Projekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Dom bez pozwolenia na budowę od MURATORA

Artykuł sponsorowany.

Chcesz wybudować dom, ale obawiasz się długotrwałych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę? Mamy dobrą informację. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, większość domów jednorodzinnych można postawić na podstawie zgłoszenia budowy. Wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu, aby móc wcielić go w życie bez pozwolenia. Jak wyglądają domy na zgłoszenie oraz jakie kryteria muszą spełniać?

Budowa domu na zgłoszenie – kiedy można skorzystać z tej procedury?

Zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo budowlane, na podstawie zgłoszenia budowy można obecnie postawić m. in. (art. 29, ust.1):

  • wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany;
  • wolno stojący, nie więcej niż dwukondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70 m2, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Pierwsze rozwiązanie obowiązuje już od wielu lat. Drugie natomiast – czyli zgłoszenie na podstawie tzw uproszczonej procedury – zostało wprowadzone na początku 2022 roku.

Jakich domów dotyczy tzw. uproszczona procedura?

Uproszczona procedura dotyczy małych domów jednorodzinnych, wolno stojących, o powierzchni zabudowy do 70 m2 i maksymalnie dwóch kondygnacjach. Obszar ich oddziaływania nie może wykraczać poza granice działek, na których zostały zaprojektowane. Mają one służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora – nie mogą być z góry przeznaczone na sprzedaż czy wynajem. Jednocześnie ustawodawca nie wyklucza możliwości późniejszego zbycia lub wydzierżawienia budynku, po zakończeniu jego realizacji przez prywatnego inwestora.

Projekt domu EC400a - Ze świetlikami - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Murator, arch. Marek Dąbrowski - dom z kolekcji Polski Ład

Czym charakteryzuje się tzw. uproszczona procedura?

Jednym z najważniejszych udogodnień dla inwestora jest znacznie krótszy czasu oczekiwania na wydanie warunków zabudowy – do 21 dni. Kolejną zmianą, która wpływa na czas realizacji przedsięwzięcia jest możliwość rozpoczęcia budowy bezpośrednio po złożeniu zgłoszenia budowy  w urzędzie miasta lub gminy. Jest to znaczne skrócenie czasu przeznaczonego na formalności, w stosunku do standardowego zgłoszenia, przy którym do prac budowlanych można przystąpić dopiero po 21 dniach od daty zgłoszenia i pod warunkiem, że w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia. Kolejnym udogodnieniem jest brak konieczności zatrudniania kierownika budowy. Nadzór nad budową może prowadzić sam inwestor.

Projekty domów na zgłoszenie od MURATORA

Jeśli planujesz skorzystać z możliwości budowy bez pozwolenia, tylko na zgłoszenie, wybierz gotowy projekt domu ze strony https://muratorprojekty.pl. Można tu znaleźć kolekcje domów do 70m2 powierzchni zabudowy, które zrealizujesz na zgłoszenie w uproszczonej procedurze, jak i większe domy jednorodzinne, które można realizować na podstawie standardowego zgłoszenia. Czekają tam na Ciebie zróżnicowane propozycje, odpowiednie dla singli, par, a także dla większych rodzin z dziećmi. MURATOR przygotował rozwiązania o wszechstronnej stylistyce – od tych wzorowanych na klasycznym budownictwie po nowoczesne stodoły i modernistyczne domy z płaskim dachem. Z uwagi na prostą formę i kompaktowe wymiary, ich realizacja jest także stosunkowo prosta i przystępna cenowo. Jest to jeden z głównych atutów, wpływających na popularność projektów domów na zgłoszenie.

Budowa domu to poważne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dlaczego by więc nie uprościć jej nieco, decydując się na realizację inwestycji na zgłoszenie? Takie rozwiązanie przyspieszy termin rozpoczęcia prac o kilka miesięcy, a tym samym pozwoli na wprowadzenie się do wymarzonego domu wcześniej. Jeżeli więc bierzesz je pod uwagę – już dziś zapoznaj się z gotowymi projektami domów, które zbudujesz na zgłoszenie, dostępnymi w kolekcji MURATORA.

Inne ciekawe porady budowlane znajdziesz na stronie https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/ Zapraszamy do budowania z MURATOREM.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.