Jak sadzić truskawki?

Jak sadzić truskawki?

Truskawki to jedne z najbardziej wartościowych owoców jakie można mieć w ogrodzie, a nawet na balkonie czy tarasie. Zawierają więcej witaminy C niż cytryna i są niskokaloryczne.

Wybór miejsca pod truskawki

Miejsce pod tryskawki nie powinno być wybierane przypadkowo. Aby mieć smaczne owoce w dużej ilości warto wybrać miejsce o najbardziej optymalnych warunkach dla nich.

Stanowisko pod truskawki

Warto zadbać o to aby owoce truskawek dojrzewały w pełnym słońcu, będą wtedy słodsze i bardziej aromatyczne. Gleba musi być dobrze uprawiona i przepuszczalna. Jeśli jest to bardziej gliniasta i zbita warto dodać do niej piasku i dobrze przekompostowanych liści. PH pod truskawki powinno być lekko kwaśne. Można to osiągnąć dodając do gleby torfu nieodkwaszonego.

Sadzenie truskawek

Istotne jest też odpowiednie sadzeni truskawek. Sadzonki nie mogą być sadzone ani za płytko ani tym bardziej za głęboko. Zawiązki nowych liści i kwiatów powinny być odsłonięte. Przysypanie ziemią powoduje ich zamieranie.

Kiedy sadzić truskawki

Warto wiedzieć, że jest kilka terminów sadzenia truskawek.

Termin wiosenny

Kiedyś sadzonki truskawek dobrze ukorzenione były dostępne tylko wiosną, dlatego też ten termin był obierany pod zakładanie plantacji. Jednak pełny plon był uzyskiwany dopiero w drugim roku. A tak przez cały okres do jesieni plantacja wymagała nakładów pielęgnacji.

Sadzenie jesienne

Zakładanie plantacji jesienią również nie jest konstruktywnym pomysłem. Z tego względu, że wiosną następnego roku plon również nie będzie zbyt okazały. Truskawki tworzą zawiązki kwiatów w poprzednim roku podczas dnia krótkiego. Sadzone jesienią nie zdążą nabrać odpowiedniej ilości sił aby wytworzyć jeszcze zawiązki.

Lato

Najbardziej optymalnym terminem do sadzenia truskawek jest lato, a dokładniej to miesiąc sierpień. W tym terminie mamy dostępne na rynku ukorzenione dobrze sadzonki truskawek. Zdążą one dobrze się zaaklimatyzować w miesiąc, a jesienią wytworzą dużą ilość zawiązków. W tym wypadku skracamy do minimum czas pielęgnacji plantacji od posadzenia do uzyskania plonów.

Odpowiednie przygotowanie miejsca pod truskawki gwarantuje nam dobre plony. Ważny jest też termin, aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna. Jeśli chodzi o wybór odmian do uprawy w ogrodzie to najlepiej sobie wybrać kilka o różnej porze dojrzewania.

One Reply to “Jak sadzić truskawki?”

  1. Ja mam zamiar posadzić truskawki, ale oczywiście brak mi jak zwykle czasu. Może faktycznie teraz sobie rządek, dwa posadzę, a wiosną tyle ile planowałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.