Technologia wykonywania mieszkania i szkice na stole

Technologia wykonania mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

Artykuł partnera.

Mieszkania różnią się nie tylko pod względem powierzchni oraz ilości pomieszczeń, ale również techniki wykonania. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że technologia, w jakiej został postawiony budynek, nie ma dużego znaczenia na użytkowanie lokalu – nic bardziej mylnego. Wysokiej jakości wykonanie oznacza oszczędności i wygodę na długie lata.

Technika wykonania – mieszkania od dewelopera oraz z rynku wtórnego

Chociaż na pierwszy rzut oka budynki sprzed dwóch dekad mogą nie różnić się drastycznie od współczesnych konstrukcji, na przestrzeni lat technologia budowania uległa znacznym zmianom. Wykorzystanie coraz doskonalszych formuł, bardziej rygorystyczne normy, udoskonalenie prefabrykatów czy zastosowanie nowych materiałów budowlanych sprawiło, że sektor budowlany przeszedł ogromną metamorfozę. Znane wszystkim bloki z wielkiej płyty, chociaż wykorzystywały prefabrykowane części, cierpiały z powodu złego wykonania i nie dorównują współczesnym domom, które zostały wykonane w podobnej technologii – na przykład z kermazytobetonu.

Z powyższych powodów trzeba zwrócić szczególną uwagę na starsze budynki, które mogą zdradzać ślady zużycia. Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, możemy liczyć na wykonanie zgodne z obecnie obowiązującymi normami oraz wykorzystujące dostępne na rynku technologie. Warto też pamiętać, że starannie wykonana izolacja, konstrukcja ścian czy budowa okien wpływa m.in. na izolację dźwięków oraz energooszczędność, a zatem na stan naszego portfela. Nowoczesne lokale, takie jak nowe domy w Oławie, zapewniają klientom wysoki standard wykonania, dzięki czemu użytkownicy nie muszą się martwić smogiem oraz wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie oraz dokonując odbioru technicznego?

Przeglądając oferty, szybko zauważymy, że zakup nieruchomości od dewelopera różni się znacznie do propozycji z rynku wtórnego. Wybierając lokal na etapie budowy lub tuż po jej zakończeniu możemy zyskać wgląd w prospekt budowlany, czyli dokumenty zawierające wszystkie niezbędne informacje na temat obiektu. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego najczęściej umowa zawiera „akceptację stanu istniejącego”, czyli wnętrza, które przechodziło liczne remonty oraz niemożliwe do prześledzenia zmiany.

Niezależnie od tego, czy wizytujemy dopiero powstający lokal, czy też oglądamy istniejące już mieszkanie, musimy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak równe podłogi i ściany, brak wilgotnych plam, szczelność instalacji gazowej oraz stan wentylacji. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie fachowca, który będzie nam towarzyszył podczas oględzin. W porównaniu do potencjalnych wydatków na remonty, koszt wynajęcia specjalisty jest znikomy, a pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Warto też pamiętać, że wykrycie usterek na etapie budowy zobowiązuje dewelopera do ich usunięcia, nabywca natomiast nie powinien akceptować niewłaściwie wykonanego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.