Dziecko pije mleko modyfikowane z butelki

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla dziecka?

Artykuł partnera.

Wiele młodych mam zastanawia się, jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla ich dziecka. Wybór nie jest prosty, gdyż ilość dostępnych opcji i informacji z nimi związanych może przytłoczyć i zdezorientować. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć opinii innych mam, które posiadają już doświadczenie z podobnymi produktami. Pewien zakres wiedzy można jednak posiąść samemu już na wstępie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jakimi należy się kierować przy wyborze mleka modyfikowanego. Więcej informacji można natomiast znaleźć w serwisie hipp.pl.

Czym właściwie jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to mleko stworzone na bazie mleka pochodzącego od krowy, które jednak zostało dostosowane do potrzeb układu trawiennego noworodków, niemowląt i małych dzieci. Dostosowanie to opiera się przede wszystkim na:

 • ograniczeniu ilość zawartego w nim białka i odpowiedniej jego modyfikacji,
 • zwiększeniu zawartości tłuszczów nienasyconych – szczególnie cennych LCPUFA oraz omega-3, które odpowiadają za budowanie struktury mózgu, wspieranie rozwoju funkcji poznawczych oraz wpływają pozytywnie na zdolność ostrego widzenia,
 • zwiększeniu ilości laktozy i witamin,
 • obecności probiotyków, wspierających odporność, wchłanianie składników mineralnych i witamin z grupy B oraz uczestniczących w syntezie witaminy K,
 • obecności prebiotyków, zapobiegających zaparciom,
 • ograniczeniu ilości potasu, chloru i sodu.

Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego?

Podstawowy skład mleka modyfikowanego bez względu na rodzaj czy markę jest zbliżony. Może się ono różnić dodatkami recepturowymi, stopniem modyfikacji danego składnika czy też proporcjami składników np.: w zależności od wieku dziecka.  Dla przykładu, na samym początku organizm potrzebuje mniej żelaza, niż w okolicach 6 miesiąca. Aby oszczędzić mamom zbędnego trudu, mleko oznacza się odpowiednimi dla wieku dziecka cyframi:

 • 1 – dla mleka początkowego, odpowiedniego dla dzieci do 6. miesiąca życia
 • 2 – dla mleka następnego, przeznaczonego dla dzieci od 7. miesiąca życia
 • 3, 4 – dla mleka typu „Junior”, które można stosować od roku do 3. roku życia, a nawet dłużej

Innym podziałem z jakim mogą się spotkać rodzice to dodatkowe symbole czy oznaczenia, które wskazują dla jakiego typu dolegliwości niemowlęcych dane mleko jest przeznaczone.

Niedojrzały organizm dziecka często boryka się z problemami zdrowotnymi takimi jak alergia, refluks, brak apetytu, nadmierny apetyt, kolki czy zaparcia. Odpowiednio dobrane mleko potrafi nie tylko złagodzić występujące objawy, ale nawet zupełnie je zniwelować. Dla przykładu:

 • symbol HA – dla mleka hipoalergicznego, dzięki któremu można skutecznie przeciwdziałać alergii pokarmowej. Jest ono lepiej przyswajalne, dzięki rozdrobnieniu białka. Jeśli w rodzinie dziecka są alergicy, warto rozważyć ten rodzaj profilaktyki.
 • symbol AR – dla mleka, zapobiegającemu tzw. „ulewaniu się” pokarmu, dzięki zawartości substancji zagęszczających pokarm w żołądku.
 • symbole R lub GR – dla mleka dedykowanego dzieciom z nadmiernym bądź małym apetytem. Dzięki zawartemu w nim kleikowi jest ono bardziej sycące i kaloryczne
 • oznaczenie Comfort – dla mleka, przeznaczonego dla niemowląt mających problem z wypróżnianiem, kolkami czy wzdęciami, dzięki obniżonej zawartości laktozy, krótszym łańcuchom białkowym czy zmodyfikowanym tłuszczom.

Opinie innych mam

Jak zostało już wspomniane, pomoc doświadczonych mam, które niegdyś znajdowały się w podobnej sytuacji, jest nieoceniona. Warto więc pytać o opinie i porady, a także samemu dzielić się doświadczeniami. Wszystkie informacje w tym zakresie można znaleźć m.in. w serwisie Hipp.pl w sekcji: mleko Hipp – opinie.

Mleko modyfikowane stanowi cenne źródło substancji odżywczych, gwarantując zdrowy rozwój dziecka. Jednocześnie może spełniać wiele dodatkowych funkcji zdrowotnych, pomagając w niwelowaniu skutków różnych dolegliwości, a także zapobiegając ich powstaniu. Szeroka gama produktów pozwala odpowiednio sprofilować wybór tak, aby zaspokoić różne potrzeby dzieci i spełnić oczekiwania ich rodziców.

One Reply to “Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla dziecka?”

 1. To jest naprawdę ciężki wybór. Jest mnóstwo tych produktów do wyboru, ale stoi się przy półce w sklepie i nie wiadomo, które jest najlepsze dla Naszego dziecka. Fajny artykuł. Dzięki! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.