Liście w ogrodzie

Jak skutecznie pozbyć się jesiennych liści w ogrodzie?

Pierwsze liście zaczynają wybarwiać się i opadać już na początku października. Właśnie wtedy ogrodnicy chwytają za grabie i zaczynają mozolną pracę. Usuwanie liści jest konieczne, zalegające na trawniku przez zimę mogą powodować uszkodzenia murawy. W świetle obecnego prawa liście nie mogą być palone, należy je kompostować lub oddawać wraz z bioodpadami do utylizacji.

Klasyczne grabki

Najpopularniejszym sprzętem do usuwania niechcianych liści z ogrodu są grabie. Najlepiej do tego nadają się sprężyste grabie o gęstych zębach. Grabienie liści jest wysiłkiem fizycznym i starsze osoby mogą czuć się zmęczone po długotrwałym grabieniu. Warto wtedy zaopatrzyć się w lekkie grabki. Zagrabione liście można od razu workować lub wywozić na kompostownik.

Odkurzacze do liści

Dużo wygodniej zbiera się liście za pomocą odkurzacza. Sprzęt zaopatrzony jest w worek i przeważnie w rozdrabniacz do liści. To dobre rozwiązanie, bo dzięki temu liście ulegają od razu rozdrobnieniu i kompresji. Przez to łatwiej ulegają biodegradacji jako kompost, sprawniej też można zapakować je w worki do segregacji odpadów zielonych. Odkurzacz do liści jest niezastąpiony, jeśli w ogrodzie są trudno dostępne miejsca dla grabi, na przykład skalniaki lub rabaty z zimozielonymi roślinami. Rynek oferuje produkty elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe. Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety. W przypadku odkurzaczy spalinowych – nie musimy martwić się o długość kabla, z racji tego to produkt wybierany przez właścicieli ogrodów o dużej powierzchni. Sprzęty spalinowe są jednak cięższe niż elektryczne. Dla osób starszych, z niewielkim areałem do sprzątania, poleca się odkurzacze na akumulator, ponieważ są najlżejsze i mniej hałaśliwe niż odkurzacze spalinowe.

Dmuchawy do liści

To świetna alternatywa dla grabi lub miotły, za jej pomocą zbierzemy liście w jednym miejscu. To sprawdzone rozwiązanie dla użytkowników dużych ogrodów, którzy nie zbierają liści do worków, ani nie kompostują ich. Po prostu zostawiają kupy liści w wyznaczonym do tego miejscu. Dla takich osób sprawdzi się dmuchawa spalinowa o nieograniczonym zasięgu. Dmuchawy można wykorzystywać też do sprzątania tarasów czy też chodników.

Dwa w jednym – dmuchawa i odkurzacz do liści

Kiedy nasze potrzeby są różne warto wybrać sprzęt, który zarówno zbierze liście jak i wydmucha je z trudno dostępnych miejsc. W tego typu sprzęcie, dmuchawy są zazwyczaj na tyle silne, że radzą sobie nawet z mokrymi liśćmi. Podczas pracy wydmuchiwane powietrze osuszy liście i będzie można je wciągnąć do worka za pomocą odkurzacza.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Dokonując wyboru sprzętu do usuwania liści warto wziąć pod uwagę różne aspekty. W dużych ogrodach o urozmaiconej strukturze lepiej sprawdzi się urządzenie 2w1, czyli odkurzacz do liści z funkcją rozdrabniania wraz z dmuchawą w wersji spalinowej. Osoby starsze lepiej będą radziły sobie z lekkimi odkurzaczami na akumulator. Na małych powierzchniach, z niewielką ilością liści do zebrania, czasami wystarczą grabki lub odkurzacz elektryczny. Warto też zwrócić uwagę na pojemność worka oraz na moc urządzenia. Duży worek będzie gromadzić więcej liści, ale będzie też cięższy.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na https://mtdsklep.pl/dmuchawy-odkurzacze-do-lisci.html

One Reply to “Jak skutecznie pozbyć się jesiennych liści w ogrodzie?”

  1. Przed domem wszędzie mamy drzewa. Co roku na jesień mamy mnóstwo liści na trawie. Z jednej strony to wygląda ładnie, ale z drugiej wiadomo, że należy to pozbierać. Używam dmuchawy do liści, jest to moim zdaniem najszybszy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.