Ogród różany jest marzeniem wielu działkowiczów czy posiadaczy jeszcze niezagospodarowanych ogrodów. Jeżeli jesteście jeszcze na etapie projektowania i zastanawiacie się, jakie róże warto zasadzić, które będą łatwe, a które trudniejsze w uprawie, to nasz poradnik pomoże Wam podjąć decyzję i wybrać odpowiednie do Waszych ogrodniczych umiejętności, a także wielkości ogrodu.
Róże wielkokwiatowe – czy sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?
Warto wiedzieć, że róża wielkokwiatowa to jeden z najbardziej cenionych gatunków. Nazywana jest też szlachetną, herbatnią czy po prostu ogrodową. Cechą charakterystyczną tych róż są duże, kształtne kwiaty, które zawiązują się pojedynczo na grubym, wzniesionym i sztywnym pędzie. Jest to gatunek róży uprawiany na kwiat cięty ze względu na swoją klasyczną urodę i długie pędy. Jej uprawa w ogrodzie nie jest łatwa, gdyż róża wielkokwiatowa ma dość duże wymagania. Jest podatna na choroby, a także wrażliwa na warunki uprawowe. Źle znosi mrozy i niekorzystne warunki pogodowe. Róża wielkokwiatowa ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i ciepło, zatem jej uprawa sprawdza się w ogrodowych szklarniach. Róże te nazywane są także herbatnimi, gdyż ich zapach kojarzy się właśnie z tym naparem.
Róże wielokwiatowe – co warto wiedzieć na temat ich uprawy?
Znaczenie lepiej do uprawy na rabatach sprawdzą się róże wielokwiatowe. Nie są może tak spektakularnie piękne, klasyczne i duże jak róże wielkokwiatowe, ale za to kwitną przez cały sezon i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto są wytrzymałe na mróz i nie są podatne na choroby. Mają postać niewysokich, gęsto rozgałęzionych i rozłożystych krzewów. Sprawdzają się na obwódki rabat, ścieżek i trawników. Stanowią idealne tło dla innych nasadzeń.
Czy róże pnące to idealne dopełnienie każdego różanego ogrodu?
Dla miłośników romantycznych ogrodów i architektury ogrodowej na pewno must have będą róże pnące, które muszą wspierać się na podporach. Można zatem wybrać dla nich pergole, do których będzie trzeba je przywiązać, aby pędy nie złamały się pod wpływem wiatru. Trzeba dla nich wybrać żyzne podłoże i słoneczne stanowisko. Wszystkie róże takie preferują. Co istotne na czas zimy róże pnącą trzeba zabezpieczyć stosując dla niej odpowiednią osłonę. Pięknie prezentuje się posadzona w okolicy altany ogrodowej przy której stać może pergola. Można również sadzić je przy łukach wejściowych do różanych ogrodów. W ten sposób można stworzyć wrażenie uporządkowanego, ale i tajemniczego ogrodu. Róże pnące mają krzaczasty pokrój. Do tego kwitną bardzo obficie podobnie jak róże wielokwiatowe sprawdzające się na rabatach. Można zdobić nimi ogrodzenia, a nawet ściany budynków.
Czy róże pienne to najlepszy wybór dla początkujących ogrodników?
Wielu początkujących ogrodników wybiera do swoich różanych ogrodów róże pienne. Są to tzw. hybrydy, które łączą najlepsze cechy różnych gatunków. Są bardziej odporne na choroby grzybowe, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Róże pienne to po prostu krzewy różane szczepione na pniu. Świetnie prezentują się na rabatach, trawnikach. Można je wykorzystać także do dekoracji tarasów czy balkonów. Nie wymagają też specjalnej zimowej ochrony. Na pewno ze wszystkich gatunków są najprostsze w uprawie.
A może róże miniaturowe?
Z różnych grup róż, można postawić też na róże miniaturowe. Są one jak sama nazwa wskazuje niewielkie i osiągają najczęściej 20, 30 cm długości. Świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach, mniej do uprawy w gruncie. Są dobrym wyborem dla tych którzy mają niewielki ogródek i stawiają właśnie na uprawę doniczkową, a także tych którzy tworzą swój mini ogródek na tarasie lub balkonie. Będą odpowiednim wyborem także do wysokich doniczek o solidnej podstawie. Jeżeli macie w domu czworonogi, to będzie to jedyny sposób sadzenia, dzięki któremu pupile nie będą stale obsikiwać kwiatków. Róże miniaturowe mają krzaczasty pokrój i tworzą liczne, małe, kształtne i pełne kwiaty.
W jednym ogrodzie możecie łączyć róże różnych gatunków. Na pewno pięknie będzie się komponować połączenie róż piennych i róż pnących. Jeżeli dysponujecie małą szklarnią czy inną osłoną, to róża wielkokwiatowa będzie się w niej świetnie czuła.