Karmienie piersią a leki przeciwhistaminowe

Niezależnie od rodzaju leku, każda kobieta karmiąca piersią powinna skonsultować się z lekarzem specjalistą. Leki przeciwalergiczne nowej generacji są powszechnie uznawane za bezpieczne, jednak ich przyjmowanie powinno odbywać się z zachowaniem należytej staranności i dbałości o zdrowie, zarówno matki jak i narodzonego dziecka.

Popularne leki antyhistaminowe

Jedną z najpopularniejszych grup leków przeciwhistaminowych jest ta, w skład której wchodzą produkty medyczne zawierające w swym składzie cetyryzynę. Jednak ich bezpieczeństwo związane z zastosowaniem tego typu leków w czasie laktacji nie jest jednoznaczne.

Cetyryzyna zaliczana jest do substancji bezpiecznych podczas karmienia piersią. Mieści się w kategorii L2 – Kategorii Ryzyka Laktacyjnego wg Prof. Hale’a, do której zalicza się produkty medyczne, które:

  • stosowane były u określonej liczby kobiet, u których w związku z ich przyjmowaniem, nie stwierdzono wystąpienia niepożądanych działań u dzieci karmionych piersią;
  • wykazują mało prawdopodobne pojawienie się ryzyka, które mogłoby mieć szkodliwy wpływ na karmionego piersią malucha.

Co świadczy o bezpieczeństwie cetyryzyny?

Cetyryzyna jest substancją, która niezwykle szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. W znacznym stopniu – około 93% – wiąże się z białkami osocza matki. Warto wiedzieć, że im stopień wiązania się z białkami będzie wyższy, tym przechodzenie danego związku do kobiecego pokarmu będzie mniejsze. To właśnie świadczyć może o bezpieczeństwie przyjmowania cetyryzyny przez matki karmiące dzieci piersią. Istnieje możliwość przeniknięcia cetyryzyny do mleka matki, jednak następuje to w niewielkich ilościach – około 3% dawki.

Nie zarejestrowano, ani tez nie zgłoszono, do tej pory żadnych działań niepożądanych u maluchów karmionych piersią, których mamy stosowałyby w tym okresie leki zawierające w swym składzie cetyryzynę.

Pamiętaj!

W czasie stosowania jakichkolwiek leków w okresie laktacji, należy dokładnie obserwować karmione dziecko. Wszelkie niepokojące objawy najlepiej od razu konsultować z pediatrą lub lekarzem prowadzącym.

Synchronizacja spożycia leku z porą karmienia

W momencie stosowania leków przeciwhistaminowych podczas karmienia piersią, odpowiedzialnym jest zsynchronizowanie przyjmowanego leku z porą karmienia dziecka. Lek najlepiej przyjąć bezpośrednio po zakończonym karmieniu, gdy odstęp czasowy do kolejnego karmienia jest najbardziej wydłużony. Największe prawdopodobieństwo przeniknięcia substancji do mleka matki występuje w momencie, gdy w jej organizmie znajduje się jego największa dawka.

Reasumując – cetyryzyna może być stosowana w okresie laktacji, gdy jest to konieczne, jednak uprzednia konsultacja z lekarzem jest bardzo istotna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.