Lokalizacja i wykrywanie wycieków na instalacjach wodnych i kanalizacyjnych

Lokalizacja i wykrywanie wycieków na instalacjach wodnych i kanalizacyjnych

Wycieki na instalacjach wodnych i kanalizacyjnych mogą być źródłem wielu problemów w domach i mieszkaniach. Szczelność tych instalacji ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, a niestety wycieki to sytuacje losowe, które mogą się przydarzyć każdemu i w każdym momencie. Zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować poważne szkody, takie jak zawilgocenie ścian, podłogi i sufitu, a nawet zniszczenie wyposażenia. Dlatego warto wiedzieć, jak lokalizować ewentualne wycieki oraz jakie metody można zastosować, aby wykryć je w odpowiednim czasie. Poniżej przedstawiamy różne metody lokalizacji wycieków oraz informacje na temat koniecznego, w pewnych sytuacjach, działania po zlokalizowaniu wycieku.

Lokalizacja wycieków – najpopularniejsze metody

Metod lokalizacji wycieku jest wiele. Pewne sposoby i urządzenia stosuje się w przypadku podejrzenia nieszczelności na instalacji wodnej, inne na kanalizacji, a jeszcze inne na wyciekach w instalacji centralnego ogrzewania. Lokalizacja wycieków to niełatwa sprawa, ale specjaliści w lokalizowaniu nieszczelności dopasują metodę do sytuacji i wykorzystają więcej niż jedną do precyzyjnego określenia miejsc wycieków wody. Wszystko po to, aby straty w materiałach były jak najmniejsze i obszar ingerencji ograniczony do minimum. Aby znaleźć i celnie wytypować miejsce wycieku wody trzeba przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz oględziny miejsca. Praca przy lokalizowaniu wycieków ma w sobie coś z pracy detektywa, choć posiadając doświadczenie w lokalizowaniu można już z dużą dozą prawdopodobieństwa po samej rozmowie z domownikami wstępnie wskazać na przyczynę pojawienia się wody.

  1. Czujniki wilgoci to urządzenia, które reagują na wzrost poziomu wilgoci. Czujnik wilgoci jest jednym z najprostszych urządzeń pomiarowych, ale samodzielnie zastosowany nie pozwala na precyzyjne wskazanie miejsca wycieku. Czujnik wilgoci stosujemy jako dodatkową metodę lokalizacji wycieku;
  2. Geofon to urządzenie stosowane do lokalizacji wycieków wody w instalacjach kanalizacyjnych i wodnych, które pracują pod ciśnieniem. Działa ono na zasadzie nasłuchiwania dźwięków generowanych przez wyciekający płyn. Geofon jest szczególnie przydatny do wykrywania wycieków w ukrytych rurach pod podłogą, ponieważ nie wymaga dokonania ingerencji w materiały podłogowe;
  3. Kamera termowizyjna jest narzędziem pozwalającym zidentyfikować obszary o zmiennej temperaturze. W przypadku wycieku wody, miejsce wycieku będzie miało inną temperaturę niż otoczenie. Kamera termowizyjna pozwala zlokalizować wyciek, nawet jeśli jest niewidoczny gołym okiem;
  4. Barwniki – to prosty, ale skuteczny sposób na wykrywanie wycieków wody. Najczęściej korzystamy z barwnika UV. Barwnik jest dodawany do wody w instalacji, a następnie z użyciem lampy UV obserwuje się, czy pojawiają się charakterystyczne, świecące ślady tam, gdzie nie powinny. Jest to metoda szczególnie przydatna do wykrywania niewielkich wycieków przy brodzikach, wszelkich łączeniach i nieprawidłowo wykonanych spoinach.

Lokalizacja i wykrywanie wycieków na instalacjach wodnych i kanalizacyjnych

Co zrobić po wykryciu nieszczelności instalacji wodnej lub kanalizacyjnej?

Jeśli już znamy miejsce, z którego wycieka woda, to poza odcięciem ciągłego dopływu wody, czyli zabezpieczeniem nieszczelności, warto rozważyć wykonanie osuszania po zalaniu. Jeśli wody było niewiele, to możliwe, że wystarczy osuszanie ścian oraz posadzek osuszaczami kondensacyjnymi. Natomiast jeśli mamy podejrzenie, że wody było sporo i zgromadziła się ona pod warstwami izolacji pod podłogą, to ważne jest szybkie podjęcie działań mających na celu osuszenie zalanych pomieszczeń. W przeciwnym razie może to prowadzić do poważnych uszkodzeń budynku oraz problemów ze zdrowiem mieszkańców. Warto pamiętać również, że jeśli nie usuniemy zalegającej wody, to konsekwencją tego będzie podwyższona wilgotność. Ta może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Dlatego ważne jest, aby monitorować wilgotność i, jeśli to konieczne, zastosować środki zapobiegawcze.

Lokalizacja wycieków wody na instalacjach wodnych i kanalizacyjnych to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa i jakości życia w domach i mieszkaniach. Wybór odpowiedniej metody lokalizacji wycieku zależy od konkretnych warunków, rodzaju instalacji oraz wiedzy osób zajmujących się lokalizowaniem wycieków wody. Ważne jest również szybkie podjęcie działań w przypadku zalania pomieszczeń i przeprowadzenie procesu osuszania, aby uniknąć poważniejszych szkód. Dzięki właściwemu wyposażeniu i odpowiedniemu przygotowaniu, można efektywnie zarządzać sytuacją w przypadku wycieku i przywrócić normalne funkcjonowanie mieszkania lub domu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Osusz.pl, która zajmuje się lokalizacją wycieków w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Kielcach oraz Częstochowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.