Dekory ścienne

Dekoracyjne akcenty: Jak wybrać i zastosować dekory na ścianę

Dekory na ścianę, to takie dodatki aranżacyjne, które doskonale spełnią swe zadanie przy tworzeniu praktycznie każdego stylu wnętrzarskiego. Na wstępie warto nadmienić, iż dekory ścienne zwykle, nie występują w pojedynkę, zaś zawsze widzimy je w towarzystwie innych elementów sztukateryjnych, na przykład: listew przypodłogowych, listew przysufitowych, listew LED-owych, pilastrów, kolumn, czy półkolumn. Dekory na ścianę stanowią więc asystę tych bardziej prostszych, geometrycznych wzorów, na przykład pionowych pasów i za pomocą swych zdobień dodają niesamowitego uroku dla większych całości, które to przepięknie akcentują charakter całego pomieszczenia.

Kiedy stosujemy dekory na ścianę? 

 Dekoracyjne portale nad drzwi czy też przepięknie zdobione wsporniki stosujemy wtedy, gdy pragniemy podkreślić wytworny, elegancki oraz niezastąpiony charakter naszego pomieszczenia. Urządzenie pokoi w stylu: klasycznym, łączącym tradycję z ponadczasowym szykiem i wysoką klasą, czy eklektycznym, w jakim wszystkie tendencje aranżacyjne mają prawo walczyć o dominację, czy też bogatym, nasyconym przepychem i bogactwem glamour, bądź rozkwitającym w luksusie i elegancji art déco – wszystkie te nurty aranżacyjne aż się „proszą” o dekory, które finezyjnie zaakcentują wyjątkowość każdego z nich.  

 

Ozdób to po swojemu! 

 Zarówno w sztuce, czy to antycznej, czy barokowej, jak również w klasycznej, a także, podążając z nurtem czasu, też we współczesnej, podstawą jest zachowanie znanych, aprobowanych rozwiązań oraz wykorzystanie ich przy użyciu nowoczesnych, innowatorskich pomysłów, oscylujących na pograniczach różnych aranżacyjnych, nawet zaskakujących, zestawień. Pozwól sobie na odrobinę finezji i postaw na dekory na ścianę, które połączysz nie tylko z lamelami ściennymi, ale też stworzysz nietuzinkowe kompilacje, w których samo obramowanie okna, czy drzwi nabierze estetycznego, luksusowego i salonowego charakteru. A może dekory ścienne ulokujesz w takich miejscach, w których promienie światła, pochodzące z oświetlenia LED, cudownie podkreślą zdobny, zaskakujący sznyt nieoczywistych rozwiązań?  

 

W którym miejscu dekory ścienne sprawdzą się najbardziej?   

 Dekory ścienne kochają te miejsca w naszych pomieszczeniach, w których będą najbardziej widoczne. Wykorzystuje się je więc w takich punktach strategicznych, na jakich często zawieszamy wzrok. Jednym z nich jest bez wątpienia „obudowa” drzwi, a więc przestrzeń wokół nich, bowiem poruszając się między pomieszczeniami, jesteśmy wręcz zobligowani do tego, aby zwracać uwagę na te komponenty wystroju, gdyż mimowolnie nasz wzrok się na nich skupia. Możemy zatem stworzyć dekoracyjne portale nad: drzwiami, oknami, obrazami, a nawet ulubionymi kominkami w salonach czy sypialniach. Doskonałym pomysłem okaże się również stworzenie takiego niebagatelnego rozwiązania, jako obudowy: domowej biblioteczki, kącika z kwiatami, przestrzeni nad łóżkiem, czy wykonania zdobnych komponentów w okolicy ukochanego lustra.  

 

Postaw na klasyczną biel 

 Dekory ścienne najpiękniej prezentują się w śnieżnobiałej odsłonie. Wyglądają wówczas na estetyczne, wytworne, eleganckie i wprowadzają nutę świeżości oraz tchnienia rodem z antycznych, barokowych czy klasycznych salonów. Jeśli jednak Twoje wnętrze wymaga odważniejszego rozwiązania, wówczas pokuś się na to, by dekory ścienne przemalować na wybrany, dostosowany do konwencji pomieszczenia, kolor. Nie bój się eksperymentować i wypróbuj nowatorskie propozycje! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.