Skalniak z kamienia

Skalniak z kamienia – jak zrobić go krok po kroku

Skalniaki ogrodowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Świetnie sprawdzają się w przydomowych ogródkach. Cieszą oko, pozwalają na wyeksponowanie różnych gatunków roślin, a także idealnie uzupełniają aranżacje zawierające np. oczko wodne. Warto wiedzieć jak wykonać skalniak z kamieni i o czym pamiętać przy jego przygotowaniu.

Skalniak z kamienia – pierwsze kroki

Skalniak z kamienia można bardzo prosto wykonać. Zanim zacznie się planować jakie gatunki roślin zasadzimy w naszym skalniaku, konieczne warto zadbać o podstawowe prace porządkowe. W pierwszej kolejności trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce. Skalniak nie powinien znajdować się zbyt blisko domu czy wytyczonych ścieżek i chodniczków. Jeżeli w okolicy skalniaka ma się znajdować oczko wodne, trzeba pamiętać o bezpiecznym i swobodnym dostępie do niego, aby można było przeprowadzić konieczne prace porządkowe. Rośliny na skalniaku wymagają także słońca, dlatego warto postawić na miejsce bardziej nasłonecznione.

Przygotowanie miejsca

Po wyborze miejsca, w którym znajdzie się skalniak należy odpowiednio przygotować podłoże. Przestrzeń należy oczyścić. Konieczne jest też zadbanie o odpowiedni drenaż wody. Przed usypaniem z ziemi górki warto wysypać warstwę żwiru. Na podstawie wcześniej przygotowanego projektu, wiemy już jaki kształt ma mieć skalniak i na co zwrócić uwagę na etapie formowania bryły. Po wykonaniu pracy trudno jest wprowadzić jakieś większe zmiany.

Sam skalniak należy usypać z mieszanki ziemi ogrodowej, piasku oraz żwiru. Dla lepszego rozwoju roślin można także postawić na torf. Kolejnym krokiem jest umiejętne ustawienie kamieni. W tym celu warto w pierwszej kolejności zgromadzić jak najbardziej atrakcyjne i spektakularne okazy, które będą pełniły funkcję dekoracyjną. Kamienie powinno się umieszczać w ziemi na takiej głębokości, aby zachowały swoją stabilność i zapobiegły zsunięciu się zasadzonych rośliny.

Wybór kamieni na skalniak

Bardzo ważną kwestią jest także wybór odpowiednich kamieni na skalniak. Jak wspomniano wcześniej powinny być one przede wszystkim atrakcyjne i dekoracyjne. Warto wybrać kamienie jednego rodzaju, jednak jeżeli ktoś ma takie życzenie, jak najbardziej może połączyć więcej możliwości.

Po wyborze kamieni i ułożeniu ich, z powodzeniem można zająć się wyborem sadzonek i pracami wykończeniowymi.

Rośliny na skalniak z kamienia

Kwiaty na skalniak
Źródło: Pixabay.com

Pomysły na skalniak są bardzo różne. Dlatego jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i preferencje właścicieli. Mimo, że kamienie pełnią niezwykle ważną rolę i rzucają się w oczy, największym wyzwaniem jest dobór roślin. Byliny na skalniak świetnie rozwijają się w otoczeniu skał, a także nie mają specjalnych wymagań glebowych.

Miedzy kamieniami na skalniaku z powodzeniem można posadzić:

  • Iglaki, szczególnie te karłowate, które nie charakteryzują się szybkim tempem wzrostu i świetnie będą się prezentowały na małej przestrzeni, (np. jałowiec, cyprys, świerk biały).
  • Krzewy liściaste, które prezentują się wyjątkowo pięknie i zachwycająco. Świetnie sprawdzą się np. funkii, których liście mają różne odmiany kolorystyczne, czy żurawki.
  • Kwiaty, na skalniaku z pewnością nie może ich zabraknąć. Warto jednak wybrać kwiaty, które ją wytrzymałe i rozwijają się w trudnych warunkach. Z pewnością dobrym pomysłem będą begonie charakteryzujące się zwijającymi pędami, różnego rodzaju trawy ozdobne (np. miskant chiński), niewielkie egzemplarze tworzące gęstą poduszkę itd.

Umiejętny dobór gatunków roślin ma bardzo duże znaczenie i pozwala na osiągnięcie zachwycającego efektu. Niektóre gatunki roślin są wprost stworzone do sadzenia na skalniaku. Przykładem może być kłosówka wełniasta, która ma dość nieregularny pokrój i idealnie wpasowuje się we wszystkie przestrzenie między skałami. Nie można jednak przesadzić, aby nie stworzyć zbyt mocnego i odpychającego efektu.

Więcej o wyborze roślin na skalniak przeczytasz w innym naszym artykule – http://www.domowerewolucje.eu/jakie-rosliny-na-skalniak.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog
interesujący się wszelkimi zagadnieniami
związanymi z aranżacją wnętrz i ogrodów,
a także copywritingiem

Źródła:

  • Eugeniusz Radziul, Poradnik kolekcjonera. Skalniaki, 2015.

 

One Reply to “Skalniak z kamienia – jak zrobić go krok po kroku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.