Artykuł partnera.
Przechowywanie narzędzi w odpowiedni, a co najważniejsze – bezpieczny sposób, to zadanie dla każdego przedsiębiorcy, który zwraca uwagę głównie na komfort swoich pracowników oraz o ich ochronę. Podstawą jest dobra szafa narzędziowa, dostosowana zarówno do specyfiki używanych urządzeń i narzędzi, jak i do wymagań danego przedsiębiorstwa. Jaką szafę warto wybrać? Czym się kierować w zakupie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Do czego służy szafa narzędziowa?
Szafa narzędziowa to, jak sama nazwa wskazuje, szafa przeznaczona do magazynowania różnych narzędzi, urządzeń oraz akcesoriów używanych na terenie danego zakładu wytwórczego, montażowni czy warsztatu. W jej wnętrzu może znajdować się wiele szuflad o różnych wymiarach i nośności, czasami także półki o wysokości regulowanej w bardzo dużym zakresie.
Wielu początkujących przedsiębiorców błędnie zakłada, że do przechowywania różnorodnych narzędzi, akcesoriów i urządzeń, wystarczy z nawiązką zwykła szafa meblowa. To duży błąd, który każdego przedsiębiorcę może wiele kosztować. Najmniejszym kłopotem jest ryzyko uszkodzenia samego mebla, a największym – wszystkich znajdujących się w nim przedmiotów. Często takich o dużej wartości lub niezbędnych w celu wykonania dalszej pracy. Jakie zalety mają szafy narzędziowe? Jest ich bardzo wiele, dlatego warto wymienić choćby kilka z nich:
- Łatwa organizacja miejsca pracy – nic tak nie spowalnia pracy, jak długie poszukiwania konkretnego narzędzia. W szczególnie trudnych przypadkach i przy zupełnym braku jakiejkolwiek organizacji na poszukiwaniach czasami traci się tyle, ile na samej pracy.
- Większa ochrona urządzeń, narzędzi i akcesoriów – najdelikatniejsze urządzenia mogą łatwo się uszkodzić przy upadku na podłogę lub podczas zawalenia się mebla. To oznacza zazwyczaj bardzo duże straty dla przedsiębiorstwa.
Na co zwracać uwagę kupując szafy narzędziowe?
Szafa narzędziowa to urządzenie siłą rzeczy przeznaczone do magazynowania masywnych, czasami dużych i nieporęcznych narzędzi bądź odwrotnie – niewielkich akcesoriów, które powinno się przechowywać w wyznaczonym miejscu. Warto, aby szafy narzędziowe:
- Były wykonane z wyselekcjonowanych materiałów – dobra szafa narzędziowa to taka, która bez trudu wytrzyma długie i intensywne warunki użytkowania w każdym warsztacie. Warto jak najdokładniej przeczytać dokumentację techniczną – powinna znaleźć się w niej wzmianka na temat użytych materiałów. O jakości mebla dobrze świadczą zgrzewane kształtowniki gięte o grubości od 0,8 mm, które zapewniają bardzo dużą nośność – z reguły znacznie przekraczającą oczekiwania każdego warsztatu.
- Miały jak najwyższą nośność – nośności nigdy zbyt wiele, dlatego warto kierować się w jak najwyższe wartości, które zapewnią dobre warunki przechowywania rozmaitych urządzeń. Niektóre marki, jak np. Metalfactor, mają w swojej ofercie półki o nośności po 100 kg każda, co stanowi doskonały wynik zważywszy na cenę mebla. Podobnie wysokie wartości osiągają szuflady – aż 40 kg obciążenia świadczy o ich niezwykle wysokiej jakości.
- Były jak najbardziej komfortowe w eksploatacji – nic tak nie irytuje, jak zacinające się szuflady, samoistnie otwierające czy niedomykające się drzwi. W firmie Metalfactor postawiono na wysoce efektywne i wygodne prowadnice teleskopowe, które zachowują swoją płynność pracy aż do ich pełnego obciążenia.
- Cechowały się atrakcyjną stylistyką – wbrew pozorom w każdym warsztacie warto zadbać o spójność kolorystyczną i wybierać meble, które będą dobrze pasowały np. do kolorystyki logotypu lub motywu przewodniego marki. To dobre rozwiązanie, które zwiększy lojalność i podkreśli profesjonalizm w oczach klientów lub kontrahentów.
Różnice pomiędzy szafami narzędziowymi
Każda szafa narzędziowa powinna zostać idealnie dopasowana do rodzaju wykonywanej pracy i to zdecydowanie najważniejszy warunek. Warto zwrócić uwagę na liczbę półek oraz szuflad. Na półkach można schować większe urządzenia i narzędzia, a w wysuwanych szufladach niewielkie akcesoria i dodatki. Zatem w montażowni, w której pracuje się za pomocą narzędzi ręcznych, warto postawić na jak największą liczbę szuflad o różnej wysokości, podczas gdy w dużym warsztacie np. samochodowym – na jak największą liczbę półek.
Nie bez znaczenia są także plecy. Każdy element szafy narzędziowej ma bezpośredni wpływ na sposób jej użytkowania i kwestia ta dotyczy nie tylko półek oraz szuflad, lecz także pleców. Dla przykładu w firmie Metalfactor są one wykonane z perforowanej blachy, podobnie jak drzwi, dzięki czemu można do nich przytwierdzić mniejsze urządzenia za pomocą specjalnych uchwytów.
Jak wybrać szafy narzędziowe dostosowane do potrzeb danej działalności?
Aby wybrana szafa sprawdziła się w danym warsztacie, warto przede wszystkim ocenić jej przydatność pod kątem swoich oczekiwań. Jak wspomnieliśmy wyżej, liczy się zarówno profil działalności, jak i najczęściej używane urządzenia, lecz nie tylko. Bardzo istotna jest także ilość wolnej przestrzeni, aby wybrany mebel nie przeszkadzał podczas wykonywania przez pracowników wszystkich codziennych obowiązków. Wielu przedsiębiorców błędnie zakłada, że im większa szafa, tym lepiej. Jest to prawda, ale wyłącznie w przypadku, gdy dysponuje on w praktyce nieograniczoną ilością wolnej przestrzeni. W innym przypadku warto nieco wypośrodkować swoje oczekiwania i zdecydować się na wariant kompaktowy, który zajmie mniej miejsca w ciasnych warsztatach.
Tak czy inaczej – każda szafa narzędziowa powinna być wyprodukowana przez znanego producenta, który w swojej ofercie ma wyłącznie meble najwyższej klasy, stanowiące odpowiedź na rosnące wymagania współczesnych klientów. Wszystko dlatego, że to od mebli zależy organizacja miejsca pracy oraz możliwość wykonania zadań w szybki sposób, bez zbędnego poszukiwania poszczególnych urządzeń oraz akcesoriów. Nie bez znaczenia jest także możliwość spersonalizowania – czasami warto z niej skorzystać, gdy wymagania konkretnego warsztatu są na tyle nieszablonowe, że zwykłą ogólnodostępna szafa nie spełni stawianych przez niego wymagań.