Mężczyzna robi protezę zębową

Jak dbać o higienę protezy zębowej

Artykuł partnera.

Protezy zębowe po pewnym czasie stają się wręcz koniecznością, dla każdego, kto chce utrzymać swoje uzębienie. Wiele osób zapomina jednak, że taką protezę trzeba również odpowiednio pielęgnować i dbać o jej higienę. Jak to robić i dlaczego jest to aż tak istotne?

Dlaczego dbanie o higienę protezy zębowej jest konieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest niesamowicie prosta. Wymusza to na nas struktura protezy zębowej. Jest ona bardzo często wykonana z akrylu. Ten materiał charakteryzuje się dość porowatą strukturą. To w połączeniu ze sporą wilgocią w naszej jamie ustnej sprawia, że proteza może być perfekcyjnym środowiskiem dla bakterii i innych drobnoustrojów.

Dodatkowo na protezie przez cały dzień gromadzą się po prostu zabrudzenia, dokładnie tak jak na normalnych zębach. Osady z kawy, herbaty, innych napojów, resztki jedzenia, czy nawet kamień nazębny. To wszystko dotyczy nie tylko prawdziwego uzębienia, ale też protez zębowych. To jeszcze bardziej sprzyja różnym drobnoustrojom, a do tego jest po prostu niehigieniczne. Długo nieczyszczona proteza może mieć negatywny wpływ na smak posiłków, a także na stan dziąseł, w których ją osadzono.

Dbanie o higienę protezy zębowej — jak to robić?

W takim razie jak dbać o higienę protezy zębowej? Podstawy, które trzeba znać, obchodząc się z takim przedmiotem, powinien zawsze przekazać np. protetyk w Płocku, który zajął się stworzeniem i założeniem protezy. Jeśli jednak nie udało Ci się zapamiętać wskazówek od swojego protetyka, służymy pomocą!

Najważniejsze w trakcie dbania o higienę protezy zębowej jest jej regularne wyjmowanie na noc. Spanie w protezie ma na nią bardzo negatywny wpływ. Dlatego powinna być przed snem wyjmowana, odpowiednio czyszczona i chowana do szczelnego pojemnika. Do mycia protezy służą specjalne szczoteczki do protez, dzięki którym można pozbyć się zabrudzeń z całej ich powierzchni. Bardzo ważnym elementem higieny jest też dbanie o regularną wymianę protezy. Z reguły uznaje się, że po upływie około 5 lat trzeba ją zmienić z racji na jej zużycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.