Budując dom inwestor zwraca uwagę na wiele aspektów. Jednym z ważniejszych jest koszt ogrzewania, zarówno tworzonej instalacji, jak i późniejszego jej użytkowania. Coraz częściej w orbicie zainteresowań jest również ekologia. To nie tylko efekt większej świadomości w temacie ochrony środowiska, ale również konieczność podporządkowania się przepisom.
Odnawialne źródła energii
W domowych instalacjach grzewczych można znaleźć różne rozwiązania. Od pieców gazowych kondensacyjnych przez ogrzewanie elektryczne oraz kominek, emitujący ciepło na każdą kondygnację. Za najbardziej ekologiczne sposoby ogrzewania uważa się odnawialne źródła energii. W żaden sposób nie zanieczyszczają środowiska, nie niszczą również lokalnego ekosystemu. Wadą takiego rozwiązania jest wysoki koszt instalacji. Z tego powodu zestawy solarne najczęściej traktuje się jako dodatkowe źródło produkcji ciepła, nie główne. Kolektory słoneczne i zbiornik magazynujący wodę użytkową najlepiej sprawdzają się w krajach, gdzie można liczyć na wiele słonecznych dni. W przeciwnym razie ich skuteczność jest dyskusyjna. Bardziej zdeterminowani stosują je na przykład do podgrzewania wody w basenie oraz wstępnego podgrzewu wody grzewczej.
Rozwiązania alternatywne
Rosnącym zainteresowaniem cieszą pompy ciepła ze względu na popularność ogrzewania podłogowego. Nieco łatwiej i zdecydowanie taniej jest w przypadku zamontowania powietrznej pompy ciepła. Jednak praktyka pokazuje, że taka opcja nie sprawdza się w sezonie grzewczym, ponieważ należy nastawić się na dodatkowe wspomaganie przez inne systemy. Większym nakładem finansowym jest zastosowanie gruntowych pomp ciepła. To dobre rozwiązanie jeśli instalacja ma od razu spełniać rolę klimatyzacji. Znanym od lat sposobem ekologicznego ogrzewania są kotły elektrodowe i indukcyjne. Najczęściej mają zastosowanie w przemyśle, ale stopniowo zyskują również większe zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych. Producenci już prześcigają się w projektowaniu urządzeń małych mocy.
Piece gazowe kondensacyjne dla oszczędnych
Powszechne stosowanie gazu i oleju, jak również rosnąca świadomość ekologiczna sprawiły, że ostatnie lata to nowa generacja kotłów zwanych kondensacyjnymi. W urządzeniach tego typu stosuje się wiele współczesnych zdobyczy techniki z zakresu ogrzewnictwa i automatyki. To daje wymierne oszczędności dla inwestora rzędu nawet 50 proc. przy sprawności energetycznej, która sięga 100 procent. Piece gazowe kondensacyjne wybierają właściciele domów jednorodzinnych, które są ogrzewane gazem. Do wytwarzania ciepła pobierają mniej paliwa niż piece tradycyjne. Uchodzą za wyjątkowo sprawne. Nieco skomplikowany sposób grzania (odbiór ciepła ze spalin, schładzanie ich, kondensacja pary wodnej, odbiór ciepła skraplania) powoduje, że należy zwrócić uwagę na właściwy dobór instalacji centralnego ogrzewania, która będzie umożliwiała proces kondensacji.
Lista ekologicznych rozwiązań grzewczych z roku na rok wydłuża się. Dołączyły do nich również kotły na biomasę oraz zgazowujące drewno. Jednak przy wyborze kotła tego typu trzeba wziąć pod uwagę odległość od dostawcy paliwa do odbiorcy. Należy również wygospodarować przestrzeń, w której będzie składowana słoma, drewno lub pelet. Kotły tego typu nie są urządzeniami samodzielnymi. Będą wymagały codziennej obsługi.