Większość z Nas mając swoje ogrody dba o to, aby krzewy, drzewa i kwiaty pasowały do wystroju wymarzonego ogrodu. Wybierając odpowiednie rośliny, mamy na uwadze ich rodzaje, możliwości względem uprawy jak i to, aby cieszyły Nasze oczy podczas prezentowania swoich kwiatów czy liści.
Sadziec plamisty Atropurpureum, co to takiego?
Wszystkim znane są zwykłe drzewka ozdobne, liściaste lub iglaste. Jednakże czy ktokolwiek z Nas, zastanawiał się nad ozdobą swojego ogrodu bylinom o nazwie Atropurpureum? Byliny zaliczane są jako rośliny długożyjące, wpuszczające kwiaty i cieszące Nasze oczy pięknym widokiem. A czy nazwa Atropurpureum, jest aby na pewno wszystkim znana? Roślina ta nazwana jest też jako sadziec plamisty lub sadziec dęty.
Sadziec plamisty Atropurpureum, znany jest Nam przede wszystkim ze swoich umiejętności przeżycia kilku lat, rośliny te żyją najczęściej dłużej niż dwa lata. Co wiąże się z tym, że hodowcy określają je mianem roślin wieloletnich.
Sadziec Purple Bush do kupienia tutaj https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/SADZIEC-PURPLE-BUSH-/2305.
Jak wygląda Atropurpureum? Gdzie najczęściej spotykamy?
Sadziec dęty jest byliną o szybkim wzroście, kojarzoną z wieloma skupiskami pięknych kwiatów, kwitnących od lipca do października. Roślina ta posiada wysokie i wyprostowane pędy, które mogą osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Na końcach pędów pojawiają się duże kwiatostany, o kolorze jasnego rożu, ze średnicą nawet do 30 cm. Liście Atropurpureum najczęściej mają kolor ciemnej zieleni.
Spotykamy je najczęściej w parkach, prywatnych ogrodach lub miejskich roślinnych ozdobach. Faktem jest to, że rośliny te nie potrzebują dużej ilości uwagi, przez co spokojnie mogą kwitnąć bez dużej ingerencji człowieka.
Czy sadziec plamisty jest łatwy w uprawie?
Jak wiemy każda z roślin potrzebuje chodź minimum uwagi, aby mogła zaskakiwać Nas swoim wyglądem podczas kwitnienia. Atropurpureum najczęściej uprawiany jest na wilgotnych i żyznych glebach, z czynnikiem zasadowym. Sadziec uwielbia miejsca nasłonecznione, gdyż wtedy rozkwita on w pełni. Cień nie przeszkadza mu podczas rozkwitu, jednakże może osłabić jego kwitnięcie. Podsumowując, roślina ta nie wymaga od Nas dużej ilości uwagi. Do tego, aby roślina wyglądała pięknie nie jest potrzebna duża ilość czasu. Pielęgnacja Atropurpureum ogranicza się wyłącznie do obcinania uschniętych pędów w okresie wiosennym.
Z opinii osób hodujących te roślinę wynika, że nawet uschnięte kwiaty tej rośliny wyglądają pięknie i mogą nadać się do zaschniętego bukietu, aby ozdabiać wnętrza mieszkań.
Gdzie sadzić tę roślinę? Jakie kwiaty do niej dobrać?
Jak wspomniane było wyżej roślina ta lubi światło słoneczne, dlatego dobrze będzie, aby wybrać jej nasłonecznione miejsce. Co ważne sadziec plamisty Atropurpureum powinien być sadzony przez Nas w tylnej części rabaty, tak aby swoją wysokością nie zasłaniał innych roślin.
Sadziec plamisty świetnie wygląda w towarzystwie:
- floksów;
- języczków;
- rudbekki;
- krwawnicy;
Możemy wykorzystywać również wysokie traw ozdobne, na przykład trawa pampasowa. Tak naprawdę, wszystko zależy tylko od Nas jakie kwiaty będziemy chcieli posadzić razem z Atropurpureum.
Nie musimy się martwić, że nie poradzimy sobie z wyhodowaniem tej rośliny. Chcąc skorzystać z jej piękna możemy zapoznać się z opiniami hodowców czy też osób, które wykorzystują tę roślinę do ozdoby swoich ogrodów. Osoby specjalizujące się w tematach ogrodniczych przyznają, że bylina ta nie jest ciężka w utrzymaniu. Każda z osób, która chodź raz miała styczność z tą rośliną przyzna racje, że jest to roślina mało wymagająca, a cechująca się przepięknymi kwiatami i przede wszystkim długą żywotnością.
Najważniejsze o czym musimy pamiętać to, to że sadziec plamisty Atropurpureum, musi posiadać miejsce nasłonecznione z wilgotną i żyzną glebą. Warunki jakie mu sprawimy pozwolą na to, aby cieszyć się naturalną ozdobą, którą dają jego kwiaty.
Te kwiaty są przepiękne. Widuje je w parku niedaleko mojego domu. Zawsze zachwycają. 😀