Myśl o zmianie kraju, w którym mieszkamy pojawia się czasowo u dużej części polskiego społeczeństwa. Jest to spowodowane wieloma różnymi czynnikami: kwestią zarobków w Polsce i samym posiadaniem pracy, sytuacją polityczną w kraju, a także myślą o przyszłości własnych dzieci. Niniejszy wpis właśnie na tej ostatniej kwestii się skupi.
W skrócie
Wyjazd małego dziecka do obcego kraju to bardzo złożony temat. Nie ma ono jeszcze wykształconej tożsamości narodowej i jest bardzo plastyczne. To wyzwanie również dla rodziców, którzy muszą się zmierzyć z wychowaniem malucha w nieco odmiennej kulturze i wśród odmiennych zwyczajów. Jednak czy wyjazd do Niemiec dla takiego dziecka jest szansą, czy też wręcz odwrotnie?
Czy łatwo jest wyjechać do Niemiec z małym dzieckiem?
Podróż do Niemiec dorosłego człowieka nie jest zbyt wielkim wyzwaniem. Wystarczy kupić bilet na pociąg, samolot czy busy do Niemiec i bez trudu przekroczyć granicę. Wówczas kształtowanie tam swojego życia zależne jest tylko od samego zainteresowanego. Jednak sytuacja znacząco się zmienia, kiedy towarzyszy nam dziecko – zwłaszcza małe. I nie chodzi tu o samą kwestię zorganizowania wyjazdu do Niemiec, ale o to, co wydarzy się później – zorganizowania życia w nowym kraju.
Należy pamiętać o tym, że dziecko musi mieć pełną dokumentację. Trzeba zabrać ze sobą jego dowód osobisty lub paszport, ale warto pamiętać także o dokumentach takich jak akt urodzenia czy książeczka zdrowia. Na miejscu należałoby się zapoznać z panującymi w Niemczech zasadami dotyczącymi dzieci. Mowa tu m.in. o szczepieniach, obowiązku szkolnym i prawach najmłodszych. To pewnego rodzaju zabezpieczenie, które pozwoli nam posiąść odpowiednią wiedzę i nie narazi na ewentualne konsekwencje prawne.
Jak wygląda wychowanie dziecka w Niemczech
Wyjazd do Niemiec na stałe to decyzja, która znacząco odbije się na życiu dziecka. Przede wszystkim rozpocznie naukę w obcej szkole lub przedszkolu, zetknie się z dużo większą ilością narodowości niż w Polsce, a także będzie musiało nauczyć się obcego języka.
Przede wszystkim warto pamiętać o plastyczności najmłodszych. Jest im dużo łatwiej przystosować się do nowego miejsca, bo nie końca zdążyły się przyzwyczaić do tego, co zostało w Polsce. Ta świadomość z pewnością pomoże przejść przez proces wychowania dziecka w obcym kraju. O czym jeszcze warto wiedzieć?
- Niemcy spory nacisk kładą na tolerancję i poszanowanie innych kultur i narodowości. Możesz się z tym spotkać już w początkowej fazie nauki Twojego dziecka, ponieważ do placówek takich jak przedszkola najczęściej nie wolno przynosić rzeczy, które mogą nie być w zgodzie z inną kulturą. Mowa tu np. o słodyczach zawierających żelatynę. Muzułmanie (a jest ich w Niemczech bardzo dużo) nie spożywają wieprzowiny, a żelatyna jest jej składnikiem. Tak więc dziecko nie przyniesie na urodziny poczęstunku w postaci, np. owocowych galaretek. To również sprawia, że leży na Tobie odpowiedzialność wychowywania dziecka w duchu tolerancji i akceptacji różnorodności.
- Twoje dziecko będzie uczyło się dwóch języków jednocześnie. W domu – polskiego, w przedszkolu i szkole – niemieckiego. To spore wyzwanie, ale również szansa. Doceń to, że jako dorosły człowiek będzie biegle posługiwało się co najmniej dwoma językami.
- Postępuj w zgodzie z niemieckim prawem, jeśli chodzi o zdrowie dziecka, a także ewentualne świadczenia finansowe z nim związane. Niemcy są pod tym kątem bardzo precyzyjni i zdecydowanie cenią uczciwość.
- Niemieckie tradycje czasem różnią się od tych, które praktykowane są w Polsce, nawet jeśli chodzi o te same wydarzenia, np. Boże Narodzenie. Nie zabraniaj dziecku uczestnictwa w tych, które mają miejsce w Niemczech. Pamiętaj, że dla niego Niemcy to dom i najprawdopodobniej jako dorosły człowiek będzie praktykowało to, co obserwowało wśród rówieśników w dzieciństwie.
Plusy i minusy wychowywania dziecka w obcym kraju
W każdej sytuacji można dopatrzeć się zarówno jej plusów, jak i minusów. Tak jest również w przypadku wyjazdu do Niemiec na stałe z dzieckiem.
Do plusów niewątpliwie można zaliczyć:
- Możliwość nauczenia się kilku języków bez większych trudności;
- Otwartość i obycie z innymi kulturami;
- Mocne wsparcie socjalne ze strony niemieckiego systemu;
- Styczność z nowymi tradycjami i obyczajami, tym samym kreowanie własnej otwartości;
Minusy to na pewno:
- Niejako odcięcie od kraju ojczystego, ograniczenie wpływu jego tradycji;
- Duża szansa na to, że dziecko nauczy się mówić po niemiecku lepiej niż po polsku;
- Początkowo trudności z oswojeniem się z nowym krajem.
Podsumowanie
W obecnej sytuacji wyjazd do Niemiec często jawi się Polakom jako szansa i możliwość rozwinięcia skrzydeł. Tak w istocie jest, jeśli tylko dobrze podejdziemy do tej kwestii i tak postanowimy ją wykorzystać – jako szansę na naukę i rozwijania swoich umiejętności.
Moja koleżanka wraz z mężem wychowują swojego synka w Niemczech. Ogólnie bardzo są zadowoleni. Mały uczy się trzech języków (angielski, niemiecki,polski). Wiadomo, że tęsknią za rodziną, ale widują w się regularnie a mały ma tam mnóstwo przyjaciół. 🙂