Trawy ozdobne

Jak przycinać trawy ozdobne

 

W pełni lata zielone pióropusze traw stanowią naprawdę niezwykłą ozdobę ogrodu. Piękna zieleń, czy czerwone końcówki źdźbeł, a może siny odcień? Wybór kolorystyczny jest naprawdę ogromny. Zachowanie pełni walorów ozdobnych wymaga jednak kilku zabiegów pielęgnacyjnych.

Przycinać czy nie przycinać traw?

W naturze zeszłoroczne źdźbła traw rozkładają się w ciągu roku tworząc ściółkę i nawóz. Jednak pozostawienie, aż do ukazania się nowych kęp takich burych liści nie wpływa dodatnio na estetykę ogrodu. Dlatego należy zeszłoroczne kępy usuwać, przycinając około 15 cm nad ziemią długimi i ostrymi nożyczkami albo nożem.

Najlepszy termin do przycinania traw

Zdecydowanie najbezpieczniej przycinać trawy wczesną wiosną. Stoi za tym kilka powodów:

Trawy ozdobne zimą, mimo że uschnięte stanowią bardzo ładny efekt dekoracyjny ogrodu. Kiedy większość roślin jest pozbawiona liści. Szczególnie przyprószone śniegiem okazałe kępy trawy pampasowej tworzą niezaprzeczalnie bajkowy widok.

Suche łodygi traw pozostające na kępie aż do wiosny tworzą naturalną ochronę przed wymarzaniem. Część gatunków traw ozdobnych pochodzi z łagodniejszych rejonów klimatycznych i mroźne zimy mogą być dla nich wyzwaniem.

Odstępstwa od terminu wiosennego

Jak przycinać trawy ozdobne jesienią? Jest kilka wyjątków, które nam na to pozwalają. Tym wyjątkiem będzie na przykład trawa porastająca brzegi zbiornika wodnego, szczególnie gatunki wysokie jak miskant chiński czy mozga trzcinowata. Główny powód to uniknięcie rozkładu suchych źdźbeł w zbiorniku. Mogą zanieczyścić go i wyniku tego powstanie większe zamulenie, a kolejno niedotlenienie w dolnych warstwach wody.

Trawy, których się nie przecina

Pielęgnacja traw, które są zimozielone przebiega całkiem inaczej. Ich kępy w marcu należy oczyścić nawet rękami w rękawiczkach z uschniętych źdźbeł (Kostrzewa Gautiera). Resztę wyczesanej w ten sposób kępy zostawia się w nienaruszonym stanie. Także nie wszystkie trawy ozdobne musimy przycinać.

Nawożenie traw

Razem z przycinaniem warto zadbać też o nawożenie traw. W okresie wiosennym stosujemy nawóz azotowy. Są też specjalne mieszanki nawozów, przeznaczone właśnie do startu wiosną. Za to potas, fosfor stosujemy w terminie jesiennym. Gdyż te pierwiastki rozkładają się powoli. Również jesienią przeprowadzamy regulację pH podłoża.

Gdzie sadzić trawy ozdobne w ogrodzie

Same trawy ozdobne są pięknymi dodatkami do ogrodowych rabat. Ich okazałe kępy są wspaniałymi wypełniaczami pomiędzy kolorowymi bylinami. Dodatkowo można z powodzeniem dobrać piękne odmiany zarówno do słonecznych jak i ocienionych koronami drzew miejsc.

Trawa wysoka ozdobna
pixabay.com

Trawy niskie i wysokie

Wśród wielu odmian traw ozdobnych część z nich wyróżnia się naprawdę słusznym wzrostem. Natomiast inne tworzą niewysokie kępy rozrastające się dość pokaźnie.

Wysokie trawy ozdobne:

  • Miskant chiński;
  • Trawa pampasowa;
  • Mozga trzcinowata;
  • Proso rózgowate;
  • Śmiałek darniowy.

Trawy niskiego wzrostu:

  • Drżączka średnia;
  • Kostrzewa sina;
  • Niedźwiedzie futro.

Trawy ozdobne nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze dla nas to wiedzieć jak je przycinać dlatego musimy zapisywać sobie jakie gatunki gdzie w ogrodzie sadzimy. Walory traw ozdobnych docenimy zwłaszcza zimą. Stanowią świetne tło dla innych roślin, zwłaszcza dla kwiatów. Poza tym są mało wybredne i można łatwo uzyskać bardzo ładny efekt. Także uzyskanie ładnej kępy traw nie wymaga od nas zbyt dużego nakładu pracy. Przycinanie traw jest łatwym zabiegiem i nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Poza oczywiście znajomością gatunku, do jakiego nasza roślina należy. Trawy mają opinię roślin mało wymagających i faktycznie tak jest. Bardzo rzadko chorują i o ile rosną w optymalnych dla siebie warunkach są praktycznie bezobsługowe.

 

One Reply to “Jak przycinać trawy ozdobne”

  1. Mam kilka traw ozdobnych w ogrodzie i zawsze przycinam wiosną, ale dlatego, że ładnie wyglądają własnie przysypane śniegiem albo oprószone szronem. Warto wiedzieć, że to dodatkowa ochrona przed wymarznięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.