Moda ma to do siebie, że wraca do nas falami. Dziś widzimy, jak młode dziewczyny szukają natchnienia w strojach inspirowanych młodością swoich babć. Mężczyźni natomiast sięgają po kraciaste spodnie i kaszkiety. Do łask wraca także szeroko pojęta produkcja domowego alkoholu. Widzimy to wszędzie i na każdym kroku. Nasi znajomi kupują destylatory, a w sieci krąży coraz więcej filmów instruktażowych, jak zabrać się za produkcję wina. Chętnie sięga się także po receptury na cydr i piwo. Popularne stają się nalewki i coraz więcej osób chwali się swoimi produktami. Nic w tym dziwnego. W smaku, zapachu i jakości przewyższają bardzo często to, co można znaleźć na sklepowej półce.
Aparatura do bimbru najwyższych lotów – trzeba o tym powiedzieć głośno
W tym tekście zajmiemy się jednak tylko jednym z wyżej wymienionych tematów, a mianowicie aparaturą do produkcji bimbru. Jednak nie taką zwykłą, bo miedzianą. Co w niej nietypowego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście!
Miedziane kadzie… Powinieneś to już gdzieś usłyszeć – pytanie brzmi: dlaczego?
Miedź jest zaliczana do metali półszlachetnych. Oznacza to, że jest odporna chemicznie i nie reaguje z kwasami. Dość słabo reaguje z tlenem, jednak z czasem pokrywa się zielonkawym nalotem, który bardzo często widoczny jest na dachach historycznych budowli, a zwłaszcza kościołów. Co bardzo ważne, patyna chroni przed dalszą degradacją metalu, co odróżnia go od stali, która rdzewieje bez przerwy. Dodatkowo jest to metal dość łatwy w obróbce, łatwo się formuje nawet na zimno, a wystarczy podgrzać go do siedmiuset stopni, by móc pracować z nim na gorąco. Ważne jest także to, że świetnie przewodzi ciepło. Te właściwości sprawiły, że to idealny surowiec do produkcji kadzi i destylatorów, które wymagają odpowiedniego ukształtowania i wytrzymałości tworzywa. Właśnie dlatego w gorzelnictwie profesjonalnym stosuje się tylko destylatory miedziane.
Miedź to odpowiedni metal do tak trudnych zadań, jak produkcja alkoholu
Właściwości miedzi mają niebagatelny wpływ na jakość produktu. Bimber pochodzący z takiego urządzenia posiada zupełnie inne walory smakowe niż ten pędzony w aparaturze ze stali nierdzewnej. Znajduje to potwierdzenie we właściwościach tego kruszcu, który, w odróżnieniu od żelaza, pochłania związki chemiczne szkodliwe dla trunku. Nie da się ukryć, że na plus działa także niska reaktywność miedzi. Każdy przecież zdaje sobie sprawę, że nawet stal nierdzewna z czasem może miejscami pokrywać się rudym nalotem. Sama miedź, pomimo tego, że z czasem staje się zielonkawa od patyny, nie degraduje się w takim stopniu, jak inne metale nieszlachetne.
Łatwiejsze czyszczenie to duży atut – ma to wpływ na skuteczne działanie aparatury
Miedziane destylatory nie wymagają aż tak częstego i dokładnego czyszczenia, jak ich stalowe odpowiedniki. Wszystko dlatego, że drobiny materii organicznej i osady nie przywierają do miedzi tak trwale, jak do stali. To ma wpływ na długowieczność aparatury z miedzi. Brak zanieczyszczeń jest także korzystny dla jakości produkowanego alkoholu, to oczywiste, że będzie on po prostu dużo czystszy.
Destylatory miedziane skutecznie absorbują siarkę i karbaminian etylu – to dobre dla ciebie i twojego trunku
Badania nad miedzią potwierdzają, że posiada ona właściwości pochłaniające. W szczególności tyczy się to związków siarki, które w alkoholu odpowiedzialne są za nieprzyjemny jajeczny zapach. Dodatkowo wytrącany jest także karbaminian etylu, który w dużych ilościach może być rakotwórczy. Krótko mówiąc, użycie miedzianego sprzętu poprawia smak i jakość produktu. Warto też zwrócić uwagę, że nie bez powodu w destylatorach kolumnowych stosuje się sprężynki miedziane, które wspierają prawidłową filtrację i destylację bimbru.
Destylatory miedziane – ile kosztują i czy warto w nie zainwestować
Należy powiedzieć to jasno, destylatory miedziane są droższe od swoich stalowych odpowiedników. Jednak jest to ich jedyna wada. Warto przekalkulować zakup takiego sprzętu w perspektywie kilku lat. Jeżeli zamierzasz dość regularnie produkować różnego rodzaju trunki, to każdy tysiąc złotych wydany jednorazowo będzie zaledwie niecałą stówką w perspektywie roku. Ważne jest także to, że aparatura miedziana do bimbru jest bardziej wytrzymała, co szczególnie widać kilku latach użytkowania. Warto kupić naczynie o mniejszej pojemności i zaoszczędzić w tej materii, by móc zainwestować w piękny miedziany alembik.
Destylatory miedziane mają duszę! Wystarczy na nie spojrzeć, żeby to zauważyć
Na koniec zostawiliśmy nieco uczuć i artyzmu. Logiczne argumenty są dość mocne i jasno przemawiają za destylatorem miedzianym. Jednak wystarczy rzut oka, żeby zakochać się w tym sprzęcie bez pamięci. Musimy powiedzieć, że destylatory miedziane mają coś w sobie, są niczym aparatura alchemiczna ze średniowiecznego laboratorium. Delikatne kształty, głęboki złotawy kolor i niepowtarzalne refleksy, odbijające się w każdym elemencie takiego sprzętu. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że aż się proszą, by je delikatnie potrzeć jedwabną tkaniną, żeby sprawdzić, czy nie wyjdzie z nich dżin, aby spełniać nasze życzenia.