Płaski dach domu jednorodzinnego

Płaski dach – prawie same zalety

Mieszkańcy małopolskiej miejscowości przeżyli zimą tego roku chwile grozy – dach domu spadł im na głowy. Zawalił się pod naporem śniegu, pojawiły się więc zaraz pytania typu „Dlaczego nie był odśnieżany?” i „A jak był zbudowany, że nie wytrzymał warstwy śniegu”?

Jakie dachy mają w Polsce?

Najczęściej spotykane są dachy spadziste – ze względu na niełatwe warunki pogodowe (m.in. intensywne opady śniegu, porywiste wiatry) obiekty budowlane posiadają dachy o połaciach nachylonych w jednym, dwóch lub czterech kierunkach. Spadziste dachy są bardzo modne, zatem wiele powstających nowoczesnych budynków posiada tego typu dach. Spotykane są też, rzadko, ale jednak, dachy płaskie.

Czy płaski dach to dobre rozwiązanie?

Płaskie dachy mają swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi chwalą ten typ dachu za, mniejsze koszty budowy, mniejszą powierzchnię, mniejsze straty ciepła, za to, że montaż dachu nie odbywa się kosztem powierzchni mieszkalnych (w domu typu „klocek” nie ma pokoi ze skosami). Ci ostatni uważają, że płaska powierzchnia lubi przeciekać, ponieważ trudno odprowadzić z niej wodę, narzekają, że trzeba odśnieżać i taki dach nie jest bezpieczny. Po czyjej stronie leży prawda? Jak zwykle pośrodku. Zależy kto płaski dach budował i jakich materiałów do jego budowy użył. Nowoczesne płaskie dachy niczym nie przypominają płaskich dachów z poprzedniej epoki.

Jakie cechy posiada nowoczesny płaski dach?

Płaski dach w nowoczesnej konstrukcji to dach mocny i trwały. Jego konstrukcję tworzy strop żelbetowy (budowa stropów żelbetowych musi być prawidłowo wykonana, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom), warstwa termoizolacyjna (zapobiegająca ucieczce ciepła i nadmiernemu nagrzewaniu się bryły), warstwa hydroizolacyjna (najczęściej papa chroniąca przed opadami atmosferycznymi). W nowoczesnych obiektach na płaskich dachach stawiane są panele fotowoltaiczne lub urządzane miejsca do wypoczynku – tarasy i ogrody.

Skoro płaski dach posiada tyle zalet, dlaczego jest ich tak niewiele?

Przed płaskim dachem opór mają urzędnicy. Czasem jest on na tyle mocny i zdecydowany, że nie chcą wydać pozwolenia na budowę. Warto więc przed zakupem projektu domu, sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania – może bowiem okazać się, że są w nim zapisy określające minimalny kąt dachu (czasem nawet są wytyczne dotyczące koloru dachu) i nie ma od nich odstępstwa. Mamy wtedy dwa wyjścia – albo zdecydujemy się na inny projekt, albo poszukamy działki w inne okolicy, gdzie plan niczego nie narzuca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.