Artykuł partnera.
Cieknąca rura w łazience czy w kuchni może się zdarzyć, a nieszczelność dotyczy samej rury, czyli powstania dziury albo łączeń, czyli styków pomiędzy rurami. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wykonać uszczelnienie.
Uszczelnienia – z czego mogą zostać wykonane?
Uszczelnienia w instalacji służą zapobieganiu przedostania się wody czy gazu poza obieg, czyli na zewnątrz. Pozwalają utrzymać stałe ciśnienie w instalacji, a dodatkowo izolują. Do wykonania uszczelnień stosuje się rozmaite materiały od tworzywa sztucznego, przez metal, aż po gumę. Dla uszczelnienia instalacji wodnej charakterystyczne jest zastosowanie pakuł. Ten materiał do uszczelniania powstaje w procesie przetwarzania włókien konopi i lnu. Główny materiał służy do wytwarzania przędzy zgrzebnej, a włókna gorszej jakości są przeznaczane do uszczelnień. Jednak to nie wszystko, bo owe włókna są nasączane tetratlenkiem triołowiu, który utlenia żelazo, a w związku z tym na powierzchni pakuł tworzy się odporna na działanie wilgoci warstwa. Włókna są dodatkowo nasączane pokostem, który ma działanie antykorozyjne. Te włókna są stosowane w przypadku łączeń pomiędzy rurami. Pewnym mankamentem jest widoczność końcówek włókien.
Uszczelnianie instalacji z rurkami miedzianymi – co warto wiedzieć?
Jeżeli instalacja CWU lub CO jest wykonana z miedzi, to przewierconą czy uszkodzoną w iny sposób rurkę można naprawić. Wystarczy sięgnąć po kompozyt do uszczelniania, który ma formę plasteliny. Sprawdzi się także do uszczelniania klimatyzatorów. Przed przystąpieniem do naprawy powierzchnię należy odtłuścić i przeszlifować. Taki materiał składa się z dwóch składników. Należy odciąć dwie równe części i połączyć je ze sobą do uzyskania jednolitego koloru. Uzyskany materiał należy wcisnąć w otwór i uformować. Warto wiedzieć, że utwardzenie następuje po trzech minutach, a pełne utwardzenie po 24 godzinach. W przypadku aplikacji na wilgotne podłoże należy materiał dociskać aż do momentu rozpoczęcia przyklejania.
Klejenie rur miedzianych, stalowych i aluminiowych – jakie spoiwo wybrać?
Do tamowania wycieków wody pod ciśnieniem sprawdza się zaprawa hydrauliczna. Można także zakręcić wodę i załatać dziurę, ale naprawę można również wykonać bez spuszczania wody z instalacji. Tu sprawdzi się klej strukturalny. Należy odczekać odpowiednią ilość czasu aż klej się zwiąże. Kleje strukturalne trzeba dopasować do rodzaju rury, czyli materiału z jakiego została wykonana. Wspomnieliśmy już o rurach miedzianych warto wiedzieć, że do ich uszczelniania sprawdzi się stalowa plastelina, klej do miedzi i masa do ugniatania i te dwa ostanie składniki trzeba połączyć. Najpierw jednak nakładana jest stalowa plastelina. Warto jeszcze dodać, że po dociśnięciu masy należy ją zabezpieczyć taśmą zbrojoną. Po związaniu można przeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Następnie należy nałożyć warstwę kleju do miedzi. Gdy ciśnienie jest duże należy zastosować 2-3 krotnie grubszą warstwę, czyli 5-10 mm i poczekać do utwardzenia. Rury żeliwne i stalowe łatwo można uszczelnić przy użyciu kleju strukturalnego epoksydowego. Postępowanie wygląda tu podobnie jak w przypadku rur miedzianych. Dodatkowo po nałożeniu kleju można wtopić dołączoną do zestawu siatkę metalową elastyczną, która sprawdza się w przypadku większego ciśnienia 20-30 bar. Stosuje się ją po nałożeniu 2-3 warstw kleju. Warto zwrócić uwagę także na uszczelnianie rurek aluminiowych. Do przecieków w tym przypadku stosuje się klej do aluminium, a w zestawie jest także odpowiednia masa uszczelniająca. Kupując odpowiedni zestaw do uszczelniania rur w ataszek.pl, poradzisz sobie z każdą awarią samodzielnie.
Co jeszcze do uszczelniania rur?
Oczywiście można zastosować też środki, które sprawdzą się, gdy zawory będą zakręcone. Tak jest w przypadku taśmy uszczelniającej, którą można stosować od wewnątrz i od zewnątrz, po uprzednim wyczyszczeniu odtłuszczeniu i wysuszeniu rury. Można użyć dwóch lub trzech warstwo pokrywając również powierzchnię nad i pod nieszczelnością. Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie nie jest tak skuteczne jak stosowanie klejów strukturalnych. Warto jeszcze wiedzieć, czym kleić rury PVC. Otóż do nich stosuje się kleje ATK PVC, a także pół rurki