Suche powietrze to zmora sezonu grzewczego, który zaczyna się w okolicach października i trwa aż do marca. Ogrzewanie powoduje, że powietrze w pomieszczeniu traci odpowiednie nawilżenie, co przekłada się bezpośrednio na komfort domowników oraz ich zdrowie. Na pomoc najczęściej przychodzi nawilżacz powietrza.
Nawilżacze powietrza – rodzaje
Obecnie na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje nawilżaczy powietrza. Są to:
- nawilżacz ultradźwiękowy;
- nawilżacz ewaporacyjny;
- nawilżacz parowy.
Każdy z nich wywołuje podobny efekt, zwiększając wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a tym samym przyczyniając się do podniesienia komfortu osób znajdujących się wewnątrz.
W przypadku nawilżaczy parowych sposób działania jest najprostszy. Grzałka, która znajduje się wewnątrz nawilżacza ogrzewa zbiornik wody, co w konsekwencji prowadzi do jej parowania. Para wodna nawilża pomieszczenie, powodując podniesienie poziomu wilgotności.
Nawilżacz ultradźwiękowy jest bardziej ekonomiczny oraz wydaje mniej dźwięków niż poprzedni. Mechanizm jego działania polega na rozbijaniu cząsteczek wody destylowanej za pomocą ultradźwięków. W ten sposób woda nie jest poddawana działaniu wysokich temperatur, jedynie fale dźwiękowe powodują zmianę jej stanu skupienia. Jest to bardzo dobry produkt dla osób, które cenią sobie ciche urządzenia.
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest najzdrowszym rozwiązaniem. Dlatego najlepiej sprawdzi się u osób, które zwracają szczególną uwagę na naturalność różnorodnych procesów. Ten nawilżacz powietrza działa dzięki zastosowaniu zjawiska ewaporacji, czyli naturalnego odparowania wody. Woda zmieniająca w ten sposób swój stan skupienia bardzo skutecznie nawilża całe pomieszczenie.
Nawilżacz powietrza – kiedy jest niezbędny?
Zarówno nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe czy parowe znacznie poprawiają komfort życia w sezonie grzewczym. Jednak jeżeli nadal zastanawiasz się nad kupnem jednego oraz rozważasz, czy jest to korzystne, sprawdź, czy chociaż jedna z poniższych sytuacji nie dotyczy Ciebie.
Poziom nawilżania powietrza u Ciebie w mieszkaniu jest bardzo niski, co przekłada się bezpośrednio na stan Twojej skóry, szczególnie cery. Masz problem z pękającą skóra na dłoniach, a balsami stosowane na całe ciało nie przynoszą obiecanych rezultatów. Dodatkowo widzisz, że Twoja cera jest szara i pozbawiona blasku. Mimo stosowania najlepszych kosmetyków, jej stan nie poprawia się, a wręcz chwilami jest jeszcze gorzej. Sprawdź, czy jeden z nawilżaczy ultradźwiękowych na stronie internetowej: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html nie spełni Twoich oczekiwań. Możesz w prosty sposób pozbyć się problemów ze skórą. Wystarczy jeden produkt, który zadba o odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni.
Pracujesz z domu, a Twoja efektywność spadła. Zauważyłaś, że masz problem z zebraniem myśli lub wykonaniem wszystkich zaplanowanych na dany dzień zadań. Pomimo tego, że dbasz o odpowiednie nawodnienie i wypijasz minimum 2 litry wody dziennie, nadal czujesz, że Twoja głowa jest zbyt ciężka. Dodatkowo często miewasz migreny i problemy ze snem. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny powinien zapobiec Twoim problemom. Jest bardzo cichy, dlatego nie będzie przeszkadzał podczas snu. Odpowiednio nawilżone powietrze w sypialni oraz gabinecie sprawi, że Twój mózg będzie lepiej pracował. Dzięki temu szybciej wykonasz zaplanowane na dany dzień zadania, zarówno prywatne jak i zawodowe.
Nawilżacz ultradźwiękowy a stosowanie wody destylowanej
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza działa inaczej niż te klasycznie znane i najczęściej sprzedawane nawilżacze parowe. Rozbija on cząsteczki wody w postaci ciekłej za pomocą ultradźwięków. W ten sposób powoduje zmianę jej stanu skupienia na gazowy. Natomiast para wodna swobodnie wydostaje się z nawilżacza, odpowiednio podnosząc poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Patrząc na ranking nawilżaczy powietrza łatwo zauważyć, że właśnie te ultradźwiękowe znajdują się na najwyższych pozycjach. Nic dziwnego, są bardzo wydajne, tanie w eksploatacji oraz ciche. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z wody destylowanej. Jest to czysta woda, bez substancji, które znajdują się w wodzie kranowej lub mineralnej. W ten sposób zyskujemy pewność, że cząsteczki, jakie zostaną rozbite to jedynie cząsteczki wody, bez żadnych zbędnych w nawilżonym powietrzu substancji.
Oczyszczanie i nawilżanie
Nawilżacze powietrza mogą pełnić również rolę oczyszczaczy. Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzają się w przypadku rodzin, gdzie jest małe dziecko. Wtedy niezbędne jest zadbanie o wysoką jakość powietrza. Można to osiągnąć nie tylko odpowiednim poziomem nawilżenia, ale również regularnym oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób zyskujesz pewność, że w Twoim domu nie ma drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić Twojemu dziecku, wywołując choroby lub uczulenia. Warto zdecydować się na nawilżacze powietrza jeżeli borykasz się z problemem suchej skóry, brakiem koncentracji lub powietrze w Twoim domu jest zbyt niskiej jakości.