty, cechują się wysoką jakością, poddaje się je obiektywnym testom. Są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie szkodzą astmatykom ani alergikom. Wspaniale sprawdzą się w przypadku osób, które lubią często zmieniać aranżację wnętrza i malować mieszkanie. Na każdym etapie produkcji farb ekologicznych zostają zachowane najwyższe standardy.

One Reply to “Farba ekologiczna, co to oznacza i dlaczego warto w nią zainwestować?”

  1. Takimi farbami malowane było wnętrze mojego domu. Faktycznie obawiałem się, że jednak kolory nie będą mnie satysfakcjonowały, ale bardzo się myliłem bo kolorów do wyboru jest mnóstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.