Artykuł sponsorowany.
Skimming to przestępstwo, które polega na skopiowaniu chipa lub paska magnetycznego karty płatniczej, dzięki czemu oszuści mogą obciążyć rachunek bankowy jej posiadacza. Choć banki starają się coraz lepiej zabezpieczać karty przed takim działaniem, to jednak trzeba mieć się na baczności – zwłaszcza podczas wypłaty z bankomatów oraz dokonywania płatności bezgotówkowych.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest skimming,
- jak można bronić się przed skimmingiem,
- co zrobić, jeśli padniemy ofiarą skimmingu.
Każda karta bankomatowa wyposażona jest w pasek magnetyczny albo chip – są to nośniki danych, które charakteryzują się możliwością wielokrotnego zapisu. Odczyt znajdujących się na nich danych następuje w momencie włożenia lub przeciągnięcia karty przez specjalny czytnik.
Niestety, ta nowoczesna i wygodna technologia, umożliwiająca m.in. wypłaty z bankomatów oraz dokonywanie płatności bezgotówkowych, jest wykorzystywana przez oszustów – stosują oni bowiem tzw. skimming, czyli kopiowanie chipa lub paska magnetycznego z karty, co pozwala im na obciążanie rachunku bankowego jej posiadacza.
Skimming – co to jest i jakie są jego rodzaje?
Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje skimmingu: skimming zwykły oraz skimming bankomatowy.
- Skimming zwykły – to oszustwo, do którego dochodzi podczas dokonywania płatności bezgotówkowej, np. w restauracji, sklepie czy jakimkolwiek innym miejscu. Oszust pod byle pretekstem oddala się z kartą, np. twierdząc, że nie działa terminal płatniczy i w tym czasie niepostrzeżenie kopiuje dane z paska magnetycznego lub chipa.
- Skimming bankomatowy – jak sama nazwa wskazuje, dochodzi do niego podczas wypłaty z bankomatów. Wymaga on ze strony oszustów większego zaawansowania technologicznego, polega bowiem na zamontowaniu w bankomacie urządzenia, które kopiuje dane z pasków/chipów, a dodatkowo – kamerki, dzięki której uzyskują dostęp do numeru PIN. Dzięki temu mogą wykraść komplet danych przypisanych do karty i zyskują do niej właściwie nieograniczony dostęp.
Bezpieczna wypłata z bankomatu – jak się bronić przed skimmingiem?
Choć skimming jest dość częstym procederem, nie oznacza to, że użytkownicy kart płatniczych są wobec niego zupełnie bezradni. Oto kilka wskazówek, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy.
- Nie wolno przekazywać karty płatniczej osobie trzeciej ani pozwolić, by się z nią oddaliła – bez względu na to, czy jest to sprzedawca w osiedlowym sklepie, kelnerka w ulubionej kawiarni czy taksówkarz. To sprzedawca ma obowiązek podać klientowi terminal, a płatność może zostać dokonana bez jego fizycznego kontaktu z kartą.
- Próby oddalenia się z terminalem i kartą – pod jakimkolwiek pretekstem – zawsze powinny wzbudzić podejrzenie. Nigdy nie należy się na to godzić!
- Wypłaty z bankomatów najlepiej realizować w ruchliwych, dobrze oświetlonych miejscach, najlepiej z urządzeń zlokalizowanych blisko placówek bankowych. Zamontowanie czytnika kart magnetycznych w bankomacie to dość czasochłonny proces, więc oszuści zazwyczaj wybierają urządzenia położone na uboczu, w ciemniejszych, małych uliczkach. Tych więc lepiej się wystrzegać.
- Warto zwrócić uwagę na wygląd urządzenia – czy nie ma jakichś niestandardowych elementów, czy zza klawiatury nie wystaje drucik, czy na górze nie znajduje się listwa z kamerką. Jeśli cokolwiek wzbudza podejrzenia – lepiej wybrać inny bankomat.
- Podczas wpisywania numeru PIN na klawiaturze – czy to bankomatu, czy terminala – zawsze warto zasłonić ją drugą ręką. Zmniejszy to ryzyko, że numer PIN podejrzy osoba niepożądana.
Skimming – zwrot pieniędzy jest możliwy!
A co zrobić, jeśli przestępcom jednak uda się przechwycić dane karty? Pierwszym krokiem powinno być jej jak najszybsze zastrzeżenie, a przynajmniej czasowe zablokowanie – tak aby oszuści nie mogli z niej skorzystać. Można to zrobić pod całodobowym numerem telefonu +48 828 828 828, pod którym działa uruchomiony przez Związek Banków Polskich system Zastrzegam.pl. Skimming zawsze należy także zgłaszać organom ścigania, np. policji.
Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Jeśli po stwierdzeniu skimmingu karta bankomatowa zostanie zastrzeżona, jej posiadacz nie ponosi odpowiedzialności za dokonane po tym fakcie transakcje. Nawet jeżeli straci pieniądze, to zostaną mu one zwrócone. Natomiast w przypadku transakcji dokonanych przez oszustów przed zastrzeżeniem karty, odpowiedzialność banku dotyczy kwoty nie wyższej niż równowartość 150 euro. Oczywiście w obu tych sytuacjach podstawą reklamacji – obok zastrzeżenia karty – jest zgłoszenie sprawy na policję.