Bukiet kwiatów

Dlaczego kwiaty są kolorowe?

Wszystko, co istnieje na Ziemi i we wszechświecie ma swój cel. Czasami dla nas poznanie celu nie jest możliwe, jednak jeśli chodzi o kolory kwiatów, mamy odpowiedź. Jest ona obszerna i nie da się jej przytoczyć jednym zdaniem. Czerwień, zieleń, niebieski, róż, biel, a nawet brąz to kolory, które możemy spotkać w bukiecie, na rabatach czy wśród pól i łąk. Odpowiedź na to co sprawia, że możemy podziwiać taki spektakl praktycznie każdego dnia, znajdziecie poniżej.

Dlaczego kwiaty są kolorowe i jaka barwa króluje wśród kwiatów wczesną wiosną?

Okazało się, iż najwięcej na świecie jest kwiatów żółtych i białych, a te białe mają bardzo często żółte oczka. To także pierwsze kwiaty, jakie pojawiają się po zimie. Natura wie, iż pszczoły i trzmiele są najbardziej wyczulone na te barwy. Wiosną jako pierwsze budzą się z zimowego letargu. Potrzebują szybko nakarmić się, by wzmocnić swoje owadzie ciała i dlatego potrzebują właśnie takich płatków, by mogły je zobaczyć. Dzięki temu wiedzą, gdzie pofrunąć, by się odżywić nektarem z kanalików znajdujących się w środku kwiatostanu.

Dlaczego kwiaty sa kolorowe i owady je tak lubią
Źródło: Pixabay.com

Gdyby kwiaty były np. w barwie niewidocznej przez owady, gatunek tych roślin szybko by zaginął, tak samo jak te owady.

Kwiaty w sposób samoczynny zapylałyby się, gdyż mają zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie na tym samym kwiatostanie, ale z każdym rokiem nowe roślinki stawałyby się coraz słabsze, aż w końcu przestałyby się rodzić. Owady natomiast umarłyby z braku pożywienia.

Symbioza owadów latających z kwiatami oraz inteligencja kwiatów

Podobnie dzieje się z kwiatami o innych barwach. Zakwitają później, gdy do życia budzą się inne owady latające, które dostrzegają konkretny kolor. I tak czerwone i fioletowe zostaną zapylone przez motyle.

Niektóre żółte kwiaty, które na jednej łodyżce mają duży kwiatostan składający się z kilkunastu małych kwiatków, radzą sobie podwójnie. Kwiatki, które zostały już odwiedzone przez pszczoły i zapylone, zmieniają żółtą barwę na czerwoną. Dla pszczół stają się już niewidoczne i pomimo posiadania jeszcze sporo w sobie nektaru, owady te na takim, zamienionym kolorystycznie, kwiatku nie usiądą.

Nie zrobią tego z bardzo prostej przyczyny – nie widzą go. Dzięki temu siadają tylko na kwiatkach wciąż żółtych, jeszcze nie zapylonych i w ten sposób roślina zostaje zapylona w całości. Kwiatem o takiej ciekawej inteligencji jest np. lantana pospolita.

Dlaczego kwiaty są kolorowe i pachnące?

Dlaczego pszczoły lubią kolorowe i pachnące kwiaty
Źródło: Pixabay.com

Musimy wiedzieć, iż nie wszystkie kwiaty mają zapach, a te które zapach posiadają, nie koniecznie wyróżniają się przyjemnym aromatem. Bowiem zapach ma przyciągać nie nas, tylko konkretny gatunek owadów, które akurat taki, a nie innych aromat preferują. To taki sam wabik jak kolor płatków.

Zapach ma też inne działanie. Ma odstraszać nieproszonych gości. Zatem do zapylania wybierane są konkretne gatunki owadów. Aromat kwiaty wydzielają o różnych porach dnia.

Malarze pozyskiwali kolorowe farby z kwiatów?

Od kiedy są fabrycznie produkowane farby dla artystów malarzy, żaden z nich nie musi już sam produkować farb, by namalować obraz. Jednak kiedyś, gdy gotowych farb nie można było nigdzie kupić, artyści produkowali je sami z płatków kwiatów. Wywary mieszali z odpowiednimi składnikami, które zagęszczały barwnik i go utrwalały.

Można było więc samemu stworzyć kolorową farbę olejną, akwarelową i atramentową. Teraz nie musimy już się tym martwić. Wszystko za nas zrobi przemysł. Jednak są jeszcze wśród nas zapaleńcy, ceniący tradycję i własnoręcznie nadal wytwarzają dla siebie farby z kwiatów.

Co zawierają barwy kwiatów?

Trzmiele na jeżówce purpurowej

Kwiaty, aby miały swoją odpowiednią barwę, muszą w płatkach mieć składniki, odpowiadające za kolor i jego intensywność. Są to:

  • antocyjany (od różowego poprzez czerwony do fioletowego);
  • karotenoidy i karoteny (pomarańczowy i jego odcienie);
  • ksantofil (żółty);
  • chlorofil (zielony).

W zależności od występującego rodzaju, kwiat będzie czerwony w różnych odcieniach, żółty, pomarańczowy, fioletowy, niebieski, zielonkawy itd.

Kwiaty i ludzie

Oprócz zwierząt, które przenoszą pyłek, kwiaty wabią też i ludzi. Ich piękne kolory od dawna zachwycały wzrokowców, jakimi jesteśmy. Odzwierciedlało się to we wzorach na ubraniach, rycinach czy ozdobach. Ludzie nadali barwom kwiatów symboliczne znaczenia, przez co mogą porozumiewać się z innymi bez używania słów, tylko za pomocą wręczanych kwiatów o odpowiednim kolorze.

Niestety, nie każdy człowiek znaczenie kolorystyczne kwiatów odczyta poprawnie, gdyż symbolika się zmienia. Dla przykładu: żółty kolor oznaczał zdradę, odrzucenie, nienawiść. Teraz radość i słońce, bogactwo i szczęście. W obecnych czasach stawiamy na pozytywne strony życia, dlatego kwiatom nadajemy nowe znaczenia, by nie kojarzyły się z niczym przykrym. Kwiaty są takie piękne w swych barwach i zapachach!

Jedno jest niezmienne. Róża, która wciąż jest uważana za królową kwiatów. Pięknie prezentuje się w ogrodzie i w bukiecie na stole. Po dodaniu do wazonu z wodą specjalnej substancji (nabędziemy ją w sklepie ogrodniczym), potrafią długo stać i wciąż wyglądać świeżo.

Kolorowa jasnoróżowe róże
Źródło: Pixabay.com

Tylko człowiek zadaje sobie pytanie, dlaczego kwiaty są kolorowe i pachnące. Owady i inne zwierzęta uznają je za pokarm. Ludzie natomiast rozważają ich piękno, cieszą się ich widokiem i upajają woniami. Niektóre kwiaty są jadalne także dla nas.

Autor tekstu:
Beata Goździk – kochająca przyrodę
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
(wyd. Psychoskok, Konin 2018).
Copywriter i lektorka audiobooków.

Źródła:

One Reply to “Dlaczego kwiaty są kolorowe?”

  1. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale faktycznie ciekawy artykuł. Czyli wychodzi na to, że lubimy kwiaty nie tylko ze względu na ich kolor ale także korzyści zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.