Ogródek

Ogród w stylu greckim. Jak go urządzić?

Urządzenie ogrodu w greckim stylu to nie lada wyzwanie. Wszak trudno z klimatu umiarkowanego uczynić śródziemnomorski i choć zmiany i ocieplenie są wyraźne, to jednak ciągle są rośliny, które niezbyt dobrze czują się w naszym klimacie, jak choćby cyprysiki albo drzewka oliwne, charakterystyczne dla greckiego krajobrazu. Jednak jak mówi przysłowie: „dla chcącego nic trudnego”dlatego postanowiliśmy przybliżyć naszą wersję ogrodu w greckim stylu w którym nie zabraknie autentycznych akcentów. Już teraz może zaopatrzyć się w cebulki kwiatowe, a właściwie bulwy zawilca greckiego.

Urządź taras ogrodowy w greckim stylu

Na samym początku zajmiemy się tarasem, a właściwie altanką ogrodową. Warto wybrać lekkie, białe meble, najlepiej rattanowe, które koniecznie muszą być wyposażone w niebieskie siedziska. Atankę może otaczać również tekstylna moskitiera utrzymana oczywiście w błękitnej barwie. Może być to po prostu rozpostarta zasłona. Wbrew pozorom biel i błękit używane w greckich aranżacjach nie odnoszą się do barw narodowych tego kraju, a praktycznego podejścia do designu. Biel odbija światło w związku z tym białe meble czy mury tak szybko się nie nagrzewają. Z kolei błękit odstrasza owady, w tym komary. Zatem warto postawić obok krzeseł drewniany niebieski stoliczek a na nim biało- niebieska doniczka z kwiatami w obowiązkowe pasy.

Wybierz zawilca greckiego do ogrodu

Rośliną, której nie powinno zabraknąć w greckim ogrodzie jest zawilec grecki. To roślina, która rozwija się z bulw i kwitnie małymi niebieskimi, fioletowymi i białymi kwiatami, które doskonale zdobią ogród od marca do kwietnia w naturalnym klimacie. W przypadku naszych ogrodów najlepiej posadzić zawilca nie jesienią, a wiosną. Wtedy jego kwitnienie przypadnie na czerwiec-lipiec. Lubią stanowisko słoneczne, glebę próchniczą i umiarkowanie wilgotną. W naszym klimacie zaleca się sadzenie w doniczkach. Jednak zmieniając porę sadzenia na wiosnę można mieć je również w gruncie. Jednak nie są to rośliny płożące, a ponadto są wiotkie. Dlatego pędy należy przywiązywać do niewielkich palików. Warto zauważyć, że doskonałej jakości bulwy zawilców można zakupić na stronie cebulki-kwiatowe.pl. Oprócz zawilca greckiego można zdecydować się również na inne odmiany, równie dekoracyjne, gdyż ogród w stylu greckim powinien być kolorowy. Zawilce po okresie wegetacji, kiedy już przekwitną należy wykopać, a bulwy przechowywać w dość wysokiej temperaturze, latem pomiędzy 16-18 stopni, a zimą 8-10 stopni. Po ponownym posadzeniu w czasie okresu wegetacji trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu nawozem płynnym.

Zamiast drzewka oliwnego wybierz odmianę europejską

Ponieważ posadzenie klasycznego drzewka oliwnego w ogrodzie w naszej szerokości geograficznej nie byłoby możliwe, to można zdecydować się na europejską odmianę oliwki albo też oliwnik wąskolistny, który swoim pokrojem przypomina drzewko oliwne. Oczywiście oliwnik jest potężnym drzewem, dlatego, aby go posadzić trzeba dysponować odpowiednio dużym ogrodem. Oliwka bardzo dobrze rośnie na słonecznym stanowisku, a jej lancetowate liście zachwycają. Oliwka świetnie radzi sobie nawet w glebie kamienistej i wapiennej.

Stwórz ogródek skalny w greckim ogrodzie

W ogrodzie w greckim stylu warto postawić również na kamienie. Większe wapienie będą doskonale się prezentować na tle zielonego trawnika. Oczywiście pomiędzy ścieżkami utrzymanymi w szarościach albo odcieniu szaro- niebieskim warto pomiędzy nimi wysypać otoczaki. Mogą znaleźć się również blisko niewielkiego oczka wodnego w ogrodzie. Białe otoczaki świetnie będą prezentować się w ogrodzie stworzonym na grecką modłę.

W greckim ogrodzie zamiast cyprysików można posadzić jałowce. Natomiast wspomniane cyprysiki charakterystyczne dla greckiego i śródziemnomorskiego klimatu można zasadzić w większych donicach i postawić na tarasie. Wszystkie elementy ogrodu powinny ze sobą współgrać, ale nie może zabraknąć także innych kolorów. Świetnie sprawdzą się m.in. pelargonie w donicach. Dzięki wszystkim zabiegom ogród stanie się prawdziwym azylem, a także doskonałym miejscem na wspólne, rodzinne biesiadowanie, w greckim stylu.31

One Reply to “Ogród w stylu greckim. Jak go urządzić?”

  1. Ogrody w takim stylu wyglądają wspaniale. Zawsze się zachwycam kiedy taki wydze, bo marzy mi się mieć kiedyś właśnie taki ogród. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.