Mężczyzna układa kostkę brukową

Do czego można zastosować kostkę brukową?

Kostka brukowa to niezwykle wdzięczny materiał budowlany. Charakteryzuje go trwałość, odporność na uszkodzenia, a dodatkowym atutem jest fakt, że występuje w wielu wariantach. W ofercie producentów dostępne są różne rodzaje kostki brukowej, dzięki czemu znajduje ona zastosowania w wielu aranżacjach. Do czego można zastosować kostkę brukową? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Rodzaje kostki brukowej – jaka grubość?

Wyboru odpowiedniego rodzaju kostki brukowej przede wszystkim warto dokonywać pod względem tego, gdzie będzie ona wykorzystana. Inną kostkę zastosujemy na tarasie czy ścieżkach ogrodowych, a inną na podjeździe czy w miejscach użyteczności publicznej. W ofercie dostępna jest kostka brukowa o różnej grubości – tam, gdzie będzie odbywał się ruch kołowy, należy zdecydować się na układanie kostki brukowej o znacznie większej grubości niż tam, gdzie nie będą przemieszczały się pojazdy. W pierwszym przypadku powinno to być 6-8cm, z kolei w drugim 4-6 cm w pełni wystarczy.

Kostka brukowa przemysłowa czy szlachetna?

Ze względu na specyfikację produkcji, wyróżnia się dwa rodzaje kostki brukowej: przemysłową oraz szlachetną. Przemysłowa jest najprostszym typem spotykanym na rynku. Produkowana w jednolitym kolorze (najczęściej szarym) i dostępna w kształcie prostokątnym lub klepsydry (X). Dostosowana do znoszenia bardzo dużych obciążeń, przez co świetnie sprawdza się na podjazd z kostki brukowej, ulice, parkingi.
Kostki brukowe szlachetne dzielą się na kilka typów: o powierzchni strukturalnej (imituje kamień), o powierzchni łupanej (niepowtarzalna, nadająca charakteru postarzenia), o powierzchni płukanej (na kostce pozostaje jedynie zabarwione kruszywo) i o powierzchni szczotkowanej (mają z wierzchu dodatkowe pory). Jaka kostka brukowa będzie najlepsza? W przypadku tego typu, klienci mają do dyspozycji szeroką paletę różnorodnych faktur, barw i kształtów. Nie bez powodu więc jest ona elementem dekoracyjnym, wykorzystywanym do aranżacji wokół domów, na placach wokół budynków użyteczności publicznej czy na tarasach.

Zastosowanie kostki brukowej

Ulozona kostka brukowa
Aranżacja przydomowej przestrzeni wymaga doboru odpowiednich materiałów budowlanych. Jednym z tych, po który klienci sięgają najchętniej, jest kostka brukowa. Dostępna w różnych wariantach rozmiarowych i kolorystycznych, świetnie sprawdzi się przy rozmaitych projektach. Jakie jest zastosowanie kostki brukowej? Oto kilka przykładów, jak można ją wykorzystać!

Ścieżki z kostki brukowej

Kiedy chcesz poprowadzić przez ogród ścieżki, masz do wyboru różne materiały. Mogą to być płyty chodnikowe, grysik, kamień, klinkier, żwir czy właśnie kostka brukowa. Ta ostatania jest szczególnie popularna, ponieważ oferuje znakomite właściwości – odporna na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, łatwa w utrzymaniu czystości, a także dostępna w całej gamie kształtów i kolorów. Z powodzeniem możesz stworzyć ścieżki z kostki brukowej stylizowanej, która będzie pasowała do stylistyki ogrodu i innych elementów architektury.

Podjazd z kostki brukowej

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, podjazd z kostki brukowej to świetne rozwiązanie. Odpowiednia jej grubość sprawi, że będzie spełniać swoje zadanie – zarówno podczas ruchu pieszych, jak i samochodów czy aut dostawczych. Na podjeździe można tworzyć wzory i stosować najróżniejsze kształty kostki, by ten prezentował się zachwycająco i był wizytówką posesji.

Schody zewnętrzne z kostki brukowej

Schody wejściowe do domu stanowią bardzo ważny element budynku. Muszą być bezpieczne, funkcjonalne, ale i efektowne. Jako materiał budowlany można wykorzystać kostkę. Schody z kostki brukowej z powodzeniem znoszą intensywną eksploatację, nie są trudne w czyszczeniu i świetnie komponują się z pozostałymi elementami architektury ogrodu. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, by była to kostka płukana lub szczotkowana – chropowata powierzchnia ma bowiem właściwości antypoślizgowe.

Taras z kostki brukowej

Następna propozycja to kostka brukowa na taras. Dostępna w wielu wariantach, bardzo dobrze uzupełni Twoją strefę relaksu czy pozwoli zagospodarować w tym miejscu zielony kącik. Na korzyść tarasu z kostki przemawia świetny stosunek ceny do jakości, a co więcej – wykonanie go w ten sposób nie jest szczególnie skomplikowane. Do samodzielnego zbudowania tarasu potrzebne będą: kostka brukowa, piasek, podsypka pod kostkę (drobne kruszywo – np. żwir), mieszanka zapraw epoksydowych i geowłóknina. Chcąc mieć jednak pewność, że będziesz usatysfakcjonowany efektem, a taras posłuży latami, możesz zdecydować się na pomoc firmy, która specjalizuje się w tego typu realizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.