Przyklejone płytki w łazience na specjalny klej do płytek

Rodzaje klejów do płytek. Czym kierować się przy wyborze?

Wyłącznie odpowiednio dopasowany klej do płytek, da nam możliwość skutecznego, a co ważniejsze trwałego zamontowania kafelków na wybranej powierzchni. Z podjęciem właściwego wyboru, możemy mieć niemały problem, tym bardziej że na rynku mamy do czynienia z niezwykle szerokim wyborem wspomnianych wyżej materiałów. W końcu należy mieć na uwadze, że mogą się różnić nie tylko typem lub klasą, ale także i różnymi parametrami.

Kleje do płytek są niezwykle ważnym produktem, nad którego wyborem należy się najpierw porządnie zastanowić. Mimo, że na co dzień są niewidoczne, to odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ w głównej mierze od zastosowanej zaprawy, zależy trwałość wykafelkowanej ściany lub podłogi. Oczywiście jest wiele czynników, które należy uwzględnić podczas podejmowania decyzji. Mowa w tym momencie m.in. o różnych warunkach eksploatacji, którym poddawane są płytki. Stąd też inny rodzaj kleju będzie trzeba zastosować w przypadku, gdy mamy do czynienia z długotrwałym działaniem wody, a inny w momencie, gdy płytki narażone są na dużą zmienność temperatury.

Rodzaje klejów do płytek

Jak już zostało wspomniane wyżej, na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów, typów oraz klas klejów do płytek ceramicznych, klinkierowych, gresowych oraz kamiennych. Większość z nich występuje w postaci suchych mieszanek, które należy przed użyciem wymieszać z wodą. Oczywiście część z produktów występuje również w postaci gotowych do zastosowania zapraw. Do najpopularniejszych, a zarazem i najchętniej wybieranych klejów, podzielonych ze względu na skład, możemy zaliczyć:

  • Kleje cementowe – oznaczone symbolem C, jak sama ich nazwa sugeruje w swoim składzie posiadają szary lub nieco szlachetniejszy, biały cement, polimery, które nadają produktowi elastyczności, wypełniacze mineralne, dające możliwość układania zaprawy grubszą warstwą oraz środki modyfikujące, mające duży wpływ na szybkość wiązania. Tego typu kleje mieszamy z wodą lub innym ciekłym składnikiem przed samym ich użyciem. Doskonale sprawdzają się w przypadku pionowych i poziomych podłoży znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
  • Kleje żywiczne – oznaczone symbolem R, w tej kategorii znajdziemy zaprawy poliuretanowe i epoksydowe, które wyróżniają się wodoszczelnością połączoną z dobrą przyczepnością. Ze względu na posiadane właściwości, zalecane są do trudnych podłóż, narażonych na działanie nie tylko wody, ale także różnych środków chemicznych. Występują w postaci jedno- i wieloskładnikowej.
  • Kleje dyspersyjne – oznaczone symbolem D, są mieszaniną spoiw organicznych, występujących w postaci wodnej dyspersji polimerowej z dodatkami organicznymi i wypełniaczami mineralnymi. Charakteryzują się wysoką elastycznością, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku odkształcalnych podłoży. Dostępne są w postaci gotowych do użycia zapraw.

Czym się kierować przy wyborze?

Podczas dokonywania wyboru w zakresie rodzaju, typu i klasy kleju do płytek, warto jest wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników, mających wpływ na trwałość wykafelkowanej powierzchni. Mowa w tym momencie takich kwestiach jak m.in.:

  • odzaj podłoża,
  • miejsce montażu,
  • rodzaj płytek,
  • warunki (tj. np. działanie wilgoci lub wahania temperatury),
  • elastyczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.