Mężczyzna maluje metalową poręcz farbą antykorozyjną do metalu

Jak działają farby antykorozyjne do metalu i który produkt wybrać?

Artykuł partnera.

Rdza to naturalny wróg metalu. Popularnym i bardzo skutecznym rozwiązaniem są farby antykorozyjne. Mogą służyć do zabezpieczania nowych lub renowacji starych powierzchni. W tym artykule przeczytasz o zasadzie ich działania oraz o tym, jak wybrać odpowiedni produkt.

Dlaczego farby antykorozyjne są potrzebne

Pojawienie się ognisk korozji negatywnie wpływa na estetykę, wytrzymałość i żywotność ogrodzeń, grzejników, rynien i innych elementów wykonanych z metalu. Wysokiej klasy farby antykorozyjne do metalu marki Nobiles to najprostszy, a zarazem wygodny i niedrogi sposób na ochronę metalowych elementów. Fachowcy zgodnie twierdzą, że to popularna alternatywa dla kosztownej obróbki metodami galwanicznymi.

W tym artykule wyjaśniamy, jak działają farby antykorozyjne i podpowiadamy, jakie produkty do ochrony metalu dostępne są na rynku.

Jak działają farby antykorozyjne?

Farby antykorozyjne to specjalistyczne produkty przeznaczone do ochrony metalu. Po wyschnięciu tworzą szczelną powłokę, która nie przepuszcza związków wywołujących powstawanie tlenków metalu, czyli rdzy. Wysokiej jakości farby powstrzymują przede wszystkim cząsteczki wody i inne substancje chemiczne sprzyjające utlenianiu metalu.

Nowoczesne produkty antykorozyjne, jak farby Nobiles, zawierają szereg dodatkowych składników uszlachetniających, takich jak inhibitory korozji, biocydy oraz środki buforujące. Wszystkie te cząstki utrzymują odpowiedni poziom pH na powierzchni elementów metalowych. Dzięki swoim chemicznym właściwościom ograniczają szybkość, z jaką rozwija się korozja lub zupełnie ją powstrzymują.

Którą farbę antykorozyjną wybrać?

Wysokiej klasy farby przeciw korozji to gotowe produkty, które mają wszechstronne zastosowanie. Wybór konkretnego materiału zależy od rodzaju powierzchni, którą chcesz odnowić, a także od efektu dekoracyjnego, jaki spodziewasz się uzyskać. Poniżej wspominamy o czterech najczęściej wybieranych rodzajach farb antykorozyjnych:

  • Emalie chlorokauczukowe są przeznaczone do malowania uprzednio zagruntowanych powierzchni stalowych i żeliwnych. Sprawdzą się w przypadku renowacji różnorodnych konstrukcji stalowych, na przykład metalowych ogrodzeń i balkonów.
  • Emalie utwardzające (z wykończeniem matowym lub z połyskiem) wykazują optymalną przyczepność do podkładów alkilowych, alkilowo-karbamidowych, poliuretanowych i epoksydowych. Dzięki temu świetnie nadają się do malowania części metalowych i gwarantują efekt dekoracyjny. Fachowcy chętnie wybierają ten typ emalii do pierwszego malowania lub odnawiania garaży, bram wjazdowych i różnego rodzaju urządzeń.
  • Emalie bezpodkładowe o wykończeniu matowym. To wyjątkowy rodzaj farb antykorozyjnych i najlepszy wybór, jeśli chcesz szybko stworzyć powłokę ochronno-dekoracyjną na powierzchniach ocynkowanych. Te specjalistyczne farby możesz wykorzystać do zabezpieczania blachodachówki, rynien, rur, siatek ogrodzeniowych i podobnych elementów. Niewątpliwe zalety farb niewymagających podkładu to krótki czas wysychania i wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych.
  • Emalie ftalowe o wykończeniu półmatowym. To produkty przeznaczone przede wszystkim do dekoracyjno-ochronnego malowania grzejników. Tworzą powłokę odporną na żółknięcie (nawet do +80°C) i mogą z powodzeniem być wykorzystane do malowania grzejników żeliwnych i stalowych.

Wysokiej klasy farby antykorozyjne to najlepszy sposób na zabezpieczenie nowych i renowację starych elementów. W sklepach szukaj wysokiej jakości emalii Nobiles, które pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt dekoracyjny i ochronny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.