Żywopłot z tui

Jak przycinać tuje?

Tuje to rośliny, które najczęściej traktowane są jako pierwszy wybór podczas wybieranie iglaków na żywopłot. Doskonale jednak sprawdzają się także jako samodzielna ozdoba ogrodu. Aby jednak prawidłowo się rozwijały należy odpowiednio o nie dbać. Jedną z najważniejszych kwestii jest przycinanie. Podpowiadamy jak przycinać tuje oraz, w którym momencie najlepiej się za to zabrać.

Tuje – charakterystyka

Tuje, nazywane także żywotnikami, to popularne rośliny iglaste należące do cyprysowatych, które można spotykać w większości naszych ogrodów. Ograniczają się jedynie do sześciu gatunków, a na ich naturalne siedliska najczęściej możemy natknąć się w Stanach Zjednoczonych. Rośliny, które występują we wschodniej Azji mogą osiągać nawet sześćdziesiąt metrów wysokości. Rośliny te świetnie sprawdzają się zarówno w prywatnych ogrodach, jak i w parkach czy innych zielonych terenach miejskich.

Tuje – dlaczego są tak popularne?

Tuje to niezwykle popularne rośliny iglaste, które pojawiają się w większości ogrodów w naszym kraju. Te zimozielone rośliny charakteryzują się wieloma cechami, które sprawiają, że Polacy bardzo chętnie adaptują je do swoich terenów zielonych. Są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, świetnie sprawdzają się jako żywopłot, a przy tym są bardzo ładne i przez cały czas zielone. W naszych ogrodach najczęściej możemy spotykać takie gatunki tui jak:

  • żywotnik olbrzymi,
  • żywotnik zachodni,
  • żywotnik koreański,
  • żywotnik japoński.

Jak już zostało wspomniane tuja najczęściej wykorzystywana jest w formie żywopłotu. Większe gatunki jednak z powodzeniem pełnią w ogrodzie funkcję drzew iglastych, których igły są zielone przez cały rok, a z czasem zamieniają się w charakterystyczne łuskowate liście. Dzięki ich dobrej adaptacji oraz uniwersalnemu wyglądowi tuje są jednymi z najczęściej wybieranych iglaków w naszym kraju – nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także na terenach miejskich. 

Tuje żywopłot
Źródło: Pixabay.com

W którym momencie przycinać tuje?

Przycinanie tui jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji tych roślin, jednak zanim dowiemy się jak dokładnie to robić, warto dowiedzieć się w jakich momentach się tym zająć. Wiele zależy od tego jaką funkcję pełni w ogrodzie nasza tuja. Jeżeli roślina funkcjonuje jako oddzielny krzew lub drzewo, powinna być przecinana nieco rzadziej niż iglaki, które funkcjonują jako żywopłot. Wolnorosnące tuje należy przycinać nawet raz na kilka lat.

Pierwsze przycinanie tui powinno nastąpić jeszcze przed okresem wegetacji, czyli na wiosnę – najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Rozpoznamy ten moment dzięki pojawieniu się pęczniejących na tui pączków. Drugie przycinanie warto zaplanować na czerwiec. Wówczas młode, jasnozielone pędy zaczynają ciemnieć. Ostatnie przycinanie powinno wydarzyć się w sierpniu – jest to ostatni moment przed okresem jesienno-zimowym.

Przycinanie tui – krok po kroku

Wiemy już kiedy przycinać tuje, warto więc zagłębić się w to jak zrobić to w prawidłowy sposób. Przede wszystkim będzie nam potrzebny odpowiedni sprzęt, czyli nożyce. Możemy sięgnąć zarówno po model ręczny, jak i automatyczny. Jednak przy dużych żywopłotach warto sięgnąć po spalinowe lub elektryczne nożyce. Akumulatorowy sekator świetnie sprawdzi się w przypadku tui, które rosną samodzielnie.

Młode pędy należy przycinać nie krócej niż o jedną trzecią wysokości i tylko w momencie, kiedy tuja osiągnie wzrost półtora metra. Starsze sadzonki można przycinać nawet o połowę, przy jednoczesnym usuwaniu suchych lub połamanych gałęzi. Warto pamiętać, że przy sierpniowym przycinaniu tui należy zachować umiar, ponieważ pędy nie będą miały czasu na to, aby odrosnąć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Nie warto przycinać ich wówczas bardziej niż o dwa centymetry. Pomoże to roślinie lepiej się zakrzewić i pozwoli na uformowanie ją w odpowiedni kształt. Jeżeli tuje rosną samodzielnie, wystarczy przycinać je raz w roku. 

Przeczytaj także inny nasz artykuł i dowiedz się „Kiedy sadzić tuje?„.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty

Źródło:

  • Michał Mazik, Żywopłoty. Uprawa,pielęgnacja., 2017.

One Reply to “Jak przycinać tuje?”

  1. Zadbane i przycięte tuje wyglądają pięknie! Sama mam zamiar mieć tuje u siebie w ogrodzie. 🙂 Na razie są za małe na takie przycinanie, ale czekam z niecierpliwością. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.