Kobieta ma na sobie okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe?

Posiadanie wady wzroku w dzisiejszych czasach nie jest już problemem. Do wyboru mamy różne, nowoczesne metody korekcji wzroku, które są w stanie przywrócić idealną jakość widzenia i pozwolić cieszyć się życiem bez praktycznie żadnych ograniczeń. Osoby, u których wykryta została wada wzroku, mają do wyboru dwa podstawowe rozwiązania – mogą zdecydować się na klasyczne okulary korekcyjne lub zamiast nich sięgnąć po nowoczesne soczewki kontaktowe. Sprawdźmy, którą metodą korekcji wzroku warto wybrać i dlaczego!

Klasyczne i modne okulary korekcyjne

Najbardziej tradycyjną metodą korekcji wzroku są oczywiście okulary korekcyjne. Są znane od wielu lat i na co dzień towarzyszą większości osób, które mają problemy z ostrością i jakością widzenia. Okulary w dzisiejszych czasach przestały już kojarzyć się z mało atrakcyjnym dodatkiem do naszego wizerunku, a wręcz przeciwnie! W ostatnich latach panuje swoista moda na ich noszenie, o której świadczy chociażby fakt, że po okulary sięgają również osoby niemające żadnych problemów z jakością widzenia, wybierając popularne zerówki. Okulary pozwalają podkreślić urodę, nadać naszej twarzy charakteru, a w przypadku posiadaczy wady wzroku, także zapewnić doskonałą jakość widzenia.

Z noszeniem okularów wiążą się jednak pewne problemy. Ich użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na brak możliwości uprawnia w nich wielu sportów, narażenie na uszkodzenia, a także tendencję do zaparowywania się szkieł w czasie deszczu. Zapominalskim często zdarza się natomiast zapomnieć zabrać okularów z domu lub pracy. Mimo tego, okulary są nadal najchętniej wybieraną metodą korekcji wzroku. Od kilku lat mają jednak poważną konkurencję. Są nią soczewki kontaktowe.

zakłądanie soczewek kontaktowych

Nowoczesne soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza alternatywa dla okularów. Z założenia są skierowane do tych użytkowników klasycznych szkieł, którzy z różnych powodów nie mogą nosić okularów – np. aktywnych ludzi, regularnie uprawiających sport. Soczewki są całkowicie niewidoczne, komfortowe w noszeniu, a także dostępne w tak wielu wariantach, że każdy znajdzie wśród nich ten idealnie dostosowany do jego potrzeb. Możemy wybierać m. in. spośród soczewek jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, a nawet trzymiesięcznych. Obok wariantu dziennego, dostępne są także soczewki night & day, których można nie zdejmować przez nawet 30 dni.

Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary korekcyjne, nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Ich stałego noszenia nie zaleca się szczególnie posiadaczom wrażliwych, skłonnych do podrażnień oczu, a także osobom, które nie są gotowe na ich systematyczną pielęgnację. Pod tym względem soczewki są bowiem dużo bardziej wymagające od klasycznych okularów. Podstawowe warianty należy co wieczór dokładnie oczyścić za pomocą specjalnego preparatu oraz prawidłowo je przechowywać. Ich noszenie wiąże się także z systematycznym zakupem nowych soczewek – jedna para szkieł kontaktowych nie będzie nam bowiem służyła przez kilka lat, jak ma to miejsce w przypadku okularów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.