Ciekawe lampy do pomieszczeń

Jak dobrać odpowiednią lampę sufitową do wnętrza?

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę różnych lamp sufitowych. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy dobrać ją do wnętrza?

Lampa sufitowa najczęściej jest główną lampą w pomieszczeniu, której zadaniem jest dawanie ogólnego, jasnego światła. Oprócz tego może być ona atrakcyjnym dla oka elementem aranżacji wnętrza.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup artykułu tego rodzaju, warto dobrze przemyśleć, co wybrać. Od modelu lampy będzie zależał nie tylko wygląd aranżacji, ale również nasz komfort po zmroku. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Rodzaje lamp sufitowych:

  • lampa wisząca – spotykana najczęściej, może mieć jedno źródło światła albo wiele źródeł światła, na przykład w postaci strojnego żyrandola, dobra do pomieszczeń o wysokich stropach, można montować je również nisko, na przykład bezpośrednio nad stołem w jadalni
  • reflektory – montowane bezpośrednio pod sufitem, pozwalają na regulację kąta padania światła
  • plafony – płaskie lampy, najczęściej wykonane ze szkła, polecane do wnętrz o niskich stropach, na ogół wyposażone w jedno albo dwa źródła światła

Zatem przy doborze odpowiedniej lampy sufitowej warto zwrócić uwagę na jej typ, który dopasowujemy również do wysokości stropu.

Lampa sufitowa – dopasowana do metrażu pokoju

Oprócz tego rodzaj lampy sufitowej powinniśmy dobrać do metrażu pokoju. Przykładowo, niewielkie lampy Philips w nowoczesnym stylu świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ nie przytłoczą ich wizualnie. Duże, rozłożyste, bogato dekorowane lampy powinniśmy natomiast wybrać do wnętrz o większym metrażu – wtedy w pełni będzie można zaprezentować ich piękno.

Dobierz odpowiednie żarówki

Przy poszukiwaniu odpowiedniej lampy sufitowej warto także pamiętać o tym, że duże znaczenie mają dobrane do niej żarówki.

Do pomieszczeń, w których wypoczywamy, dobrym wyborem będą żarówki emitujące ciepłą barwę światła. Do tych, w których pracujemy – te o barwie neutralnej czy wręcz chłodnej.

Jeśli chcemy uzyskać efekt pełnego, jasnego oświetlenia wnętrza, pamiętajmy też o wyborze żarówek o większej mocy. Jeśli jednak nie chcemy oślepiającego światła w pomieszczeniu, zakupmy te słabsze.

Dobrym wyborem jest także lampa ze ściemniaczem i dopasowane do niej żarówki – wtedy można samemu regulować natężenie oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.