Maszyna budowlana czeka na serwisowanie

Ile trwa serwis maszyn budowlanych?

Awaria maszyn to dość częsty problem w wielu zakładach pracy. Często jednak właściciele firmy i osoby odpowiedzialne za zarządzanie maszynami zastanawiają się czy oddać maszynę do serwisu, ponieważ obawiają się, że będą musieli rozstać się z nią na wiele dni, a nawet tygodni. Jak wygląda to w praktyce i ile trwa serwis maszyn budowlanych?

Ile trwa serwis maszyn budowlanych?

Nie można jednoznacznie wskazać jak długo trwa naprawa maszyn budowlanych. Zawsze jest to kwestia indywidualna i zależy od konkretnego przypadku, rodzaju usterki, a także dostępności części zamiennych. W wyjątkowych sytuacjach, czyli w przypadku nietypowych awarii i uszkodzeń, zdarza się, że czas oczekiwania na naprawę może potrwać nawet kilkanaście dni lub tygodni. Wynika to np. z konieczności zamówienia określonego podzespołu u producenta. Renomowane firmy zapewniają jednak swoich klientów, że w takiej sytuacji części zamienne do naprawy ich maszyn pojawią się w serwisie tak szybko jak jest to możliwe. To bardzo ważne, ponieważ czas w jakim naprawiona zostanie maszyna budowlana ma często kluczowe znaczenie dla pracy firmy, a kilkudniowe lub kilkutygodniowe wyłączenie maszyny z pracy może oznaczać duże straty dla przedsiębiorstwa.

Jak wygląda naprawa maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane mają szerokie zastosowanie w robotach budowlanych i zaliczamy do nich m.in.: koparki, betoniarki, ciągniki i inne maszyny o różnych gabarytach i zastosowaniach. Zakres uszkodzeń, a także koszt i czas naprawy w przypadku wystąpienia awarii takiej maszyny jest bardzo zróżnicowany i zawsze zależy od specyfiki danego przypadku. Trudno też jednoznacznie wskazać jak wygląda naprawa maszyn budowlanych z uwagi na omawianą różnorodność i wiele kategorii tego typu maszyn. Można jednak stwierdzić, że zawsze pierwszym etapem naprawy jest postawienie diagnozy – czyli wskazanie, która część zepsuła się i wymaga wymiany lub regeneracji.

Ile trwa postawienie diagnozy w przypadku awarii maszyny budowlanej?

Na ogół w przypadku wystąpienia usterki w maszynie budowlanej postawienie diagnozy jeśli chodzi o część, która zepsuła się, nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Wyjątkiem może być sytuacja kiedy awaria jest dość nietypowa i nawet specjalista ma trudności z jej zlokalizowaniem.

Ile trwa dalsza naprawa maszyn budowlanych?

Po zlokalizowanie usterki odbywa się właściwa naprawa maszyn. W tym przypadku część działań możne zamknąć się wymianie określonych części na nowe, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest także podjęcie dodatkowych kroków. Zaliczamy do nich np. konieczność przeprowadzenie regeneracji niektórych części, jeśli nie można znaleźć ich zamienników na rynku, lub jeśli ich koszt przewyższa możliwości zleceniodawcy czy też przekracza wartość maszyny. W takiej sytuacji specjalista ocenia czy i w jaki sposób da się zregenerować określone elementy maszyny budowlanej lub wymienić je na nowe.

Kolejnym etapem są działania naprawcze, kończące się testem sprawności maszyny. Zdarza się, że na koniec dostrzegane są również inne nieprawidłowości występujące w maszynie, a zatem czas naprawy ponownie zwiększa się, a działania znów zaczynają się od początku -czyli od diagnostyki problemu, szukania części zamiennych lub ich regeneracji itd.

Dlaczego czas trwania działań naprawczych w przypadku maszyn budowlanych jest tak trudny do określenia?

Na rynku istnieje wiele maszyn budowlanych, dlatego trudno wskazać jednoznacznie jak długo trwa ich naprawa. Wynika to też z możliwości wystąpienia różnych usterek. Renomowane serwisy zdaję sobie jednak sprawę z tego, że maszyny budowlane potrzebne są w przedsiębiorstwie na co dzień, dlatego oferują swoim klientom korzystne terminy naprawy i dokładają wszelkich starań aby odbywała się ona w jak najkrótszym czasie. Dotyczy to standardowych usterek, czyli takich w przypadku których dostęp do części zamiennych jest dość łatwy. Wówczas też na ogół naprawa dokonywana jest w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni roboczych. Zdarza się jednak, mimo najlepszych chęci ze strony serwisu i pracujących w nim specjalistów, że awaria jest naprawdę rozległa lub też wymaga zamówienia dość rzadkich części, na które trzeba długo oczekiwać. W takiej sytuacji czas naprawy maszyny budowlanej trwa zdecydowanie dłużej i jest to spowodowane wydłużeniem czasu wysłania danego podzespołu do regeneracji, natomiast sami specjaliści uzależnieni są w tym przypadku od dostawy części zamiennych i działania przedsiębiorstw, z którymi współpracują na co dzień.

Czy można skrócić czas naprawy maszyn budowalnych?

W przypadku wystąpienia awarii, zwłaszcza dość nietypowej, nie da się skrócić czasu naprawy maszyn, ponieważ specjalista musi znaleźć części zamienne lub wykonać ich regenerację. Jednak właściciele firm budowlanych i osoby odpowiedzialne za stan techniczny maszyn mogą uniknąć przyciągających się w czasie napraw, o ile regularnie będą kontrolować stan maszyn. Dzięki temu istnieje możliwość odnalezienia w porę nawet drobnych usterek, których przesunięcie w czasie jeśli chodzi o naprawę, może spowodować poważne awarie i, co za tym idzie, długi czas oczekiwania na naprawę.

Warto też współpracować na co dzień z profesjonalnym serwisem maszyn, który posiada dobrych fachowców. To oni, w czasie rutynowych kontroli, będą w stanie zlokalizować nawet drobne usterki i szybko wyeliminować je, dzięki czemu nie dojdzie do poważnej usterki w maszynie lub też awarii, która na długo wyłączyłaby maszyny z użytkowania, co mogłoby przełożyć się na straty finansowe przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.