Lublin staje się coraz popularniejszą lokalizacją do zamieszkania. Stolica województwa lubelskiego cieszy się przede wszystkim zainteresowaniem tych, którzy są zmęczeni zgiełkiem wielkiego miasta, a jednocześnie nie chcą rezygnować z życia miejskiego i jego wygód. W Lublinie kupują oni zazwyczaj mieszkania, coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak domy jednorodzinne. Ile one kosztują? Jakie są ceny domów jednorodzinnych w Lublinie?
Jak wygląda rynek nieruchomości w Lublinie?
Rynek nieruchomości w stolicy województwa lubelskiego rozwija się niezwykle dynamicznie. Zainteresowanie ofertami stale rośnie, podobnie jak ilość wprowadzanych na rynek inwestycji. Wynika to z tego, że coraz więcej osób uważa Lublin za miejsce dobre do życia – co ważne, tak też uważa każdy myślący perspektywicznie deweloper. Lublin jest bowiem miastem bezpiecznym, czystym, stale się rozwijającym, bez korków, z dobrą komunikacją publiczną. Oferuje on też niższe koszty życia niż pobliska Warszawa czy nieco dalszy Kraków, a jednocześnie zapewnia udogodnienia dużego miasta takie jak ciekawe życie kulturalne, bogata oferta usługowo-handlowa i gastronomiczna czy prężnie rozwijający się rynek pracy.
Jaka jest średnia cena za dom w Lublinie?
Zainteresowani zakupem nieruchomości bez problemu odnajdą na rynku zarówno mieszkania o różnorodnym metrażu z rynku pierwotnego i wtórnego, jak i domu. Deweloper w Lublinie zainteresowanym tymi ostatnimi nieruchomościami proponuje nieruchomości w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, wolnostojącej. Szeroka oferta nie oznacza jednak, że dom w Lublinie można kupić tanio. W ostatnich 12 miesiącach koszt nabycia nieruchomości wzrósł o ok. 20%. W praktyce oznacza to, że przeciętna wartość domu wynosi 1 561 100 złotych, natomiast cena za metr kwadratowy kształtuje się na poziomie 5653 złotych.
Jaki dom można kupić w Lublinie?
Oferta domów na sprzedaż w Lublinie jest bardzo szeroka. Na portalach ogłoszeniowych pojawiają się domy jednorodzinne z rynku wtórnego, jak i pierwotnego – przy czym tych pierwszych jest o wiele więcej. Deweloperzy zazwyczaj proponują je w tzw. stanie surowym, czyli do samodzielnego wykończenia i urządzenia, co daje duże możliwości aranżacyjne. Zainteresowani zakupem domu w Lublinie wybierać mogą pomiędzy różnymi typami i metrażami.
Gdzie powstaje najwięcej inwestycji mieszkaniowych w województwie lubelskim?
Nowe osiedla w stolicy województwa lubelskiego budowane są w sposób przemyślany i uporządkowany. Tereny pod inwestycje mieszkaniowe wytyczane są przede wszystkim na obrzeżach miasta. To właśnie na nich należy szukać nowych domów. Deweloperzy domy dla rodzin budują przede wszystkim w dzielnicach takich jak Sławin, Szerokie, Wrotków oraz Węglin Południowy. Popularne lokalizacje to także Ponikwoda, Czuby i Czechów. W tych trzech dzielnicach powstają głównie kameralne inwestycje dla rodzin, które chcą uciec od zgiełku miasta, mieć łatwy dostęp do terenów zielonych oraz cieszyć się dobrym dojazdem do centrum. Warto też wspomnieć, że coraz więcej osiedli domków jednorodzinnych powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Zembrzyckiego.