Dziecko leży w kołysce na białym kocyku i w bodach

Kupić nową czy raczej skompletować używaną – jak powinna wyglądać idealna wyprawka dla dziecka

Rodzice spodziewający się dziecka mają swoje sprecyzowane poglądy dotyczące kompletowania wyprawki. Jedni uważają, że nie ma sensu kupować nowych rzeczy i lepiej sięgnąć po te używane, a inni wręcz przeciwnie – wpadają w zakupowy szał. Czy zatem kupić nową, czy raczej skompletować używaną wyprawkę dla dziecka. Jak powinna wyglądać idealna?

Kiedy warto zdecydować się na używaną wyprawkę i jakie elementy mogą się w niej znaleźć?

Wielu rodziców, zwłaszcza gdy nie spodziewają się pierwszego, a kolejnego dziecka decyduje się na używaną wyprawkę. Jeśli mają ubranka po starszym dziecku, które nie są zniszczone i znoszone, to nie ma w tym nic dziwnego. W końcu w ten sposób można znacząco zaoszczędzić. Wiele osób z rodziny również obdarza prezentami w postaci używanych ubranek po dzieciach. Oczywiście przyszli rodzice decydują się też często na zakup odzieży używanej dla dziecka. W każdym przypadku, niezależnie czy jest to odzież po własnym dziecku, czy też używana pozyskana z innego źródła trzeba dokładnie ją obejrzeć i sprawdzić czy jeszcze będzie się nadawała do użytku. Oczywiście w dalszej kolejności trzeba taką odzież wyprać. Warto wybrać przy okazji także zabawki niemowlęce, które można włożyć do specjalnego worka na pranie. To właściwie wszystkie elementy, które mogą być używane. Do droższych elementów wyprawki, które można wybrać po starszym dziecku należy głęboki wózek czy też leżaczek dla dziecka. Natomiast absolutnie nie można oszczędzać na dziecięcych fotelikach samochodowych.

Co bezwzględnie należy kupić dla dziecka? Czyli o pościeli, środkach higienicznych, butelkach i smoczkach słów kilka

Poza fotelikiem samochodowym na pewno należy kupić dla dziecka środki higieniczne. W końcu nawet jeśli ktoś może oddać produkty nieużyte, to trzeba zwrócić uwagę na datę ważności na opakowaniu. Wszelkie kosmetyki po otwarciu tracą swoje właściwości w ciągu od 3 do 6 miesięcy, w zależności od składu. Pampersy także mają termin przydatności. Trzeba pamiętać, że są w nich wkłady hydrożelowe, które z czasem stracą swoje właściwości chłonne. Generalnie zwykle pampersy są ważne 3 lata od daty produkcji, zatem jeśli macie niezużyte paczki i spodziewacie się kolejnego dziecka, to oczywiście możecie je zachować, gdy jeszcze są ważne. Butelki niemowlęce, jak i smoczki należy kupić. Butelki są wykorzystywane i wyparzane na tyle często, że ich struktura może ulec osłabieniu. Smoczki z kolei mogą być nieszczelne, a jeśli chodzi o smoczki do uspokajania to używane nie będą nadawać się dla kolnego dziecka. W końcu smoczek ma służyć również prawidłowemu rozwojowi zgryzu, stąd trzeba dobierać smoczek do wieku dziecka. Warto wspomnieć jeszcze o pościeli dla chłopca lub dla dziewczynki. Jeśli macie używaną, to na pewno trzeba ją wyprać w hipoalergicznym proszku. Jednak może się okazać, że jest już zużyta. Należy pamiętać, że pościel nie jest dużym wydatkiem. Oczywiście często, gdy pierwsza urodziła się dziewczynka, a następny chłopiec rodzice chcą dobrać rzeczy do płci dziecka. W takiej sytuacji pościel dla chłopca trzeba oczywiście zakupić.

Jak powinna wyglądać idealna wyprawka dla dziecka?

Na pewno w idealnej wyprawce dla dziecka poza pościelą dla chłopca lub dziewczynki powinien znaleźć się kocyk niemowlęcy. Bardzo ważny jest też rożek niemowlęcy, choć można go również wykonać samodzielnie właśnie z kocyka. Jednak po co się męczyć, skoro można kupić gotowy produkt. Ponadto ważne będą zabawki dla dziecka, choć te, wyprane, można wybrać używane. Ubranka dla dziecka już omówiliśmy, zatem wszelkie kaftaniki, rampersy, pajacyki czy body niemowlęce będą jak najbardziej potrzebne. Ważne by były wygodnie rozpinane i zapinane, by łatwo można było przewinąć dziecko. Butelki, podgrzewacze, smoczki, środki czystości, w tym kremy na podrażnienia i odparzenia to także absolutne must have. Warto wyposażyć się także w laktator, chyba że przyszła mama nastawia się na karmienie na żądanie i może pozwolić sobie na dłuższy urlop macierzyński. Jednak każda kobieta zwykle potrzebuje czasem choć chwili oddechu od opieki nad maleństwem, zatem zwykle przyszłe mamy decydują się na taki zakup. Ważne będą meble do pokoju dziecka, przede wszystkim przewijak i łóżeczko z twardym materacem. Warto zaopatrzyć się także w monitor oddechu.

A na koniec: z czego można zrezygnować przynajmniej na początku?

Na pewno wydatków jest wiele. Czy zatem są jakieś elementy, z których można zrezygnować przynajmniej na początku? Na pewno nie warto od razu kupować spacerowego wózka, w końcu przyda się znacznie później. Oczywiście być może uda się na początku nie kupować wielu ubranek, gdy dostanie się sporo od rodziny czy znajomych. Dziecku chce się zapewnić wszystko, co najlepsze, dlatego z podstawowych elementów wyprawki na pewno nie można zrezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.