Branie prysznica pod ciepłą woda dzięki podgrzewaczowi wody

Podgrzewacz wody przepływowy czy pojemnościowy?

Podstawowa różnica między pojemnościowym a przepływowym podgrzewaczem wody to wielkość i waga. Ale to nie są jedyne różnice. Wydaje się, że oba typy urządzeń można stosować zamiennie, jednak w praktyce działają one zupełnie inaczej dlatego w zależności od sytuacji jedno z rozwiązań będzie bardziej korzystne od drugiego. A może warto się najpierw zastanowić nad sposobem zasilania urządzeń?

Podgrzewacz wody elektryczny czy gazowy?

Gazowe podgrzewacze wody zazwyczaj wybierane są przez osoby szukającego ekonomicznego rozwiązania, jednak to elektryczny podgrzewacz wody stanowi bezpieczniejszą wersję posiadającą więcej możliwości montażowych. Urządzenia gazowe mogą być zainstalowane tylko w określonych miejscach, gdzie na stałe nie przebywają ludzie. Urządzenia gazowe posiadające najnowsze zabezpieczenia są niekiedy dużo droższe od podgrzewaczy elektrycznych, w przypadku których nie istnieje ryzyko zaczadzenia.

Podgrzewacze a zużycie wody

Ogrzewacze przepływowe mogą teoretycznie ogrzewać wodę w nieskończoność, dlatego świetnie nadają się na przykład do kabiny prysznicowej, gdzie ważne jest szybkie uzyskanie ciepłej wody w danym momencie. Pojemnościowe podgrzewacze sprawdzają się między innymi w kuchniach przy zlewie, jednak gdy potrzebne są duże ilości wody zaleca się montaż urządzenia przepływowego.

Ogrzewacz wody a montaż

Wybór rodzaju podgrzewacza jest również uzależniony od ilości miejsca. Podgrzewacze przepływowe nie potrzebują go dużo, bo składają się tylko z wymiennika i źródła ciepła. Zaś pojemnościowe ogrzewacze wody posiadają zbiornik, który musi być umiejscowiony w określonych warunkach.

Bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody?

Przy podejmowaniu decyzji, czy dla określonego gospodarstwa domowego lepszy będzie bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo istotne w tym kontekście jest zużycie wody i sposób jej eksploatacji, który zdefiniuje, czy dane rozwiązanie będzie skuteczne i opłacalne.

Nowoczesne przepływowe podgrzewacze wody zużywają energię elektryczną dopiero w momencie korzystania z urządzenia, ale wciąż skuteczniejsze są, kiedy potrzebujemy mniejszych ilości wody. W przypadku eksploatowania wody w dużych ilościach bardziej sprawdzi się podgrzewacz elektryczny magazynujący zapas cieczy. Warto mieć jednak na uwadze, że wybierając bojler elektryczny potrzebujesz więcej miejsca na jego instalację, ale za to zyskujesz możliwość połączenia urządzenia z systemem fotowoltaicznym czy instalacjami solarnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.