Mężczyzna wierci otwór w desce korzystając z wiertarki

Jaką wiertarkę do domu wybrać?

Artykuł partnera.

Wiertarki oraz wiertarko-wkrętarki to podstawowe narzędzia zarówno w każdej firmie remontowej, jak i w większości gospodarstw domowych. Są to narzędzia niezbędne choćby po to, by zamontować półki na ścianie! Co ciekawe, wybór wiertarki może jednak przyprawić o ból głowy – na rynku można znaleźć wiele różnych modeli w cenach zaczynających się już od kilkuset złotych, a kończących się na kilku tysiącach. Siłą rzeczy nasuwa się więc pytanie, którą wiertarkę do domu wybrać?

Wiertarka do domu – udarowa czy bezudarowa?

Pierwszą kwestią, na którą zwraca uwagę każdy, kto decyduje się na zakup wiertarki, jest zadbanie o to, żeby pasowała ona do wszystkich zadań, do których będzie wykorzystywana. Dlatego też należy przemyśleć, który model będzie idealnie odpowiadał Twoim potrzebom. Staniesz również przed wyborem: wiertarka udarowa czy bezudarowa?

Wiertarki bezudarowe są to urządzenia przeznaczone głównie do użytku amatorskiego, co wynika z faktu, że zużywają się one o wiele szybciej w porównaniu do profesjonalnych modeli. Ich zaletą jest relatywnie niska cena oraz prostota obsługi. Wiertarki bezudarowe są bardzo lekkie, dlatego też idealnie nadadzą się one np. do sporadycznych prac domowych, kiedy musisz wywiercić otwór w miękkich materiałach takich jak drewno czy tworzywo sztuczne, czy przykręcić właśnie zakupioną półkę ścienną. Moc tych wiertarek zwykle zamyka się w przedziale od 500 do 700 W. Wiertarka bezudarowa będzie więc idealnym wyborem dla każdej złotej rączki.

Wiertarki udarowe przeznaczone są do znacznie cięższych zadań. Wyposażone są w udar, który wykonuje ruchy posuwiste, dzięki którym wiertło dodatkowo uderza w sposób rytmiczny w dany materiał. Dzięki temu wiertarka udarowa jest w stanie tworzyć otwory w twardych materiałach takich jak cegła czy beton. Same wiertarki udarowe można podzielić zarówno na amatorskie, jak i profesjonalne. Te pierwsze, posiadają moc rzędu 700 – 800 W i cechuje je funkcjonalność, która od czasu do czasu pozwala im wiercić w twardszych materiałach.

Do zastosowań profesjonalnych lepiej sprawdzą się jednak wiertarki o mocy powyżej 1000W jak na przykład Wiertarka DEWALT DWD524KS. Wybierając wiertarkę udarową, należy również zwrócić uwagę na typ udaru. Wyróżnia się bowiem udary mechaniczne oraz pneumatyczne. Udary mechaniczne wymagają użycia siły mięśni, żeby docisnąć wiertarkę do obrabianego materiału. Udary pneumatyczne z kolei nie wymagają dodatkowej siły, gdyż wiertło samoczynnie naciska na wierconą powierzchnie.

Wiertarki cena – czy opłaca się inwestować w najdroższe modele wiertarek?

Jednym z kluczowych pytań, na które należy udzielić odpowiedzi, jest to czy warto inwestować w najdroższe modele wiertarek? Sklepy z wiertarkami oferują liczne modele wiertarek w rozmaitych cenach. Wybierając wiertarkę, należy zastanowić się przede wszystkim nad trwałością urządzenia. Jeżeli zamierzasz kupić profesjonalną wiertarkę, a będziesz jej używał sporadycznie, to taki zakup nie ma sensu, gdyż żywotność takiej wiertarki często określa się na 10 000 godzin pracy. Dlatego też nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać jej potencjału.

Na  jakie funkcje zwrócić uwagę?

Wybierając wiertarkę, należy również przyjrzeć się dodatkowym akcesoriom oraz funkcjom, które posiada dany model. Większość wiertarek w swoim standardowym wyposażeniu powinna mieć elektroniczną regulację obrotów oraz  przełącznik lewo-prawo. Dzięki temu jesteś w stanie dostosować obroty do typu wierconego materiału. Ponadto wiertarki o większej mocy mogą mieć również wbudowaną przekładnię mechaniczną, która pozwala na uzyskanie dwóch zakresów obrotów. Dzięki temu mają one większy moment obrotowy na pierwszym biegu, co daje możliwość większego obciążenia np. przy wierceniu otworów o dużej średnicy. 

Dodatkowe akcesoria takie jak wiertła, specjalne nakładki etc. sprawiają, że możliwości pracy znacznie rosną. Warto również zwrócić uwagę na maksymalną średnicę wiercenia, gdyż umożliwia ona dobranie rozmiaru wiertła. Inna średnia potrzebna jest bowiem do drewna, a inna do metalu czy betonu.

System mocowania SDS zastosowany w niektórych modelach wiertarek czyni je jeszcze bardziej funkcjonalnymi urządzeniami. SDS jest bowiem systemem mocowania narzędzi wymiennych. W wiertle z zastosowanym w nim mocowaniem SDS wyżłobione są dwa owalne zagłębienia służące do mocowania narzędzia. Posiadają one również dwa rowki z krawędziami przenoszącymi moment obrotowy. Co ciekawe pomimo wielu zalet, wiertła SDS wcale nie są droższe od swoich klasycznych odpowiedników.

Jaki sklep z wiertarkami wybrać?

Należy również zwrócić uwagę na sklep, w którym planujesz dokonać zakupu wiertarki. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele sklepów oferujących zakup wiertarek w okazyjnej cenie. Decydując się na zakup wiertarki w sklepie, przede wszystkim zwróć uwagę na cenę. Atrakcyjne promocje i oferty pozwolą ci na zakup naprawdę dobrego modelu renomowanej marki takiej jak Dewalt, Makita czy Milwaukee w relatywnie niskiej cenie.

Szukając sklepu internetowego z wiertarkami, koniecznie powinieneś sprawdzić opcje dostawy oraz płatności. Profesjonalne sklepy internetowe powinny zapewniać różnorodność w zakresie dokonywanych płatności (za pobraniem, klasyczny przelew, BLIK, PayPal, płatność kartą) oraz różne formy dostawy (kurier do domu, paczkomat etc.). Przed podjęciem decyzji o dokonaniu zakupu, powinieneś także sprawdzić opinie użytkowników o danym sklepie i jego ofercie. Dzięki temu dowiesz się, czy masz do czynienia z profesjonalną firmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.