Para wprowadza się do swojego nowego mieszkania

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz – co wybrać?

Kupno własnych czterech kątów to coś, o czym marzy niejedna osoba. Decyzja podjęta, lokalizacja już dawno wybrana, więc dalej powinno być z górki. Nagle Twoim oczom okazuje się mnóstwo ogłoszeń „deweloperskich” i „pod klucz”, a wraz z nimi kolejne wątpliwości i pytania. Czym się różnią te dwie opcje wykończenia mieszkania i która z nich wypada korzystniej? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania!

Mieszkania wykończone „pod klucz” – co to takiego?

Mieszkanie „pod klucz” to w prostych słowach nieruchomości przygotowane do zamieszkania. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że określenie „pod klucz” nie jest uregulowane prawnie i tak naprawdę u każdego dewelopera może oznaczać coś zupełnie innego. Dlatego, zanim zdecydujesz się podpisać umowę na zakup takiego mieszkania, dowiedz się dokładnie co deweloper ma na myśli.

Najczęściej mieszkania na sprzedaż nowe w Łodzi wykończone „pod klucz”, oprócz standardowych etapów przygotowania (zamontowane drzwi, okna czy gotowe instalacje), mają także położone posadzki, pomalowane ściany czy zainstalowaną armaturę w łazience. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania, jest to, że praktycznie nie musisz się niczym martwić. Po prostu wnosisz meble i mieszkasz.

Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, cóż… nie jest to opcja dla tych, którzy mają konkretne oczekiwania względem mieszkania – np. duży prysznic, bidet i wzorzyste tapety na ścianach. Zazwyczaj w mieszkaniach tego typu znaleźć można podstawowe elementy białego montażu, natomiast ściany pomalowane są na jasne, neutralne kolory. Powinieneś również pamiętać, że wykończenie „pod klucz” będzie się wiązało ze znacznie wyższą ceną.

Mieszkania w stanie deweloperskim, czyli jakie?

Tak jak w przypadku wykończenia „pod klucz”, określenie „mieszkanie w stanie deweloperskim” nie jest objęte regułą prawną i stopień wykończenia może się różnić w zależności od miasta i dewelopera. Warto więc zaczerpnąć dokładnych informacji u źródła. Większość podstawowych danych znaleźć można na stronach internetowych deweloperów. Np. firma https://www.nadjasieniem.pl/oferta/ sprzedająca m.in apartamentowce w Łodzi posiada bardzo przejrzystą ofertę, a na stronie dostępny jest wygodny formularz kontaktowy, z którego można skorzystać w razie wątpliwości.

Najczęściej jednak stan deweloperski to po prostu mieszkanie z zamontowanymi drzwiami i oknami, posiadające niezbędne instalacje i przygotowane do dalszych prac typu układanie podłóg czy malowanie ścian. I to właśnie jest też największym minusem mieszkania w stanie deweloperskim. Zanim zamieszkasz w swoich wymarzonych czterech ścianach, będziesz musiał jeszcze trochę poczekać, ze względu na konieczność wykończenia nieruchomości. Powinieneś się również liczyć z ewentualnymi problemami ze znalezieniem odpowiedniej ekipy remontowej. Oczywiście możesz sam wykończyć mieszkanie, ale będzie to wymagało od Ciebie pewnych umiejętności, czasu i wysiłku.

Jednak sprzedaż mieszkań w Łodzi w stanie deweloperskim cieszy się dużym zainteresowaniem. I w sumie chyba to nikogo nie dziwi. Stan deweloperski to o wiele niższa cena ostateczna mieszkania. To także możliwość wyboru i dowolnego zaaranżowania przestrzeni. Sam decydujesz gdzie położysz płytki, a gdzie panele; ściany chcesz pokryć farbą, a może wybierasz tapetę. Możesz pokombinować z układem w łazience — wstawić wannę lub prysznic, wybrać dowolne dodatki.

Co w końcu wybrać?

Wybór jest tutaj sprawą indywidualną. Jeśli zależy Ci mocno na własnych preferencjach i dopasowaniu mieszkania do swoich potrzeb, a dodatkowo masz smykałkę do remontów — stan deweloperski będzie opcją odpowiednią dla Ciebie. Jeśli Ci się nie spieszy lub masz ograniczone finanse (albo zdolność kredytową) również powinieneś skłonić się ku temu rozwiązaniu, bo wykańczanie mieszkania możesz przeprowadzać stopniowo.

Jeśli jednak zależy Ci na czasie, opcja „pod klucz” będzie rozsądniejszym rozwiązaniem, tym bardziej że firmy zajmujące się wykończaniem mieszkań mają często problemy z dotrzymywaniem umówionych terminów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.