Drewniana donica w której jest kaktus

Jak wykonać drewnianą donicę?

Wiele osób interesuje się majsterkowaniem. Trzeba przyznać, że samodzielne wykonywanie wielu prac może przynosić satysfakcję. Niewątpliwie robótki DIY są świetnym pomysłem na hobby. Dziś podpowiemy Wam, jak wykonać drewnianą donicę krok po kroku. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad i zyskajcie świetną dekorację.

Wykonanie drewnianej donicy – to trzeba wiedzieć

Samodzielne wykonanie drewnianej donicy nie jest wcale czasochłonne, ale wymaga dużej precyzji oraz staranności. Trzeba też przygotować kleje do drewna. Musicie wiedzieć, że w takiej skrzyni, czyli donicy drewnianej możecie posadzić krzewy, ale też drzewa. Jeśli wykonacie izolację ze styropianu, donica będzie stanowić świetną otulinę roślin na zimę. Przypominamy także, że na dnie powinna znaleźć się warstwa drenażu magazynującego wilgoć. Pamiętajcie, że choć drewno jest naprawdę pięknym materiałem, to niestety jest też podatne na uszkodzenia oraz butwienie, stąd też taką skrzynię trzeba zaimpregnować. W donicy musi znaleźć się też folia budowlana bądź ogrodnicza oraz rurka z PCV, która będzie odprowadzać nadmiar wody. Mamy dla Was jeszcze jedną radę dotyczącą sadzenia roślin. Otóż objętość ziemi musi być dwa razy większa od bryły korzennej. Tylko w ten sposób tworzycie odpowiednią przestrzeń dla wzrostu roślin. Zaletą skrzyni drewnianej jest również fakt, że świetnie się prezentuje i można pomalować ją na dowolny kolor i w ten sposób dobrać do aranżacji danego wnętrza.

Jak wykonać donicę drewnianą? Czas na pierwszy etap prac

W pierwszym etapie prac konieczne jest połączenie drewnianych desek, które będą stanowiły podstawę. Bazę należy złączyć używając do tego celu poprzeczek, przy czym muszą one wystawać poza obręb dna. Dla większej trwałości możecie też je skleić i tutaj rekomendujemy klej do drewna. Gdy podstawa jest już zrobiona, to możemy przejść do dalszych prac. Teraz wykonamy ścianki boczne. Do tego celu przydadzą się trzy deski, które łączymy za pomocą kątowników, przy czym końcówka każdego kątownika musi dochodzić do krawędzi ścianki. Tak właśnie przygotowaliśmy podstawę oraz jedną ściankę. W ten sam prosty sposób wykonujemy trzy pozostałe ścianki. Teraz całość łączymy, czyli osadzamy ścianki na podstawę. Do tego celu możecie użyć klej. Trzeba jeszcze wywiercić kilka otworów, przez które przeciągniecie rurki. Właśnie za pomocą tych rurek będzie odprowadzana woda. Konstrukcję bardzo dokładnie łączymy, możemy użyć wkrętów. Możecie donicę osadzić na płozach czy też na nóżkach. Wszystko zależy od Waszych preferencji. Teraz najwyższy czas na wyłożenie wnętrza skrzyni, w celu stworzenia izolacji. Do tego celu przyda się styropian, który następnie przyklejamy do wnętrza skrzyni. Po tym etapie pracy możemy już wyłożyć naszą donicę folią ogrodową. Właśnie folia chroni drewno przed wilgocią. Tego etapu w żadnym wypadku nie można pominąć. Folię montujemy zszywkami, zaś szczeliny wypełniamy silikonem.

Drewniana doniczka

Jak przygotować drewno?

Już wiecie jak wykonać taką skrzynię, jednak aby móc cieszyć się naprawdę świetnym efektem, trzeba właściwie przygotować drewno. Każda deska powinna być dokładnie oczyszczona z zabrudzeń. Trzeba też usunąć drzazgi, a całą powierzchnię zeszlifować. Dopiero potem można dokonać impregnacji. To jeszcze nie wszystko o czym musicie pamiętać. Otóż każdy kawałek drewna powinien być w naprawdę dobrym stanie. Jeżeli drewno zaczyna butwieć, to oczywiście nie nadaje się już do wykorzystania.

Jak ozdobić donicę drewnianą?

Donicę drewnianą możecie ozdobić, a nie tylko pomalować. Możecie zastosować również ozdoby typu decoupage. Do tego celu potrzebny będzie też specjalny klej. Donicę drewnianą możecie zabezpieczyć jedynie poprzez olejowanie czy lakierowanie, ale równie dobrze sprawdzi się lakierobejca do drewna, czyli połączenie lakieru i farby. Skrzynka na rośliny może być też wisząca i przeznaczona na balkon czy taras. W takim przypadku potrzebne będą jeszcze wycięte otwory na przeciągnięcie grubszej linki, na które zawiśnie doniczka. Może sprawdzić się mocna, linka wykonana z lnu albo połączenia lnu i bawełny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.