Para rozmawia z mężczyzną o leasingu

Kalkulator leasingowy – wszystko co musisz wiedzieć

Leasing samochodowy to jedna z najczęściej wybieranych form zakupu pojazdów wybieranych przez przedsiębiorstwa, jak i przez osoby prywatne. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej zachodzącej między finansującym, czyli leasingodawcą i kupującym, czyli leasingobiorcą. W zamian za regularne spłacanie rat leasingobiorca może korzystać z samochodu przez określony czas.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodu łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy, W przypadku, kiedy przedmiotem leasingu jest samochód, po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić auto za ustaloną wcześniej kwotę. Jego cena może być dużo niższa niż wartość rynkowa. Samochód wzięty w leasing nie jest własnością osoby użytkującej, nie ma również wpływu na wzrost lub zniżkę składek ubezpieczeniowych. Rata leasingu jest dzielona na dwie części, kwotę kapitałową, która odnosi się do początkowej wartości samochodu i kwotę odsetkową, będącą kosztem finansowania leasingu. Umowa leasingu określa także wkład własny, który zazwyczaj wynosi od 10 do 30% wartości samochodu. Opłata wstępna jest dla firmy leasingowej rodzajem zabezpieczenia. W obliczeniu comiesięcznych rat leasingowych pomocny jest kalkulator leasingowy. Można zdecydować się na leasing bez wpłaty własnej, ale trzeba liczyć się z tym, że raty oraz koszty finansowania będą wówczas wysokie. Po zakończeniu leasingu, jeśli wszystko jest opłacone, leasingobiorca nie musi decydować się na wykup auta, może oddać go leasingobiorcy i zdecydować się na nowy samochód finansowany z leasingu.

Leasing samochodowy – rodzaje

Leasing samochodowy jest jedną z form finansowania ruchomości, do wyboru są dwa rodzaje umów leasingowych:

  • leasing operacyjny,
  • leasing finansowy.

Wygodnym narzędziem do obliczenia rat leasingu zarówno operacyjnego, jak i finansowego jest kalkulator leasingowy. W przypadku, kiedy firma decyduje się na leasing operacyjny, prawie wszystko co dotyczy wydatków związanych z taką umową, jak koszty paliwa, przegląd samochodu, można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Do każdej raty leasingowej podatek VAT jest doliczany stopniowo, dzięki temu jest rozłożony na wiele lat. W przypadku leasingu operacyjnego nie można jednak odliczyć kosztów amortyzacji przez leasingobiorcę, takie koszty można odliczyć w leasingu finansowym. Przedmiot umowy w leasingu finansowym jest zaliczany do majątku leasingobiorcy. Zaletą takiego leasingu jest także fakt, że leasingobiorca nie ponosi kosztów opłaty wstępnej.

Czym jest kalkulator leasingowy?

Kalkulator leasingowy umożliwia szacowanie przykładowych kosztów leasingu. Oferty firm leasingowych często się zmieniają, z tego względu każdy leasingodawca ma swój własny kalkulator leasingowy, dzięki temu klient może porównać wszystko, co dotyczy różnych ofert firm, nie wychodząc z domu. Takie narzędzie ułatwia również podjęcie decyzji, czy samochód brany w leasing będzie wykupiony na koniec umowy, czy nie, oraz jaki okres leasingu będzie najlepszy. Zazwyczaj kalkulator leasingowy wymaga podania takich informacji, jak:

  •  przedmiot leasingu,
  • wartość takiego przedmiotu,
  • wysokość opłaty wstępnej,
  • preferowany okres leasingu,
  • przewidywany okres leasingu i wysokość wykupu.

Kalkulator leasingowy nie potrzebuje danych osobowych klienta, w wyniku symulacji można uzyskać informacje odnośnie miesięcznej raty leasingu, wpłaty własnej, wysokości kwoty wykupu oraz całkowitego kosztu leasingu. Pokazuje on średni koszt i ratę leasingu na podstawie aktualnych ofert firm leasingowych, trzeba jednak pamiętać, że ostateczna kalkulacja może różnić się od tej, którą podaje kalkulator leasingowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.