Lekarz urolog rozmawia z pacjentem w gabinecie

Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa?

Zdrowie to najważniejszy składnik naszego życia, bez którego nic innego nie ma znaczenia. Dla mężczyzn, dbanie o zdrowie urologiczne jest częścią ogólnego utrzymania dobrego stanu zdrowia. Często jednak mężczyźni zaniedbują te wizyty, przede wszystkim z powodu braku świadomości, kiedy powinni udać się do kliniki urologii.

Regularne badania urologiczne

Podobnie jak regularne wizyty u lekarza rodzinnego czy dentysty, regularne wizyty u urologa również są konieczne. Zaleca się, aby mężczyźni powyżej 50 roku życia regularnie odwiedzali urologa w celu przeprowadzania badań prostaty i innych części układu moczowo-płciowego. Mężczyźni, którzy mają w rodzinie historię raka prostaty, powinni rozważyć rozpoczęcie regularnych badań już w wieku 40 lat.

Klinika urologiczna a problemy z oddawaniem moczu

Jeśli mężczyzna zauważy jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu, takie jak zbyt częsta mikcja, ból podczas oddawania moczu, trudności z rozpoczęciem lub zakończeniem procesu, miejscem, do którego powinien się udać, jest klinika urologiczna. Wymienione objawy mogą być oznakami różnych problemów, w tym infekcji dróg moczowych, powiększonej prostaty, czy nawet raka prostaty. Specjalista z kliniki przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonuje szereg badań, stawia diagnozę i wdraża stosowne leczenie.

Ból w dolnej części brzucha lub pleców

Ból w dolnej części brzucha lub pleców może być wynikiem problemów z nerkami. Może to być oznaka kamieni nerkowych lub innych problemów nerkowych, które wymagają konsultacji z urologiem. Mowa o objawach, których absolutnie nie należy lekceważyć.

Obecność krwi w moczu

Krew w moczu jest poważnym sygnałem, który zawsze powinien skłonić do wizyty u urologa. Może to być oznaka różnych problemów, w tym kamieni nerkowych, infekcji dróg moczowych czy nawet nowotworu. Do specjalisty z kliniki urologicznej należy zgłosić się nawet w przypadku, gdy podczas oddawania moczu z krwią nie odczuwa się bólu.

Powyżej wymieniliśmy przykładowe problemy, które wymagają interwencji urologa. W rzeczywistości natomiast do kliniki urologicznej należy udać się zawsze wtedy, kiedy pojawią się jakiekolwiek kłopoty w obszarze układu moczowo-płciowego. Istotne są też regularne wizyty kontrolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.