Rekuperacja – w jakich domach sprawdzi się najlepiej?

Rekuperacja to system wentylacji, który jest obecnie najczęściej montowany w nowoczesnych budynkach. Najważniejszym zadaniem tej instalacji jest zapewnienie dostępu do powietrza wysokiej jakości bez konieczności wietrzenia, czy tworzenia przeciągu. Dodatkowo dzięki pracy rekuperatora możliwe jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza – w ten sposób domownicy realnie oszczędzają na rachunkach za ogrzewanie podczas zimy. Czy jednak system wentylacji mechanicznej sprawdzi się w każdym domu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i pozbądź się wątpliwości oraz pytań z zakresu rekuperacji.

Rekuperacja – podstawowe informacje

Wentylacja mechaniczna, zwana również rekuperacją, to zaawansowany system, który pomaga w utrzymaniu świeżego i zdrowego powietrza w pomieszczeniach. W jaki dokładnie sposób działa taka instalacja?

Kiedy otwierasz okna, aby przewietrzyć dom, wpuszczasz do niego świeże powietrze z zewnątrz. Jednak w tym samym czasie tracisz ciepło lub chłód, dzięki którym w pomieszczeniach panuje optymalna temperatura. Wentylacja mechaniczna (potocznie określana rekuperacją) pozwala uniknąć tego problemu.

Rekuperator, czyli serce wentylacji mechanicznej, pracuje w sposób zrównoważony. Wyciąga zużyte powietrze z wnętrza budynku i jednocześnie wprowadza świeże powietrze z zewnątrz. Co jednak istotne, rekuperator wykorzystuje energię z wydmuchiwanego gazu, aby podgrzać lub ochłodzić świeże powietrze, które wprowadza do pomieszczeń. Dzięki temu nie tracisz ciepła czy chłodu – są one odzyskiwane i efektywnie wykorzystywane. Ten proces umożliwia nie tylko zachowanie stałej temperatury we wnętrzu, ale także skutecznie usuwa zanieczyszczenia i wilgoć.
To innowacyjne rozwiązanie, które jest korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska.

W jakich domach warto zainstalować wentylację mechaniczną?

Specjaliści związani z branżą budowlaną na pytanie, w jakim domu rekomendują instalacje rekuperacji, z pewnością odpowiedzą, że najlepiej zamontować ten system w budynkach, które są dopiero na etapie projektowania. Jednak jest to jedynie zalecenie, w starszych mieszkaniach oraz domach również można cieszyć się z zalet wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja idealnie sprawdzi się w domach energooszczędnych. Przede wszystkim ze względu na to, że zimą nie wychładzają się pomieszczenia, a latem nie dochodzi do przegrzania. W związku z tym nie trzeba wydawać dodatkowych środków na ogrzanie lub ochłodzenie powietrza we wnętrzu mieszkania.

Wentylacja mechaniczna jest zalecana w przypadku domów pasywnych, czyli budynków wyróżniających się wysoką szczelnością. Dlaczego? Jeśli w mieszkaniu nie ma szczelin, którymi może dostawać się powietrze, system wentylacji grawitacyjnej nie będzie efektywny. Rekuperacja działa w sposób mechaniczny, dlatego do cyrkulacji powietrza nie jest konieczne zapewnienie przeciągu.
Wentylację mechaniczną można także zainstalować w zamieszkanych domach. Oczywiście będzie to kosztowniejsze przedsięwzięcie niż w dopiero co budowanym budynku, ponieważ w celu montażu kanałów wentylacyjnych należy przeprowadzić gruntowny remont. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że rekuperacja to pewnego rodzaju inwestycja, warto zdecydować się na tego typu system. Oszczędności uzyskiwane dzięki niższym rachunkom w dłuższej perspektywie pozwolą na zwrot przynajmniej części środków.

Mówiąc wprost – rekuperacja zaprojektowana przez doświadczonych fachowców sprawdzi się w każdym domu, w którym mieszkańcom zależy na dostępie do zdrowego powietrza, wolnego od insektów, zanieczyszczeń, a nawet smogu i alergenów. W przypadku domu, który dopiero powstaje, ostatni moment na podjęcie decyzji o instalacji rekuperacji to etap przed zamontowaniem instalacji sanitarnych, c.o. oraz elektrycznych (wtedy montaż systemu będzie najtańszy). Z kolei w stojących już budynkach warto zdecydować się na współpracę z doświadczonymi specjalistami, którzy dopasują projekt nie tylko do charakterystyki mieszkania, ale również do możliwości finansowych właścicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.