Przenośny biały klimatyzator stoi w pomieszczeniu w domu

Klimatyzator przenośny za mniej czy więcej niż 2000 zł? Porównaj

Artykuł partnera.

Kiedy stoisz przed wyborem urządzenia do domu, to na pewno zastanawiasz się, ile należy wydać, żeby zakup był opłacalny. W przypadku klimatyzatorów przenośnych rozpiętość cenowa jak naprawdę spora. Możesz wydać około tysiąca złotych albo sporo ponad trzy tysiące. Wiele zależy od mocy chłodniczej klimatyzatora oraz dodatkowych funkcji. W tym artykule porównujemy dwie, niezbyt odległe, półki cenowe.

Klimatyzator przenośny Ravanson z Allegro

Klimatyzatory przenośne marki Ravanson cieszą się popularnością, szczególnie na aukcjach internetowych. Z czego wynika duże zainteresowanie tymi produktami? Na pewno wpływa na nie cena. Klimatyzator przenośny Ravanson o mocy chłodzenia 2,6 kW można kupić za około 1600 zł.
Jakie są pozostałe parametry? Duży przepływ powietrza (380 m³/h), który pozytywnie wpływa na szybkość chłodzenia. Producent sugeruje, że sprzęt przeznaczony jest do maksymalnej powierzchni 45 m². To raczej zawyżona (o około 10 m²) wartość, biorąc pod uwagę niezbyt dużą moc chłodzenia.
Użytkownik ma do wyboru 3 prędkości pracy wentylatora oraz funkcję swing, czyli ruch żaluzji przy wylocie powietrza. Funkcja ta zapewnia efektywniejsze rozprowadzenie chłodnego powietrza w pomieszczeniu.
Dodatkowo w zestawie znajduje się pilot sterowania, który jest alternatywą dla panelu u góry urządzenia. Klimatyzator przenośny Ravanson nie posiada modułu Wi-Fi.
Czego jeszcze nie ma omawiany model? Brakuje mu funkcji grzania, co jest dosyć charakterystyczne dla klimatyzatorów przenośnych z tej i niższej półki cenowej. Warto również zaznaczyć, że konieczne będzie dokupienie uszczelki na okno, w celu prawidłowego wyprowadzenia rury wyrzutowej. W zestawie znajduje się jedynie listwa okienna, która sprawdzi się w oknach przesuwnych oraz w ograniczonym stopniu przy roletach zewnętrznych.
Standardem we wszystkich klimatyzatorach przenośnych są funkcje wentylatora oraz osuszania. Nie zabrakło ich także w tym modelu. Ta pierwsza pozwala na mieszanie powietrza w pomieszczeniu bez jego ochładzania. Czyli działa dokładnie tak, jak najzwyklejszy wiatrak pokojowy.
Osuszanie służy obniżeniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Klimatyzator przenośny Ravanson ma wydajność osuszania 24 litrów na dobę. Takie parametry są wystarczające do użytku domowego, a ten klimatyzator będzie mógł skutecznie osuszyć powierzchnię do 48 metrów kwadratowych.
Jeśli chcesz przeczytać pełną recenzję klimatyzatora przenośnego Ravanson, to koniecznie zajrzyj tutaj: https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/ravanson-km9900/

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E

Obecnie w sprzedaży dostępny jest klimatyzator przenośny Moby Blue S 1111E ’21, czyli wersja wyposażona w lampę UV-C. Jego cena wynosi około 2200 zł, a moc chłodnicza 3,2 kW. Na pierwszy rzut oka urządzenie różni się od modelu Ravanson większą mocą chłodzenia oraz unowocześnieniem wyglądem.
Różnicą są także dostępne funkcje. Przede wszystkim klimatyzator przenośny marki Blaupunkt ma funkcję grzania (2,9 kW), co sprawia, że urządzenie można wykorzystać w zimniejsze dni. Dobowa wydajność osuszania wynosi około 29 litrów, co pozwala na obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniach do 58 metrów kwadratowych.
Mniejszy jest natomiast przepływ powietrza (280 m³/h), dlatego też producent dedykuje to urządzenie do mniejszych pomieszczeń (do 30 metrów kwadratowych).
Użytkownik może skorzystać z jednej z 4 prędkości wentylatora, które są do wyboru z poziomu panelu lub pilota sterowania. Model ten nie posiada modułu Wi-Fi.
Czy dzięki wyposażeniu w lampę UV-C klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E oczyszcza powietrze? Lampa UV-C pozwala na sterylizację elementów urządzenia, na których z łatwością mogą rozwijać się wirusy i bakterie. Światło lampy jednak nie oczyszcza przepływającego powietrza, ponieważ jego przepływ jest zbyt szybki w stosunku do mocy lampy.
Podobnie jak w przypadku klimatyzatora przenośnego Ravanson, tak i do tego modeli trzeba dokupić uszczelkę na okno, ponieważ do zestawu dołączona jest jedynie listwa okienna.
Tutaj https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne/blaupunkt-moby-blue-s-1111e/ przeczytasz więcej o szczegółach technicznych i poznasz naszą ocenę tego klimatyzatora przenośnego.

Podsumowanie

Czy warto wydać więcej, kupując klimatyzator przenośny? Wszystko zależy od tego, jakiej potrzebujesz mocy chłodniczej i funkcji.
Przyjmujemy, że na każde 10 metrów kwadratowych, potrzeba około 0,81 kW mocy chłodniczej. Producenci często zawyżają lub zaniżają tę wartość, co zwykle ma związek z przepływem powietrza urządzenia. Dlatego optymalnym wyborem zazwyczaj są klimatyzatory przenośne z mocą powyżej 3 kW i przepływem powietrza większym niż 300 m³/h.
Na cenę znacząco wpływa dostępność funkcji grzania oraz dodatkowe wyposażenie (lampa UV-C, filtry oczyszczające powietrze np. HEPA). Nie jest to standard, jednak wiele osób szuka urządzeń wielofunkcyjnych, z których można korzystać przez cały rok.
Warto mieć na uwadze, że nowsze modele mogą być skonstruowane według unowocześnionych schematów i z wykorzystaniem lepszej jakości materiałów. Dosyć łatwo zauważyć, że sporo dostępnych na rynku urządzeń należy do starszej generacji.
Znajdź dla siebie klimatyzator przenośny w rankingu Nachlodno.pl, gdzie niezależnie recenzujemy urządzenia różnych marek i producentów. Prowadząc nasz ranking, pomagamy użytkownik wybrać najlepsze urządzenie do ich potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.