Umyte i zadane panele fotowoltaiczne

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Mycie i pielęgnacja

Artykuł sponsorowany.

Panele fotowoltaiczne są popularnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jednak, aby cieszyć się ich pełnym potencjałem i długą żywotnością, należy o nie odpowiednio dbać.

Do prawidłowej pielęgnacji należy m.in. regularne mycie paneli fotowoltaicznych. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o instalację fotowoltaiczną i zapewnić jej optymalną wydajność.

Mycie paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto o nie dbać?

Panele fotowoltaiczne tak jak inne powierzchnie budowlane są narażone na działanie różnych czynników, takich jak kurz, pyłki, liście, ptasie odchody, śnieg czy lód. Te zanieczyszczenia mogą zmniejszać sprawność modułów nawet o 10-15%, co oznacza mniej wyprodukowanej energii i mniejsze oszczędności. Ponadto brak regularnego czyszczenia może prowadzić do uszkodzeń lub rozszczelnienia paneli, co wiąże się z dodatkowymi kosztami naprawy lub wymiany.

Jak często i kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Zgodnie z wytycznymi producentów zaleca się, aby myć panele fotowoltaiczne przynajmniej raz do roku, najlepiej wiosną, po ustaniu opadów śniegu i ujemnych temperatur. Wtedy można usunąć z powierzchni paneli resztki lodu, osady, sadze i zacieki, które powstały przez zimę. Dobrze jest wykonać kolejne czyszczenie również jesienią, aby pozbyć się nagromadzonego kurzu, liści, gałęzi, odchodów zwierząt i i innych związków organicznych.

Ważna jest również pora dnia, w której jest przeprowadzane czyszczenie. Należy unikać czyszczenia paneli w pełnym słońcu, gdyż nagłe schłodzenie gorących modułów może spowodować ich pęknięcie lub uszkodzenie ogniw. Najbezpieczniej jest wybrać wczesny ranek lub późne popołudnie, kiedy panele są chłodniejsze.

Czym i jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowanym zadaniem, ale wymaga skupienia, ostrożności i odpowiednich do tego celu narzędzi. Oto kilka porad, jak poprawnie wyczyścić instalację fotowoltaiczną nie narażając jej na kosztowne uszkodzenia.

Do czyszczenia paneli nie wolno używać:
• wody o twardym odczynie – może ona powodować osadzanie się kamienia na powierzchni solarów,
• myjki ciśnieniowej – duże ciśnienie wody może uszkodzić lub rozszczelnić instalację,
• szorstkich lub ściernych materiałów – mogą one zarysować lub uszkodzić powłokę paneli.

Do mycia paneli należy stosować:
• wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących poleconych przez producenta,
• wody demineralizowanej,
• miękkiej gąbki lub szczotki, np. wykonanej z nylonu.

Instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle delikatną i kosztowną inwestycją, dlatego warto zdecydować się na zlecenie usługi mycia paneli fotowoltaicznych profesjonalnej firmie czyszczącej tj. WashComplex. Specjalistyczna firma czyszcząca posiada profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie. Wybór specjalistów gwarantuje skuteczność i wysoką jakość usługi. Wykwalifikowani pracownicy posiadają doświadczenie w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych i znają najlepsze metody i techniki czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.